چهارشنبه ۲ فروردين ۱۴۰۲ - 22 Mar 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۰ / ۰۷:۵۶
کد مطلب: 55525
۲

چند تکنیک ساده برای مطالعه کنکور

چند تکنیک ساده برای مطالعه کنکور
مطالعه کنکور با درس‌های معمولی مدرسه تا حدودی متفاوت است؛ چرا که باید حجم زیادی از مطالب کتاب‌های ۳ سال دبیرستان را بخوانید تا بتوانید در یک روز مشخص با زمان ۴ ساعت آن‌ها را به یاد آورید و در تست‌ها موفق شوید.
 
بیشتر داوطلبان، کنکور را به عنوان یک غول بزرگی قلمداد می‌کنند که سد راه آرزوهایشان قرار گرفته است، به همین علت بعضی از آن‌ها نمی‌توانند بعد از شرکت در آزمون موفق شوند و آن را به سال آینده موکول می‌کنند.

در صورتی که اگر روش مطالعه کنکور را بدانید صد درصد این غول به اصلاح بزرگ را شکست می‌دهید و می‌توانید به درجات بالای علمی و دانشگاهی برسید.

این موضوع را به یاد داشته باشید که برای موفقیت در کنکور باید بهترین تکنیک‌های مطالعه را یاد بگیرید، مطالعه خود را بر اساس برنامه ریزی مدون روزانه انجام دهید و در آخر الگو‌های غذایی، خواب و برنامه ورزشی خود را ارتقا داده و آن‌ها را بهبود ببخشید.

مطابق یافته‌های دانشمندان اگر مغز را در معرض اطلاعات جدید قرار دهید بگذارید و یک روز تا مطالعه‌ی بعدی صبر کنید به نتیجه‌ی بهتری در به یاد‌آوردن آن اطلاعات خواهید رسید. در این مدت مغز فرصت می‌یابد تا ارتباطات عصبی شکل‌گرفته را تقویت کند؛ بنابراین دفعه‌ی بعد که در معرض همان اطلاعات قرار می‌گیرد از نظر فیزیکی برای استحکام ارتباطات آمادگی بیشتری دارد.

مثلا مطالعه‌ موضوعی طی یک هفته، روزی یک دفعه بهتر از مطالعه‌ی ۳۰ باره‌ی آن در یک یا دو روز است. با اینکه تکرار کمتری داشته‌اید، اما همگام با روند طبیعی مغز برای ذخیره‌سازی اطلاعات پیش رفته‌اید. در مورد کنکور و هنگامی که یک سال برای آماده‌سازی فرصت دارید، شرایط کمی متفاوت، اما اصول و مبانی یکسان است. در روند مطالعه صحیح برای کنکور باید به دفعات و با فاصله اطلاعات لازم را به مغزتان ارائه کنید.

داوطلبان کنکوری به یاد داشته باشید که با مطالعه‌ی کتاب و جزوه‌ی درسی، حضور در کلاس و انجام تمرین‌ها کاربرد و روش استفاده از فرمول‌ها را درک خواهید کرد، اما برای به یاد سپردن آن‌ها باید از تکنیک فاصله‌گذاری استفاده کنید. یک روش خوب این است که در دفترچه‌ای همه‌ی فرمول‌ها، معادله‌ها و روش حل آن‌ها به روش خودتان همراه به چند مثال بنویسید. در هنگام مرور مطالب و فصل‌های مختلف با تکنیک پیش‌خوانی، زمانی را به مرور این فرمول‌ها و معادله‌ها همراه با مثال‌هایشان اختصاص بدهید.

داوطلبان کنکوری خواب را مورد توجه خود قرار دهند
با مرور چندباره‌ این فرمول‌ها و معادله‌ها هر چندروز یک‌بار، تکنیک فاصله‌گذاری اثرش را می‌گذارد و فرمول‌ها در ذهن‌تان نقش خواهد بست.

به یاد داشته باشید که خواب منظم هم تاثیر زیادی در عملکرد مثبت ذهن خواهد داشت، همچنین لازم است تا تمامی داوطلبان کنکوری به تغذیه خود اهمیت بدهند و برای آن وقت بگذارند.

گفتنی است که مطالعه چند باره جزوه با فاصله زیاد باعث می‌شود تا مطالب را فراموش نکنید، در ضمن تست زنی را هم فراموش نکنید و بعد از خواندن کتاب‌ها و جزوه‌های استادان و معلمان حتما آن‌ها را در اولویت خود قرار دهید.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
قاطعیت در تصمیم‌گیری و یا انعطاف پذیری؛ کدام راه‌حل بهتری است؟!
معیارهایی برای انتخاب یک مرکز مشاوره روا‌‌نشناسی ایده‌آل!
چه چیزی ما را در زندگی بیشتر شاد می‌کند؟/ نتایج تحقیقات را بخوانید
تخلیه عاطفی چیست و انواع آن
قرص کاهش استرس سخنرانی و کنفرانس+ عوارض
چرا برخی زنان اقدام به خودکشی می کنند؟
مغز چگونه تصمیم می‌گیرد به چه چیزی فکر کند؟
کدام غذاها برای کودکان بیش‌فعال مناسب است؟
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...