چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ - 27 Oct 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ / ۰۲:۱۰
کد مطلب: 55134
۲

زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟

زن‌ها بوی ترس را می‌فهمند؟
یک مطالعه می‌گوید که استشمامِ بوی ترس امکان‌پذیر است؛ البته فقط اگر شما یک زن باشید.

محققان می‌گویند زنان بعد از استشمام بوی عرق فردی که دچار اضطراب بود، رفتارشان تغییر کرد. به گزارش فرادید، دانشمندان در جریان یک سخنرانی عمومی نمونه عرق افرادی که مضطرب بودند را جمع کردند.

آن‌ها همچنین نمونه‌هایی از عرق برخی از افراد را در جریان یک بازی جمع کردند. گروه دوم برخلاف گروه اول خونسرد و آرام بودند. سپس از یک گروهِ ۲۱۴ نفره متشکل از زنان و مردان خواستند درحالی که مشغول ۵ بازی مختلف هستند، این نمونه‌ها را از طریق یک ماسک استنشاق کنند.

زنان بعد از استشمام بوی عرقِ افراد مضطرب، خطرگریز‌تر و بی‌اعتمادتر شده بودند. برای مثال در جریان یک بازی اقتصادی که در آن قرار بود سرمایه‌گذاری کنند، آن‌ها پول کمتری را به سایر بازیکنان انتقال می‌دادند. آن‌ها وقتی همین بازی را با کامپیوتر انجام دادند نیز همین رفتار را تکرار کردند. چنین رفتاری در بین مردان مشاهده نشد.

محققان از دانشگاه هاینریش هین در دوسلدورف آلمان می‌گویند احتمال دارد که بتوان این یافته را به تکامل اجتماعی مرتبط دانست. آن‌ها می‌گویند اجدادِ زن ما در هنگام مواجهه با موقعیت‌های خطرناک از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند. برای مثال، اگر حس می‌کردند که حیوان شکاری در کمین نشسته است، به فرزندان خود نزدیک می‌شدند تا بقای آن‌ها را تضمین کنند و برای حفاظت و مراقبت بیشتر از خود و فرزندان‌شان با دیگران پیوند برقرار می‌کردند.

دانشمندان می‌گویند: «این تمایل به دوستی و مراقبت که در شرایط اضطراب ایجاد می‌شود در میان زنان قوی‌تر از مردان است و آن‌ها نسبت به هشدار‌های اضطرابی دیگران حساس‌تر از مردان هستند.»

نتیجه این پژوهش در نشریه بیولوژیکال سایکولوژی منتشر شده است.منبع: The Daily Mail
ترجمه: سایت فرادید
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

علت اضطراب زنان چیست؟
خودافشایی درمانگر در جلسات مشاوره روانشناسی
روانشناسی انتقام
تخریب زندگی کودکانه
«ازدواج درمانی» چیست و چگونه زندگی مشترک را نجات می‌دهد؟
تفاوت دیسک کمر و سیاتیک: بهترین راه تشخیص و درمان
با همسر ایرادگیر و غرغرو چه رفتاری کنیم؟
در ایران کدام الگوی بینی و چانه، جذاب است؟
به این درخواست‌های همسر خود با قدرت «نه» بگویید!
تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.