جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - 3 Dec 2021
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۰ / ۱۰:۰۰
کد مطلب: 55344
۱

هشدار محققان به والدین در مورد استفاده از گوشی و تبلت توسط کودکان

هشدار محققان به والدین در مورد استفاده از گوشی و تبلت توسط کودکان
به گزارش دیلی‌میل، نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد، کودکانی که از وسایل الکترونیکی در شب استفاده می‌کنند کمتر می‌خوابند و خواب ضعیف‌تری دارند.

این مطالعه جدید هشدار داده است که کودکان در صورت استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها کمتر می‌خوابند.

تیم دانشگاه دانمارک جنوبی ۴۹ مطالعه را از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ بررسی کرد و دریافت، افراد بین شش تا ۱۵ سال بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرند و در کودکان زیر پنج سال، تلویزیون و تبلت عامل اصلی خواب کوتاه‌تر بوده‌اند. ۴۹ مطالعه مورد بررسی شامل کودکانی از آمریکای شمالی، اروپا، استرالیا، نیوزلند و دیگر کشورهای غربی بود.

متخصصان ارتباط استفاده از رسانه‌های الکترونیکی، از جمله نوع و مدت زمان رسانه، با الگوهای خواب را بررسی کردند. آنها بین استفاده از وسایل الکترونیکی و تاخیر در خواب و کیفیت پایین خواب در کودکان ۶ تا ۱۲ ساله ارتباط پیدا کردند، در حالی که زمان تماشای صفحه نمایش در بین نوجوانان ۱۳ تا ۱۵ ساله با مشکلات به خواب رفتن آنها مرتبط بود.

به گفته محققان، افراد بین شش تا ۱۵ سال بیشتر به این بیماری مبتلا می‌شوند و بازی‌های ویدئویی، رایانه‌ها، تلفن‌ها، استفاده از اینترنت و تماشای تلویزیون را مقصر می‌دانند.به گفته آنها، استفاده از رسانه‌های اجتماعی در کیفیت پایین خواب نوجوانان نیز مقصر است.

لیزبت لوند، نویسنده اصلی این تحقیق می‌گوید: «مهم است که کودکان و نوجوانان به اندازه کافی بخوابند تا از عواقب منفی سلامتی جلوگیری کنند؛ ما همچنین درک می کنیم که رسانه‌ها بخش مهمی از زندگی ما هستند اما یافته‌های ما نشان می‌دهد که والدین ممکن است بخواهند میزان تعامل فرزندان خود با رسانه‌های الکترونیکی را برای بهبود بالقوه خواب تنظیم کنند».

یک مطالعه قبلی همچنین هشدار داده بود که صرف بیش از یک ساعت در روز برای تماشای برنامه‌ها بر روی دستگاه‌ها ممکن است این خطر را داشته باشد که کودکان نوپا دچار مشکلات احساسی و رفتاری شوند. این مسائل شامل بیش فعالی، تمرکز ضعیف، محدوده توجه کوتاه و مشکل در برقراری ارتباط با سایر کودکان و ایجاد دوستی است.

آخرین تحقیقات در مجله «BMC Public Health» منتشر شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

راه‌های کنترل خشم در کودکان/ دستت را به من بده؛ حرفت را به من بگو!
تکنیک‌های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن‌ها
چه شوهرانی دست بزن دارند؟
آیا شاد بودن به ژنتیک وابسته است؟
چرا خواهر و برادرها کارد و پنیرند؟! راه حل چیست؟
آیا سفید کردن دندان ها کاری اشتباه است؟
درمان متمرکز بر هیجان (emotional focused therapy) چیست ؟
۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن