شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - 23 Oct 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ / ۰۵:۰۶
کد مطلب: 55075
۰

پیوندی برای کاهش آسیب‌های مغز

پیوندی برای کاهش آسیب‌های مغز
نقش فناوری اپتیک در علوم و فناوری اعصاب بیش‌تر مشخص می‌شود هنگامی که دقت مطالعه از نظر حجمی و ابعادی تا کم‌تر از یک میکرون و از نظر زمانی، در کسری از ثانیه امکان‌پذیر می‌شود. همین ویژگی‌ها، استفاده از تکنیک‌های مبتنی بر فناوری اپتیک را برای پژوهشگران، پزشکان و توسعه دهندگان فناوری جذاب کرده است زیرا آنان را به انجام یک مطالعه دقیق سازگار با تمامی بخش‌های عملکرد مغز از کوچکترین واحد عملکرد شامل کانالهای یونی، بافت‌های ریز و غشاهای تحریک‌پذیر پذیرفته شده، تا بزرگترین واحد و مطالعه بر روی فعالیتهای شناختی در مغز انسان قادر ساخته است.

یکی دیگر از مزایای روش‌های اصلی اپتیک در علوم اعصاب این است که استفاده گسترده از پرتوی نور به عنوان کاوشگر به محقق این امکان را می دهد که بافت عصبی را بدون تماس مستقیم مطالعه کند. عدم تهاجم به بافت در شرایط مطالعه درون‌تنی یک ویژگی مهم این فناوری است و در نهایت این امکان را فراهم می‌کند که تکرارپذیری و مطالعه چند بعدی بدون آسیب رسیدن به بافت، نتایج دقیق‌ و تعمیم‌پذیر را برای پژوهش و درمان اثرگذار را برای بیمار فراهم بیاورد.

در حال حاضر وضعیت تکنیک های نوری در علوم اعصاب و کاربردهای آنها بسیار سنگین و گسترده است اما یکی از برجسته‌ترین این تکنیک‌ها در ضبط تصاویر اپتیکی تک کاناله و چندکاناله است. یک تکنیک بسیار موفق که در مطالعه کانال های واحد انقلابی ایجاد کرد و تحولی در تکنیک های ضبط نوری بدون آسیب رساندن به بافت، امکان مطالعه را فراهم آورد. در حال حاضر پژوهشگران دانشگاهی و شرکت‌‌های دانش‌بنیان امکان ضبط تصاویر تا چندین کانال را دارند و امکان ثبت دوره فعالیت الکتروفیزیولوژیکی استفاده می‌کنند.

به طور کلی می‌توان فناوری اپتیک و پردازش نوری را برای شناخت عملکرد مغز توسعه داد. در حال حاضر محققان در کشورمان بر روی شیوه عملکرد اعصاب، مغز و شناخت توسعه می‌دهد که در آینده ای نزدیک می‌تواند پیشرفت چشمگیری در اندازه گیری فعالیت‌های مغز ایجاد کند. امیدوارم که این پژوهش‌ها با حمایت‌های صورت گرفته توسط معاونت علمی و فناوری بتواند یک رشد سریع در توسعه و کاربرد تکنیک های نوری در علوم اعصاب را برای شناخت فعل و انفعالات نور و مغز صورت بدهد.
بهزاد دانایی- پژوهشگر علوم و فناوری‌های شناختی
منبع: isti.ir
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
شايد شخصي آنقدر ميل به درك شدن دارد، ميل به دوست داشته شدن ندارد