پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ - 2 Dec 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ / ۱۳:۴۵
کد مطلب: 55503
۱

آیا ما انسان‌ها در تابستان باهوش‌تر هستیم؟

آیا ما انسان‌ها در تابستان باهوش‌تر هستیم؟
نتیجه مطالعه‌ای تازه نشان می‌دهد که انسان‌ها ممکن است در طول ماه‌های فصل زمستان به دلیل کمبود نور خورشید بیش‌تر از ماه‌های گرم سال دچار کاهش حافظه کوتاه مدت شوند.

به گزارش آفتاب‌نیوز؛ پژوهشگران دانشگاه دولتی بریتانیایی بردفورد، آزمایش حافظه را روی موش‌های آزمایشگاهی انجام دادند. آزمایشات نشان دادند که ارتباطی مستقیم میان کمبود نور در روز و از دست دادن حافظه کوتاه مدت وجود دارد. این تیم درصدد آن است تا نتایج آزمایش را بر روی انسان‌ها در طول ماه‌های زمستان‌های طولانی‌مدت بریتانیا مورد بررسی قرار دهد.

براساس نتایج این بررسی کمبود نور خورشید در زمین می‌تواند مانع به کارگیری مهارت‌های حافظه کوتاه مدت در پستانداران از جمله انسان شود. این پژوهشگران اشاره می‌کنند شاید علت این موضوع آن باشد که در طول زمستان منابع کمتری مانند غذا و نور کم‌تر به بدن می‌رسند و بسیاری از عملکرد‌ها متوقف می‌شوند. از دید این پژوهشگران فرایند‌های شناختی مانند یادگیری و حافظه، انرژی‌بر هستند و کمبود انرژی در زمستان می‌تواند تاثیر منفی بر روی آن عملکرد‌ها بگذارد.

نکته جالب در این بررسی آن است که حتی موش‌هایی که رژیم غذایی سالم داشتند نیز در دوره کوتاه مدت کم‌نوری، عملکرد مشابهی را از خود نشان دادند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چه شوهرانی دست بزن دارند؟
آیا شاد بودن به ژنتیک وابسته است؟
چرا خواهر و برادرها کارد و پنیرند؟! راه حل چیست؟
آیا سفید کردن دندان ها کاری اشتباه است؟
درمان متمرکز بر هیجان (emotional focused therapy) چیست ؟
۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...