سه شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - 30 Nov 2021
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ / ۰۸:۰۶
کد مطلب: 55541
۰

اقشار کم‌درآمد نمی‌توانند از خدمات سلامت روان استفاده کنند

اقشار کم‌درآمد نمی‌توانند از خدمات سلامت روان استفاده کنند
محمد حاتمی، رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور درباره آمار افرادی که به دلیل کرونا دچار مشکلات روانی شده اند، گفت: آماری که به طور رسمی نشان دهد که چقدر افراد را تحت تاثیر کرونا قرار داده است، وجود ندارد. اما براساس پیمایش‌های میدانی، داده‌های عینی و به خصوص مراجعه بیماران به مراکز روانشناسی و مشاوره، کرونا مردم را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی ادامه داد: افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای داشتند، کودکان و نوجوانان، سالمندان و کادر درمان جزو گروه‌هایی هستند که فشار ناشی از کرونا را تجربه کرده‌اند و قطعا سلامت روان آن‌ها نسبت به گذشته متاثر از بحران کرونا بوده است و باید برای سلامت آن‌ها تمهیداتی اندیشیده شود.

رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور در پاسخ به این سوال که به دلیل مشکلات اقتصادی، مسائل زیست محیطی برای شهروندان به موضوعات حاشیه‌ای تبدیل شده است، بیان کرد: کرونا بر روی تمامی ارتباطات اجتماعی ما تاثیر خود را گذاشته و یکی از مولفه‌هایی که به سلامت روان آسیب می‌زند، مسائل اقتصادی موجود در جامعه است.

وی ادامه داد: علاوه‌بر مسائل اقتصادی، از دست دادن کسب‌و‌کار، قرنطینه و سایر موضوعات به مردم فشار می‌آورد و سلامت روان آن‌ها را تهدید می‌کند؛ بنابراین بحث سلامت روان موضوعی کلی است و شامل تمامی امور زندگی، سبک خود مراقبتی، آموزش مهارت‌ها و سلامت روان است.

حاتمی با بیان اینکه یکی از شعار‌های هفته سلامت روان، بحث سواد سلامت روان شهروندان است، تاکید کرد: واقعیتی که باید به آن توجه کرد، این است که سواد سلامت روان شهروندان پایین است و همین امر سبب بی‌تفاوتی بسیاری از مردم شده است؛ بنابراین باید با فرهنگسازی این موضوع را در مردم جا بیفتد که همانطور که به جسم‌شان توجه می‌کنند، به سلامت روان‌شان هم اهمیت بدهند.

رئیس سازمان نظام روانشناسی کشور درباره راهکار‌هایی که می‌تواند به افزایش سواد سلامت روان افراد کمک کند، افزود: دیروز نامه‌ای به رئیس جمهور ارسال کردم که در بحران کویید-۱۹ بحث بیمه‌های تکمیلی و پایه را ایجاد کنیم که مردم بتوانند از خدمات سلامت روان استفاده کنند. همانطور که قانون در بند ج قانون برنامه ششم این موضوع را تصویب کرده است.

حاتمی با اشاره به اینکه که خدمات مربوط به سلامت روان تبدیل به کالایی لوکس شده است، تصریح کرد: افراد کم‌درآمد و در معرض خطر سلامت روان، نمی‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند؛ بنابراین فقط باید از بیمه‌های تکمیلی و پایه در این زمینه استفاده کرد.
مرجع : تجارت آنلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
قوانین تلویزیون دیدن کودکان چیست؟
چرا برخی مردان دست به خشونت علیه زنان می‌زنند؟
احتمال اختلال اضطراب در مبتلایان به بیش فعالی ۴ برابر بیشتر است
زبان بدن تا چه اندازه در ارتباط تاثیرگذار است؟
هرگز این جملات را به فرد مضطرب نگویید
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.