يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - 17 Oct 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۲۷
کد مطلب: 55174
۰

راهی برای کاهش مشکلات جنسی پس از جراحی قلب

راهی برای کاهش مشکلات جنسی پس از جراحی قلب
رضایت از رابطه جنسی یکی از عوامل مهم و موثر در رضایت از زندگی، سلامتی و کیفیت زندگی زوجین است. مطالعات نشان داده که سن، افسردگی، فشارهای روحی، بیماری‌های مزمن، داروها، فقدان رابطه مناسب با همسر، یائسگی، نحوه زندگی و ... می‌تواند بر رضایت جنسی اثرگذار باشند.
 
از دیگر عوامل مهم تاثیرگذار در کیفیت، عملکرد و چگونگی رضایت جنسی افراد، بیماری‌های قلبی عروقی هستند. این گروه از بیماری‌ها از شایع‌ترین علت مرگ بزرگسالان در سراسر دنیاست و شیوع آن با گذشت هر دهه از عمر دو برابر می‌شود. در بیماران قلبی اختلال در عملکرد و کاهش فعالیت جنسی شایع است و می‌تواند بر کیفیت زندگی آنان تاثیر بگذارد.

از عمده‌ترین مشکلات جنسی بیماران قلبی کاهش یا فقدان میل جنسی است و علت آن وقوع مرگ ناگهانی در طول فعالیت جنسی، تفسیر غلط علائم طبیعی تحریک جنسی؛ مانند افزایش ضربان قلب و تنفس، به عنوان علائم قلبی و افسردگی بعد از حمله قلبی است که در نهایت موجب نارضایتی جنسی و به خطر افتادن سلامت روان می‌شود. همچنین فعالیت جنسی نامناسب بعد از سکته قلبی از عوامل مرتبط با بستری مجدد این بیماران است و همچنین بررسی‌ها نشان داده که عمل جراحی پیوند عروق کرونری قلب می‌تواند روی تمام مراحل عملکرد جنسی تاثیر منفی بگذارد.

بر همین اساس توصیه می‌شود که موضوعات مربوط به مسائل جنسی و روابط زناشویی بخشی از مراقبت پزشکی بیماران قلبی عروقی باشد، آگاهی‌های لازم در این زمینه به آن‌ها داده شود و مشاوره با بیمار و همسر او در این زمینه صورت گیرد تا از فشار روانی آن‌ها کاسته شود.

توانبخشی قلبی یکی از مجموعه فعالیت‌هایی است که برای بهبود شرایط بیماران قلبی عروقی طراحی شده و در ابعاد فیزیکی و فیزیولوژیکی روانی و اجتماعی، تعدیل عوامل خطر و پیشگیری ثانویه از بروز مجدد حوادث قلبی عروقی به کار گرفته می‌شود تا کیفیت زندگی بیمار بهبود یافته و محدودیت‌های فردی او کاهش پیدا کند.

یکی از فعالیت‌هایی که در برنامه توانبخشی قلبی انجام می‌گیرد، انجام مشاوره جنسی است. این توانبخشی می‌تواند مشکلات جنسی و عملکرد جنسی را بهبود بخشد؛ اما متاسفانه با وجود شیوع بالای اختلالات جنسی در بیماران قلبی عروقی، اندکی از افراد برای درمان به پزشک مراجعه می‌کنند.

با توجه به اهمیت این موضوع؛ پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر توانبخشی قلبی را بر میزان رضایت جنسی بیماران بعد از جراحی عروق کرونر قلب بررسی کردند.

در این مطالعه که به صورت مقطعی در مراکز توانبخشی رشت و تهران در سال ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ انجام شد،  ۱۰۸ نفر بیمار بعد از جراحی عروق کرونر قلب مورد بررسی قرار گرفتند. برای جمع آوری داده‌های مورد نیاز، از پرسشنامه جمعیت شناختی و رضایت جنسی در دو نوبت قبل از شروع توانبخشی قلبی و بعد از گذشت ۱۰ جلسه توانبخشی قلبی استفاده شد.

نتایج این مطالعه نشان داد که بعد از انجام جلسات توانبخشی قلبی، نمره رضایت جنسی بیماران به طور معنی‌داری نسبت به قبل افزایش داشته و این بیماران سطح رضایت جنسی را بعد از مداخله نسبت به قبل متوسط رو به بالا گزارش دادند. همچنین مشخص شد در هیچ موردی سطح رضایت جنسی بیماران نسبت به قبل بدتر نشده است.

به گفته پژوهشگران این تحقیق و با توجه به نتایج به دست آمده؛ باید به عملکرد جنسی بیماران در عمل جراحی عروق کرونر قلب توجه بیشتری شود و با فرهنگ‌سازی برای شرکت در برنامه‌های توانبخشی قلبی بعد از عمل جراحی، موجبات ارتقای کیفیت عملکرد جنسی و در نهایت بهبود کیفیت زندگی این بیماران را فراهم آورد.

در انجام این تحقیق پرند پورقانع، پگاه امیری نژاد و سیدمحمدتقی رضوی طوسی پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه بهار سال جاری به صورت مقاله علمی با عنوان «بررسی تاثیر توانبخشی قلبی بر میزان رضایت جنسی بیماران بعد جراحی عروق کرونری قلب» در مجله دانشگاه علوم پزشکی گیلان منتشر شده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
طلاق گرفته بودند اما همچنان عکس عاشقانه می‌گذاشتند!
واکنش سازمان نظام روانشناسی به ارائه خدمات روانشناسی توسط اسنپ | غیرقانونی است
ترس از حیوانات، هیولای ترسناک ذهن کودکان
درمان درد مزمن با مداخلات روانشناسی
ویژگی که باور نمی‌کنید، آن را به ارث برده باشید
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...