چهارشنبه ۸ تير ۱۴۰۱ - 29 Jun 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۷ آبان ۱۴۰۰ / ۲۳:۳۹
کد مطلب: 55702
۰

چطور با کودکان «آتیش پاره» کنار بیاییم؟

چطور با کودکان «آتیش پاره» کنار بیاییم؟
به گزارش میگنا شبنم طلوعی در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از اصول مهم تربیتی را ایجاد «امنیت» در کودکان دانست و با انتقاد از نوع کلام نا ایمن برخی والدینی در مواجهه با شیطنت کودکان، اظهار کرد: هرگز نباید برای جلوگیری از شیطنت کودکان به آنها گفت که "اگر این کار را انجام دهی دیگر دوستت نخوام داشت"، "اگر این کار را انجام دهی دیگر مادر یا پدر تو نیستم و تو را تنها می‌گذارم و از پیشت می‌روم" یا "اگر شیطنت کنی مامان یا بابا مریض می‌شوند"؛ چراکه این جملات منجر به ایجاد عدم امنیت و ترس در کودکان می‌شود.
 
این روانشناس ادامه داد: شاید کودکان نتوانند این ترس‌های ایجاد شده به دلیل کلام ناایمن والدین را به شکل واضح بروز دهند اما آن را به شکل های مختلفی نظیر جویدن ناخن، لکنت زبان، شب ادراری، کم رو و کم حرف شدن، کاهش تمرکز و بعضا خشونت نشان می‌دهند.

طلوعی با بیان اینکه گاهی بیش فعالی کودکان نیز می‌تواند دلیل شیطنت بیش از اندازه آنها باشد، تصریح کرد: همیشه مشکلات رفتاری بچه‌ها با گذر زمان از بین نمی‌رود و تنبیه هم نمی‌تواند باری از دوش والدین بردارد. گرچه بچه‌هایی که همیشه ویرانی به بار می‌آورند بیش فعال نیستند اما والدین می‌توانند برای تشخیص دقیق‌تر از مشاوران و روانشناسان کمک گیرند و اگر روانشناسان با بررسی فرزند، بیش فعالی او را تشخیص دادند باید بدون فوت وقت برای درمان فرزند اقدام کرد تا اختلالات روانشناختی دیگری در آینده گریبان فرزند را نگیرد.

وی با تاکید بر اینکه امر و نهی والدین به کودکان برای جلوگیری از شیطنت آنها مولفه‌ای مخرب در برقراری ارتباط کودک و والدین است، افزود: بسیاری از والدین همیشه مسئول اداره کردن امور مربوط به کودکان هستند و همیشه سوالاتی نظیر  آماده‌ای؟، تکالیفت تمام شد؟، لباس پوشیدی؟ و... را از فرزند خود می‌پرسند. حال آنکه اینگونه فقط والدین در حال صحبت با فرزند هستند و فرزند ساکت است.  والدین باید برای برقراری ارتباط درست با فرزندان گوش دادن به سخنان آنها را یاد بگیرند تا بفهمند شیطنت کودک از چه چیزی نشات می‌گیرد.

طلوعی در پایان سخنان خود به بیان نکاتی برای فرزندپروی درست اشاره کرد و گفت: برقراری ارتباط با کودک مسیر و راهکارهایی دارد که می توان آنها را در فنون فرزندپروری به والدین آموزش داد، والدین می‌توانند روزی نیم ساعت با کودک خود بازی کنند و در این نیم ساعت همانند یک کودک با فرزند خود برخورد کنند.

انجام بازی‌های هیجان انگیز با کودکان به ایجاد ارتباط دوسویه با آنها کمک می‌کند به شرط آنکه در هنگام بازی حواس والدین به طور کامل به بازی با کودک جمع باشد، نباید فراموش کرد که امر و نهی والدین تنها به لجبازی کودک کمک خواهد کرد و والدین باید کودکان خود را تحسین کرده و امر و نهی را کنار بگذارند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
موفقیت به سراغ کسانی می آید که آن قدر در تلاشند که وقت نمی کنند دنبال آن بروند.