يکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ - 1 Oct 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۸ آبان ۱۴۰۰ / ۲۳:۰۰
کد مطلب: 55717
۳

اینفوگرافیک/ چهره افسردگی در دوره نوجوانی را می شناسیم؟

اینفوگرافیک/ چهره افسردگی در دوره نوجوانی را می شناسیم؟
این اینفوگرافیک علائم و شاخصه های رفتاری کلی افسردگی را در سن نوجوانی ترسیم کرده است. علائمی که صرف وجود یکی از آن ها یا بروز آن در مدتی کوتاه و گذرا برای مثال دو، سه بار در چند ماه گذشته نمی توان برچسب افسردگی به نوجوان زد.

از سویی دیگر هم صرف اینکه اتاق فرزندمان رنگارنگ است یا لباس ها و لوازمش پر از رنگ است و خلاصه کلام از روی ظاهر نمی توان این موضوع را رد کرد. در نظر گرفتن کدها و علائم رفتاری مهم تر از ظاهر به نظر می رسد.

این راهنمای تصویری می خواهد بگوید چنانچه یک یا چند مورد از این موارد مدتی است به طور مداوم در فرزند شما وجود دارد، جای بررسی و دریافت مشاوره روانشناسی و بررسی به متخصص دارد. به عنوان والدین آگاه بهتر است این نکته را بدانیم که کرونا به خودی خود سبب افسردگی فرزند ما نمی شود بلکه به دلیل محدودیت های ایجاد شده، سبک زندگی کرونایی و خواه نا خواه کم شدن رفت و آمدها و کوچک تر شدن دایره دوستی و تفریحات، زندگی برای نوجوان ملال آورتر به نظر می رسد.

با این حال اینکه فرزند ما به کدام دلیل دچار افسردگی شده خود بحثی دیگر است و نیاز به مشاوره تخصصی وجود دارد. جمله حیاتی آخر و جان کلام اینکه شما فقط چراغ خاموش علائم را رصد کنید قضاوت، تشخیص و درمان را به اهلش بسپارید تا به نتیجه مطلوب برسید.

همچنین اگر چنین علائمی را در فرزندمان دیدیم و مشاور هم معتقد بود احتمال آن وجود دارد این موضوع را به روزی نوجوان نیاورید. بلکه در قالب مراجعه مشاوره تحصیلی، شناختی یا موفقیت او را پیش متخصص ببرید چراکه افراد در این سن نسبت به عناوین و برچسب ها بسیار حساس و آسیب پذیر هستند.

 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.