سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۵ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۳۷
کد مطلب: 55385
۱
توسط انجمن علوم روانشناسی دانشگاه ییل؛

درمان درد مزمن با مداخلات روانشناسی

درمان درد مزمن با مداخلات روانشناسی
با توجه به این که علم روانشناسی در تمامی زندگی اثر می گذارد شایسته است حتی کسانی که در پی کسب تخصص در این رشته از علم نیستند، آگاهی کلی و مختصر از واقعیت های بنیادی آن داشته باشند. حتی یک دوره کوتاه مدت آموزشی می تواند در درک رفتار دیگران و بصیرت بر نگرش ها و واکنش های افراد یاری دهنده باشد.

 
مطالعه روانشناسی
بر اساس مطالب منتشرشده در وبلاگ دهاقان سیتی؛ مطالعات روانشناسی به ما امکان می دهد که چگونگی سازش با مسائل و مشکلات زندگی را راگرفته و با آن به طور منطقی برخورد نمائیم. از طرف دیگر مشکلات و مسائل اجتماعی، شغلی و نحوه سازگاری با این نوع مسائل موجب شده است که رشته های مختلف و منشعب از روانشناسی مانند روانشناسی صنعتی، شغلی، اجتماعی و غیره به وجود آید و مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد.


حوزه های فعالیت های روانشناسی
فعالیت های روانشناسی بسیار وسیع و متعدد است و در راستای آشنایی با حوزه های فعالیت های روانشناسی به ذکر توضیحاتی در مورد آن پرداخته می شود:

 روانشناسی صنعتی
روانشناسی صنعتی در مورد نحوه بهره گیری کامل از نیروی انسانی، چگونگی انتخاب افراد موردنظر با توجه به لیاقت ها، شایستگی ها و توانایی های داوطلبین استخدام در سازمان، ایجاد تفاهم در محیط کار و روابط کارگر و کارفرما با مدیریت و پرسنل، توجه در مورد بیماری های شغلی و روانی ناشی از جاه طلبی ها بحث و گفتگو می کند.

روانشناسیصنعتی، حالات روانی یکایک کارکنان را مورد مطالعه و بررسی قرار می دهد و سعی دارد که میزان تنفر و یا علاقه و الفت کارکنان را مشخص و با توجه به این امر، در انتخاب شغل مناسب، آنها را یاری نموده و حسن خودیاری را تقویت نماید. تاکید روانشناسی صنعتی بر روی تولید کار و یا رفتار کاری است.

روانشناسی صنعتی از لحاظ جنبه های مختلف و مورد اشاره تحت هر عنوانی که قرار گیرد از دو شاخه فعالیت های اساسی به شرح ذیل تشکیل می گردد:

الف) فعالیت های مربوط به اینکه چه روابط، ضوابط و اصولی از لحاظ روانشناسی باید برقرار باشد که کارکرد یک سازمان، بهترین وضع را داشته، تولید و مصرفو خدمات هرچه بهتر صورت گیرد. این فعالیت ها شامل پژوهش و تئوری ها و اصول می باشد.

ب) فعالیت های مربوط به اینکه چگونه روابط و ضوابط اصول را برای استفاده از کارکنان در این امور به کار برده شود.

می توان گفت مطالعه روانشناسی به ما امکان می دهد که چگونگی سازش با مسائل و مشکلات زندگی را یاد بگیریم که از جمله این مسائل به خصوص در عصر حاضر، مشکلات و مسائل سازگاری شغلی است و اهمیت این مساله سبب شده است که علاوه بر روانشناسی صنعتی از قبیل استخدام، شرایط کار، خستگی، حقوق و دستمزد و کارآمدی، مورد مطالعه قرار گیرد در رشته دیگری به نام روانشناختی شغلی و یا روانشناسی کار ظاهر شود که همواره به مطالعه و تجزیه و تحلیل شغلی، انتخاب شغل و تامین رضایت شغلی می پردازد.


روانشناسی کار
مطالعه رفتار آدمی در رابطه با کار در حیطه فعالیت های روانشناسی کار یا روانشناسی شغل می باشد. به عبارت دیگر روانشناسی کار یعنی سازگار کردن کار با شرایط کاری کارکنان می باشد. به نظر بعضی از دانشمندان، حیطه روانشناسی صنعتی از قلمرو روانشناسی کار محدودتر است در روانشناسی صنعتی، رفتار آدمی در همه مراحل تولید توزیع، و مصرف کالا و خدمات مورد مطالعه قرار می گیرد، ولی در روانشناسی کار مطالعه رفتار اسنان در رابطه با کار و حل مسائل انسانی ناشی از کار پرداخته می شود. روانشناسی کار می کوشد که فرد را در انتخاب صحیح حرفه، احساس لذت از کار و موفقیت در بازدهی کمک کند.


روانشناسی اجتماعی
مطالعه رفتار انسان به طور فردی، گروهی در سازمان ها و نهادها به نام روانشناختی اجتماعی معروف است. روانشناسی اجتماعی درباره اینکه چگونه مردم رفتار می کنند، چرا آن ها تحت شرایطی تغییر رفتار می دهند، چگونه تصمیم می گیرند، چگونه مردم به طرز فردی و گروهی رفتار می کنند، چگونه به زندگی ادامه می دهند و بالاخره در مورد چگونگی ارتباط فرد با گروه و گروه با فرد بررسی می کند.
 

شناخت خصوصیات ذهن انسان
ذهن انسان از چهار خصوصیات زیر برخوردار است:
خودآگاهی self awareness
انسان به وجود خود، آگاه دارد، می داند که موجودی مستقل ولی وابسته به محیط است. می داند که به دنیا آمده و خواهد رفت. این خصوصیات در هیچ موجود زنده ای تاکنون مشاهده نشده و وجود ندارد.

اندیشه نمادی symbolic
اندیشه نمادی (سمبولیک) عبارت است از پذیرش نماد یا سمبل اشیا به جای خود آن، یعنی قبول نوشته آب گفته آب و به جای خود آب وارد ذهن می شود. گفتار و نوشتار و تصویر از مهمترین وسایل اندیشه نمادی به شمار می آید.

اندیشه انتزاعی abstract thought
انتزاع یکی از فعالیت های ذهن است، یعنی خصوصیاتی از خصوصیات چیزی را بدون توجه به دیگر خصوصیات در نظر بگیرد، در حالی که آن خصوصیات به تنهایی نتواند وجود داشته باشد. مانند تصویر شکل یا ضخامت یا رنگ و وزن کتاب.

آینده نگری Prevision
از دیگر خصوصیات ذهن انسان آینده نگری یعنی درک زمان است. پیامدهای آینده نگری عبارت است از انتظار و امید و چون به دلخواه کامل افراد برآورده نمی شود غم به دنبال دارد. حسرت گذشته نیز از پیامدهای ادراک زمان است. در واقع پنج دریچه برای دریافت خبرهای محیط زندگی است.

اما علاوه بر پنج حس،چند حس عالی نیز وجود دارد که به وسیله آن ها چیزهای درک می شود. نمونه هایی از این احساس عبارتنداز:
حس کنجکاوی: این حس در انسان به صورت حقیقت جویی جلوه می کند.
حس اخلاقی: بشر، موجودی است اجتماعی، یعنی با دیگران زندگی می کند.اصول و مبانی رفتار
رفتار عبارت است از جمیع فعالیت هایی که از موجود زنده سر می زند و نه چیزهایی که بر او وارد می گردد، مانند راه رفتن، کار کردن و مطالعه کردن. فرهنگ آکسفورد رفتار را چنین تعریف کرده است: روشی که فرد عمل می کند، شیوه و سلسله برخورد و واکنشی که تحت شرایط مختلف از خود نشان می دهد.

طبق تعریف های انجام شده، رفتار را می توان فعالیت تلقی کرد، بدین معنی که رفتارها، فعالیت محسوب می گردند. به عبارت دیگر آنچه فرد فکر می کند و انجام می دهد. شخصیت و ویژگی های فردی افراد از مجموعه و کل الگوهای رفتاری حاصل می شود.

رفتار کوششی است برای رسیدن به هدف ها که موجب از بین رفتن علل تنش ها می گردد، رفتار در اصل، هدف گراست، بدین معنی که انگیزه رفتار معمولا رسیدن به یک هدف می باشد. هدف نقطه ای است که تمام فعالیت ها برای رسیدن به آن صورت می گرد. انرژی روانی برای هر رفتاری نشأت گرفته از نیازی است که در شخصیت فرد قرار دارد.


به گزارش ساینس دیلی؛ درد راهی است که بدن توسط آن در مورد آسیب و بیماری به مغز هشدار می دهد. بدون درد قوی، ضربه فیزیکی می تواند بدون توجه و بدون درمان بگذرد. با این حال، برخی از افراد درد مزمن را تجربه می کنند که مدت زیادی پس از بهبودی آسیب یا بدون علت قابل تشخیص به راحتی ادامه می یابد.

متأسفانه، درمان دردهای مزمن با داروهای بدون نسخه و داروهای تجویزی خطرات سلامتی از جمله عوارض جانبی نامطلوب و اعتیاد را به دنبال دارد. در آخرین شماره علوم روانشناسی در جهت منافع عمومی (PSPI)، تیمی از محققان بررسی می کنند که چگونه مداخلات روانشناختی می تواند بخشی از یک برنامه جامع برای مدیریت درد مزمن باشد در حالی که نیاز به جراحی و داروهای بالقوه خطرناک را کاهش می دهد.
 
