شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ - 3 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۳
کد مطلب: 55164
۰

دو عملکرد مغز که با افزایش سن، تقویت می‌شوند

دو عملکرد مغز که با افزایش سن، تقویت می‌شوند
یکی از بدترین و ترسناک‌ترین قسمت‌های پیری، زوال عقل است. اما یک مطالعه جدید نشان داده است که برخی از عملکرد‌های مغز حتی با رسیدن به ۷۰ و ۸۰ سالگی شروع به بهبود می‌کنند.

بر اساس یافته‌های منتشر شده در مجله Nature Human Behavior، بازداری اجرایی (توانایی تمرکز و استدلال برای تصمیم گیری موثر) و جهت گیری (آگاهی از زمان، مکان و خود) در واقع با افزایش سن بهتر می‌شود.

نویسندگان این مقاله نوشته‌اند: "مردم به طور گسترده‌ای تصور می‌کنند که جهت گیری و عملکرد‌های اجرایی با افزایش سن کاهش می‌یابد، علیرغم نکات جالب از برخی مطالعات در مقیاس کوچکتر که سوالات مربوط به این مفروضات را ایجاد کرده است. "

هر دوی این عملکرد‌های مغزی اغلب برای پیش بینی وجود بیماری‌های شناختی جدی مانند زوال عقل استفاده می‌شوند.

 
چرا با افزایش سن، مهار و جهت گیری اجرایی بهبود می‌یابد؟
مغز انسان ماهیچه نیست، اما بسیار شبیه به آن عمل می‌کند. هرچه بیشتر درگیر کار‌هایی شویم که به توجه آن نیاز دارد، قوی‌تر می‌شود. زندگی حکم می‌کند که با افزایش سن در بسیاری از زمینه‌های زندگی خود سرعت خود را کاهش دهیم، اما برخی از عملکرد‌های مغز وجود دارد که هرگز از آن‌ها به طور روزانه استفاده نمی‌کنیم. بازداری و جهت گیری اجرایی از جمله آنهاست. به گفته محققان، هرگونه فعالیتی که از حافظه، کنترل خود، ناوبری، ریاضی، زبان یا خواندن استفاده می‌کند، یک یا هر دو عملکرد را تقویت می‌کند.

شرکت کنندگان، که همگی بین ۵۸ تا ۹۸ بودند، علائم عصبی وخامت را در تمام نواحی مغزی مورد مطالعه نشان دادند، اما اکثریت آنقدر مکرر اشکال مهار و جهت گیری اجرایی را تمرین می‌کردند که هنوز قادر به بهبود آن‌ها بودند.

"به عنوان مثال، هنگامی که شما در حال رانندگی با ماشین هستید. جهت گیری زمانی ایجاد می‌شود که توجه خود را به یک حرکت غیرمنتظره مانند عابر پیاده معطوف کنید. "یک عملکرد اجرایی به شما امکان می‌دهد از حواس پرتی مانند پرندگان یا تابلو‌های تبلیغاتی جلوگیری کنید تا بتوانید بر رانندگی تمرکز کنید. "

از سوی دیگر، هوشیاری، که به ما اجازه می‌دهد به سرعت به اطلاعات و محرک‌های جدید واکنش نشان دهیم، قابل تمرین نیست و سلامت آن عمدتاً متکی به ژنتیک و فرآیند‌های عصبی است.

یک رویکرد رفتاری برای درمان زوال عقل
به نظر می‌رسد شرکت کنندگان می‌توانند با مشارکت در فعالیت‌هایی که مغز را تحریک می‌کند، شروع زوال شناختی را به تأخیر بیندازند. بسیاری از این فعالیت‌ها کار‌های عادی بودند که همه ما هر روز انجام می‌دهیم.

این واقعیت که این وظایف پیش پا افتاده به عملکرد مغز سالم‌تر کمک می‌کند، نشان می‌دهد که انجام وظایف شناختی بیشتر می‌تواند از بیماری‌های مرتبط با زوال عقل جلوگیری کند.

اولمان می‌گوید: "یافته‌ها نه تنها دیدگاه ما را در مورد تأثیر پیری بر ذهن تغییر می‌دهد، بلکه ممکن است منجر به پیشرفت‌های بالینی شود، از جمله در بیماران مبتلا به اختلالات پیری مانند بیماری آلزایمر. "

آنچه می‌توانید برای تحریک مغز خود انجام دهید
به گفته انجمن آلزایمر، یادگیری یک زبان جدید، نواختن یک ساز موسیقی، یا شرکت در فعالیت‌های تفریحی مانند ورزش، رقص، باغبانی، گروه‌ها و بازی‌های رومیزی می‌تواند به کاهش خطر زوال شناختی شما کمک کند.


منبع: theladders.com
ترجمه از: سایت فرادید
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی