پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - 2 Dec 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۳ مهر ۱۴۰۰ / ۱۶:۵۵
کد مطلب: 55492
۱
رئیس اداره مشاوره وزارت بهداشت:

آمادگی برای ارائه خدمات حضوری سلامت روان به دانشجویان

آمادگی برای ارائه خدمات حضوری سلامت روان به دانشجویان
به گزارش وزارت بهداشت، دکتر فرهاد طارمیان با اشاره به هفته سلامت روان در کشور و تاکید بر نابرابری ارایه خدمات بهداشت روان در جهان، گفت: به دنبال شیوع پاندمی کرونا در جهان و کشورمان ایران، اهمیت دسترسی به خدمات بهداشت روان بیش از پیش نمایان شد.

وی افزود: بر همین اساس در این مدت ادارات مشاوره و سلامت روان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور آمادگی خود را ارتقاء داده‌اند تا با حضور دوباره دانشجویان در فضای دانشگاهی خدمات خود را به بهترین نحو ارایه دهند.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت سلامت روان در هر کشور و جامعه‌ای گفت: ۱۰ اکتبر هر سال از سوی سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون جهانی سلامت روان به عنوان روز سلامت روان معرفی شده است که در ایران نیز به دلیل اهمیت این موضوع یک هفته به حوزه سلامت روان اختصاص داده شده است که ۱۸ تا ۲۴ مهرماه را شامل می‌شود.

طارمیان به ناعادلانه بودن دسترسی به خدمات سلامت روان در سطح جهان اشاره کرد و گفت: تحقیقات و گزارشات سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد بین ۷۵ تا ۹۰ درصد افرادی که نیازمند به خدمات بهداشت روان در جهان هستند به این خدمات در کشورهای ضعیف و متوسط به لحاظ درآمد اقتصادی، دسترسی ندارند و این در حالی است که حتی در کشورهای مرفه هم به لحاظ اقتصادی وضعیت بهتر از این نیست.

وی اظهار داشت: امسال دو شعار به این روز و هفته اختصاص داده شده است که هر دو دارای یک معنای مشترک هستند، «سلامت روان در جهان نابرابر» و «مراقبت‌های سلامت روان برای همه بیایید آن را محقق کنید» این مفهوم مشترک را می‌رساند که مردم جهان آن‌گونه که باید به خدمات بهداشت روان دسترسی ندارند و عدالت در دسترسی به این خدمات برای همه در جهان محقق نشده است.

رئیس اداره مشاوره و سلامت روان اضافه کرد: این دو شعار به دلیل نگرانی‌های عمده‌ای است که وجود دارد و اکنون بیماری کرونا بر افزایش آن دامن زده است. پاندمی کرونا در حدود دو سال گذشته موجب شده است گروه‌های مختلف جمعیتی به طرق مختلف آسیب‌های جدی روانشناختی و ضعف‌های روانی را متحمل شوند که در این میان کادر بهداشتی و درمانی، دانشجویان و دانش‌آموزان فشار بیشتری را متحمل شده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که نگرانی روبه رو شدن با موج جدیدی از مسائل و مشکلات روانشناختی با فرونشانی کرونا، وجود دارد، تصریح کرد: بر این اساس در ادارات مشاوره و سلامت روان در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی، به کارشناسان خود آموزش‌های لازم را ارایه داده‌ایم تا با بازگشت دانشجویان به فضای دانشگاهی، حوزه سلامت روان مورد توجه خاص قرار بگیرد.

طارمیان با تاکید بر دسترسی به خدمات تخصصی سلامت روان برای همه مردم جامعه و دانشجویان، گفت: پیش بینی می‌کنیم حجم کار ادارات در این دوران با وجود مشاوره‌های آنلاینی که در این دوران برقرار بوده است، افزایش قابل توجهی پیدا کند.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن‌ها
چه شوهرانی دست بزن دارند؟
آیا شاد بودن به ژنتیک وابسته است؟
چرا خواهر و برادرها کارد و پنیرند؟! راه حل چیست؟
آیا سفید کردن دندان ها کاری اشتباه است؟
درمان متمرکز بر هیجان (emotional focused therapy) چیست ؟
۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.