سه شنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۰ - 7 Dec 2021
تاریخ انتشار :
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ / ۱۳:۱۵
کد مطلب: 55604
۵
ارتباط آلودگی هوا و پوکی استخوان

در مناطقی که آلودگی هوای بیشتری دارند، میزان ویتامین دی پایین‌تر است.

در مناطقی که آلودگی هوای بیشتری دارند، میزان ویتامین دی پایین‌تر است.
 
ارتباط آلودگی هوا و پوکی استخوان/درمان پوکی استخوان طولانی‌مدت است

 به گزارش میگنا و به نقل از ایسنا رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره مطالعات انجام شده درخصوص ارتباط آلودگی هوا و پوکی استخوان گفت: در مناطقی که آلودگی هوای بیشتری دارند، میزان ویتامین دی کم‌تر است.
دکتر باقر لاریجانی ، در پاسخ به سوالی درباره تاثیر ارتباط آلودگی هوا و پوکی استخوان بیان کرد: در خصوص این ارتباط تحقیقاتی در گذشته انجام شده و در حال حاضر نیز مطالعات جدیدی نیز در دست انجام است. بررسی‌ها نشان داده در مناطقی که آلودگی هوای بیشتری دارند، میزان ویتامین دی پایین‌تر است.
وی ادامه داد: ولی نشان دادن ارتباط ویتامین دی با پوکی استخوان در سنین بالاتر، خیلی سخت است. به طور خلاصه می‌توان گفت که آلودگی هوا با بیماری‌های غیر واگیر مانند دیابت و با اختلالات کمبود ویتامین دی، ارتباط دارد و این ارتباط ثابت شده است.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره مشکلات پوکی استخوان در دوران همه‌گیری کووید-۱۹ گفت: در دنیا این موضوع مورد مطالعه قرار گرفته است.
نتایج بررسی‌ها نشان داده که در همین دوران بررسی‌های پوکی استخوان کم‌تر از گذشته شده است‌. حدود ۷۰ - ۸۰ درصد بررسی‌های تشخیصی پوکی استخوان، کاهش پیدا کرده است. ولی خوشبختانه مراجعات برای تشخیص و... در حال افزایش است.
یکی از بخش‌هایی که در جریان کووید آسیب خورده، بخش پوکی استخوان است، ولی خوشبختانه ایجاد فضای مجازی به این موضوع کمک کرده، بیماران از این فضا استفاده کردند و به تدریج توانستند به مراقبت‌های خود دسترسی پیدا کنند.
لاریجانی در خصوص تاثیر افزایش آگاهی در مورد پوکی استخوان در کاهش بار این بیماری، گفت: در حال حاضر، میزان آگاهی‌های عمومی نسبت به پوکی استخوان، بسیار گسترش یافته و برای ما که در بالین مشغول هستیم، این امر کاملاً مشهود است.
افراد همان‌طور که قندخون را کنترل می‌کنند، در خصوص وضعیت استخوان‌هایشان هم سوال می‌پرسند. دستگاه‌های تشخیصی نیز در کشور افزایش یافته؛ ولی نکته‌ای که وجود دارد، این است که دسترسی باید بیشتر شود. به هر حال می‌توان گفت که افراد به دستگاه‌های تشخیصی دسترسی دارند.

وی بیان کرد: موضوع دیگر این است که درمان‌های این بیماری در داخل در حال تولید است و این‌ها همه کمک کرده‌اند که بتوان جلوگیری، درمان و تشخیص درست انجام شود.

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن تاکید بر درمان طولانی‌مدت این بیماری، گفت: نکته مهم دیگر که باید به کمک رسانه‌ها انجام شود، این است که مردم نباید فکر کنند که با درمان کوتاه‌مدت می‌توانند نتیجه بگیرند.

معمولاً درمان پوکی استخوان یک درمان طولانی مدت است. در دنیا هم این چالش وجود دارد که ۲۰ تا ۲۵ درصد از افراد پس از دو تا سه سال، درمانشان را رها می‌کنند. به همین دلیل باید توصیه کرد درمان پوکی استخوان اصلاً کوتاه مدت نیست.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا اگر در مورد هدفت حرف بزنی به آن نخواهی رسید؟
خود تخریبی یا (impostor syndrome) چیست ؟
۵ گامِ علمی که هر عادتی را در شما نهادینه می‌کند
تاثیرات کتاب‌ در دوران کودکی بر مغز در پیری
چرا شادبودن برای برخی افراد سخت‌تر است؟
چگونه با احساس بی‌ارزشی مبارزه کنیم؟
نقش مشاور در روند تحصیلی دانش آموزان چیست؟
مشاوره پیش از ازدواج در تشخیص «ازدواج پرخطر» تا چه حد موثر است؟
علل تپش قلب، تشخیص آن
13 رفتاری که نشان می دهد مردی از شما متنفر است
راه‌های کنترل خشم در کودکان/ دستت را به من بده؛ حرفت را به من بگو!
تکنیک‌های مختلف درس خواندن و زمان استفاده از آن‌ها
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...