يکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - 17 Oct 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ / ۰۳:۳۷
کد مطلب: 55488
۰

هراس از مرگ در دوران کرونا تاثیر منفی بر سالمندان گذاشته است

هراس از مرگ در دوران کرونا تاثیر منفی بر سالمندان گذاشته است
به گزارش میگنا دکتر مجتبی ناجی در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به کاهش یا قطع ارتباط حضوری فرزندان و بستگان با سالمندان بمنظور پیشگیری از ابتلا به کرونا، بسیاری از آنها نگران هستند که اگر نیاز به حمایت داشته باشند در آن لحظه ممکن است کسی نتواند رسیدگی کند و بهمین دلیل دچار هراس و اضطراب می‌شوند.

وی با بیان اینکه از یک طرف، ترس از ابتلا به کرونا و قطع یا کاهش تعامل با فرزندان و بستگان و از سویی احساس تنهایی و انزوا، مشکلات روحی و روانی بسیاری برای سالمندان ایجاد کرده است، گفت: این موضوع در برخی موارد موجب بروز عوارضی مانند سکته‌های مغزی و قلبی و خفگی و در نهایت مرگ برای سالمندان می‌شود.

این روانشناس با اشاره به افزایش افسردگی در سالمندان در دو سال اخیر، اضافه کرد: در این مدت نگرانی برای مبتلا نشدن سالمندان در خانواده‌ها موجب شد که ارتباط با آنها کاهش یابد و این شرایط از یک طرف، ضامن سلامت جسمی ولی از سوی دیگر عامل مشکلات روحی و روانی از جمله افسردگی در بین بسیاری از آنها شده است.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شنیدن خبرهای متعدد مرگ و میر در جامعه و دوستان و بستگان موجب نوعی ترس و دلهره از مرگ در بین سالمندان شده است که این عامل در دراز مدت تاثیر جبران‌ناپذیری بر آنها خواهد داشت.

ناجی ادامه داد: رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در خانواده‌ها و کاهش ارتباط با یکدیگر از جمله با افراد کهنسال فوایدی برای آنها بهمراه داشته است ولی ادامه یافتن این وضعیت، روح و روان آنها را دچار آسیب کرده که این عارضه بر شدت بیماری‌های زمینه‌ای از جمله فشار خون و دیابت تاثیرگذار خواهد بود.

وی، مهمترین راهکار برای پیشگیری از ابتلای سالمندان به بیماری‌های روحی و روانی ناشی از انزوای دوران کرونا را برقراری ارتباطات تلفنی یا تصویری دانست و گفت: فرزندان باید بصورت محدود و با رعایت موارد بهداشتی و فاصله‌گذاری هر از گاهی به دیدار پدران و مادران سالمند خود بروند و طوری رفتار نکنند که آنها احساس طردشدگی داشته باشند.

این روانشناس اظهار داشت: باید اطرافیان و فرزندان سالمندان این اطمینان خاطر و امنیت روحی و روانی را با تماس یا مراجعه حضوری در برخی روزها برای آنها ایجاد کنند که همیشه در دسترس هستند.

سالمندان شامل افراد بالای ۶۰ سال می شوند؛ اکنون جمعیت سالمند کشور حدود ۱۰ درصد است.
استان اصفهان بیش از پنج میلیون نفر جمعیت دارد که حدود ۵۰۰ هزار نفر آنها سالمند هستند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثير وابستگی و دلبستگی دركودكی
چگونه با اختلالات خُلقی ناشی از تغییر فصل کنار بیاییم؟
با این ۲۰ نکته بی‌نظیر خود را جوان نگه دارید!
جوان ۳۰ساله‌ای که پدر ۴۰فرزند است!
به من نگوئید روانی/ چگونه با بیماران روحی رفتار کنیم؟
راه حل پرخوری چیست؟
غلظت کورتیزول در موی سر معیار سنجش استرس
طلاق گرفته بودند اما همچنان عکس عاشقانه می‌گذاشتند!
واکنش سازمان نظام روانشناسی به ارائه خدمات روانشناسی توسط اسنپ | غیرقانونی است
ترس از حیوانات، هیولای ترسناک ذهن کودکان
درمان درد مزمن با مداخلات روانشناسی
ویژگی که باور نمی‌کنید، آن را به ارث برده باشید
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.