پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - 2 Dec 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۱
کد مطلب: 55501
۱
در قالب یک پژوهش بررسی شد

ارتباط بین عفونت ادراری کودکان و کمبود ویتامین D

ارتباط بین عفونت ادراری کودکان و کمبود ویتامین D
عفونت ادراری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های عفونی در کودکان است و باکتری «اشرشیا کلی» با شیوع ۸۰ تا ۹۰ درصد، بیشترین علت ایجاد این عفونت است.
 
عفونت مجرای ادراری می‌تواند تاثیرات پایداری بر سلامتی داشته باشد و از جمله این تاثیرات می‌توان به آسیب پیش‌رونده کلیه و نارسایی کلیه، فشار خون، التهاب بافت داخلی قلب، التهاب مفاصل، شوک عفونی و عفونت خون و مننژیت اشاره کرد. در مردان نیز این عفونت می‌تواند مشکلاتی مانند عفونت پروستات، التهاب مجاری دستگاه تناسلی و التهاب بیضه ایجاد کند.

ویتامین D نقش بسیار مهمی در تنظیم سیستم ایمنی دارد و تحقیقات اخیر نشان داده که ارتباطی بین افزایش میزان عفونت ادراری و کمبود ویتامین D وجود دارد. بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمان با انجام یک مطالعه، کمبود این ویتامین و ارتباط آن را با عفونت ادراری در کودکان بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه که به مدت یک‌سال از دی‌ماه ۱۳۹۸ تا دی‌ماه ۱۳۹۹ در شهر کرمان انجام شد، ۱۳۱ کودک یک تا شش سال مورد بررسی قرار گرفتند. در این مطالعه ۶۳ کودک با نشانه‌های عفونت ادراری و ۵۰ کودک سالم مقایسه شده و از نظر میزان گلبول‌های سفید خون، کراتینین خون، اوره، کلسیم، ویتامین D۳ و .... ارزیابی شدند.

کودکان شرکت‌کننده در این مطالعه براساس میزان ویتامین D به سه دسته کمبود ویتامین D، ناکافی بودن ویتامین D و نرمال بودن ویتامین D تقسیم شدند. بررسی‌های این مطالعه نشان داد که سطح ناکافی ویتامین D با میزان شیوع عفونت ادراری ارتباط دارد. همچنین در این مطالعه مشخص شد که از نظر کمبود ویتامین D ارتباطی بین جنسیت دختر و پسر وجود نداشت.

پژوهشگران این مطالعه می‌گویند که سطح ناکافی ویتامین D می‌تواند به میزان عفونت ادراری کمک کند و مکمل ویتامین D می‌تواند یک گزینه کم‌خطر برای جلوگیری از عفونت ادراری باشد. پزشکان می‌توانند نقش اساسی در شناسایی افراد در معرض خطر، غربال‌گری، آموزش و درمان داشته باشند.
این محققان معتقدند؛ اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است؛ ویتامین D می‌تواند بخشی از درمان افراد مستعد ابتلا به عفونت ادراری و جمعیت بیمار در معرض خطر عفونت اکتسابی بیمارستانی باشد.

در انجام این تحقیق فاطمه خنامانی فلاحتی‌پور، سعیده پرورش و مائده جعفری؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی کرمان مشارکت داشتند.
یافته‌های این مطالعه مهر ماه سال جاری، به صورت مقاله علمی با عنوان «مقایسه سطح سرمی ویتامین D در کودکان یک تا شش سال مبتلا به عفونت ادراری با کودکان سالم» در مجله دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، منتشر شده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تکنیک‌های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن‌ها
چه شوهرانی دست بزن دارند؟
آیا شاد بودن به ژنتیک وابسته است؟
چرا خواهر و برادرها کارد و پنیرند؟! راه حل چیست؟
آیا سفید کردن دندان ها کاری اشتباه است؟
درمان متمرکز بر هیجان (emotional focused therapy) چیست ؟
۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