مری دریسکول، محقق در دانشگاه ییل و اولین نویسنده مقاله اصلی می گوید: چندین درمان غیر پزشکی موثر برای دردهای مزمن وجود دارد و درمان های روانشناختی در میان آنها به عنوان قوی ترین ظاهر می شوند. افرادی که درگیر درمان های روانشناختی هستند می توانند انتظار داشته باشند که کاهش قابل توجهی در درد خود و همچنین بهبود عملکرد جسمانی و بهزیستی احساسی را تجربه کنند.

 
وضعیت فعلی مراقبت
در بسیاری از موارد، دلایل درد مزمن ناشناخته است و استفاده از مداخلات پزشکی سنتی، مانند داروهای ضد درد و جراحی، ممکن است تسکین چندانی نداشته باشد یا وضعیت را بدتر کند. افرادی که از درد مزمن رنج می برند، اغلب ناامیدی خود را از سیستم های مراقبت های بهداشتی و بیمه های درمانی گزارش می دهند که در رسیدگی به شکایات آنها نادیده گرفته شده یا ناموفق است. درمان روانشناختی ممکن است نیاز به داروها، جراحی ها و سایر درمان های تهاجمی را که می تواند پرهزینه، بی اثر و حتی خطرناک باشد، کاهش دهد. تحقیقات نشان می دهد که اثرات درمان روانی را می توان برای یک عمر حفظ کرد.

دریسکول گفت: افراد مبتلا به درد باید در انتخاب درمان روانشناسی که بیشترین جذابیت را دارد، احساس قدرت کنند. هنگامی که آنها این کار را انجام می دهند، یافتن یک رواندرمانگر که بتواند این مراقبت را ارائه دهد و با او بتوانند ارتباط معناداری برقرار کنند، عاملی کلیدی در به دست آوردن مزایا خواهد بود.

درمان های روانی
تحقیقات نشان داده است که عوامل روانی می توانند در شروع، شدت و مدت زمان درد مزمن نقش داشته باشند. به همین دلیل، چندین مداخله روانشناختی در درمان دردهای مزمن موثر بوده است.

در این مقاله، دریسکول و همکارانش مداخله هایی را که بیشتر توسط جامعه درد مورد مطالعه قرار گرفته است، توصیف می کنند، از جمله:
روان درمانی حمایتی، که بر پذیرش بدون قید و شرط و درک همدلی تأکید می کند.
آموزش آرامش یا استفاده از تنفس، شل شدن ماهیچه ها و تصاویر بصری برای مقابله با واکنش استرس بدن.
بیوفیدبک، شامل نظارت بر پاسخ های فیزیولوژیکی بیماران به استرس و درد (به عنوان مثال افزایش ضربان قلب، تنش عضلانی) و آموزش نحوه تنظیم این پاسخ ها به آنها.

هیپنوتیزم توسط پزشک بالینی آموزش دیده، که ممکن است باعث تغییر در پردازش درد، انتظارات یا ادراک شود و شامل تمرین آرامش است.

درمان شناختی-رفتاری، که در آن بیماران یاد می گیرند که افکار ناسازگارانه در مورد درد را که باعث ناراحتی می شود تنظیم کنند. تغییر رفتارهای غیر مفید مانند انزوا و عدم تحرک و راهبردهای مقابله ای رفتاری مفید (مانند آرامش) را ایجاد کنند.

مداخلات مبتنی بر ذهن آگاهی، که از طریق افزایش آگاهی نسبت به بدن، تنفس و فعالیت، به جداسازی درد جسمی از درد احساسی کمک می کند.

فیزیوتراپی آگاهی روانشناختی، که شامل درمان فیزیوتراپی و درمان شناختی-رفتاری است.
PSPI همچنین به موضوعاتی مانند مراقبت از درد یکپارچه یا ترکیب جنبه های پزشکی، روانی و اجتماعی مراقبت های بهداشتی، آینده درمان درد و بهبود در دسترس بودن و ادغام استراتژی های مدیریت درد می پردازد.


 
مرجع : خبرگزاری علم و فناوری
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا اگر در مورد هدفت حرف بزنی به آن نخواهی رسید؟
خود تخریبی یا (impostor syndrome) چیست ؟
۵ گامِ علمی که هر عادتی را در شما نهادینه می‌کند
تاثیرات کتاب‌ در دوران کودکی بر مغز در پیری
چرا شادبودن برای برخی افراد سخت‌تر است؟
چگونه با احساس بی‌ارزشی مبارزه کنیم؟
نقش مشاور در روند تحصیلی دانش آموزان چیست؟
مشاوره پیش از ازدواج در تشخیص «ازدواج پرخطر» تا چه حد موثر است؟
علل تپش قلب، تشخیص آن
13 رفتاری که نشان می دهد مردی از شما متنفر است
راه‌های کنترل خشم در کودکان/ دستت را به من بده؛ حرفت را به من بگو!
تکنیک‌های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن‌ها
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.