کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

سارا حق‌بین

گفتگوی درونی مثبت (positive self talk)

باشگاه تاب آوری

11 آبان 1400 ساعت 23:11

هنگامی که گفتگوی درونی مثبت (positive self-talk) باشد، ترس و اضطراب‌مان آرام می‌شود، اعتماد به نفس‌مان تقویت شده و عملکردمان روزانه بهتری خواهیم داشت.


چند روز به خودتان و افکار و گفتگوهای درونی خود توجه کرده و با دقت به آن‌ها گوش دهید. آیا از خودتان حمایت می‌کنید یا منتقد خود هستید؟ آیا به خودتان برچسب‌هایی مانند «احمق، شکست خورده یا چاق» می‌زنید؟ گفتگوهای درونی شما مثبت است یا منفی؟

گفتگوی درونی کاری است که همه ما به طور طبیعی در تمام ساعات بیداری انجام می‌دهیم. این کار تحت تأثیر ضمیر ناخودآگاه ما است و افکار، عقاید و ایده‌های ما را نشان می‌دهد. افکار ما منبع احساسات و خلق و خوی ما هستند. صحبت با خود می‌تواند منفی یا مثبت باشد؛ دلگرم کننده و یا ناراحت کننده باشد. مکالمه‌هایی که با خود داریم می‌توانند مخرب یا مفید باشند. آنها بر احساس ما نسبت به خود و نحوه پاسخگویی‌مان به وقایع زندگی تأثیر می‌گذارند.
 
هنگامی که گفتگوی درونی مثبت (positive self-talk) باشد، ترس و اضطراب‌مان آرام می‌شود، اعتماد به نفس‌مان تقویت شده و عملکردمان روزانه بهتری خواهیم داشت. متأسفانه طبیعت انسانی مستعد گفتگوی منفی با خود است، از جمله «من نمی‌توانم کاری را درست انجام دهم.» یا «من کاملاً شکست خورده‌ام.»، «من زیبا و جذاب نیستم.»؛ اما لازم است بدانیم که گفتگوی درونی بسیار مهم است زیرا این پیام‌های ما به خودمان هستند که تعیین می‌کنند آیا شما باید به تلاش خود ادامه دهید یا خیر. پیام‌هایی که برای خود ارسال می‌کنید، می‌توانند به موفقیت شما کمک کنند یا مانع پیروزی شما شوند.
گفتگوی درونی مثبت علاوه بر اینکه می‌تواند عملکرد و رفاه عمومی شما را افزایش دهد، مزایای سلامتی دیگری هم دارد. از جمله: افزایش شادی و نشاط، رضایت بیشتر از زندگی، کاهش درد، سلامت قلب و عروق بیشتر، کاهش خطر مرگ، استرس و اضطراب کمتر.
افرادی با خود گفتگویی مثبت، مهارت‌های ذهنی دارند که به آنها امکان می‌دهد مشکلات را تجزیه و تحلیل و نهایتاً حل کنند، متفاوت فکر کنند و در کنار آمدن با مشکلات یا چالش‌ها کارآمدتر باشند. تصور می‌شود افرادی که می‌توانند در گفتگوی مثبت با خود تسلط داشته باشند اعتماد به نفس، انگیزه و بهره‌وری بالاتری دارند. البته گفتگوی مثبت با خود عادتی است که نیاز به ممارست و تکرار داشته و در طول زندگی ایجاد می‌شود.
 
 چهارده روش برای خلق گفتگوی درونی مثبت:
1. ایمان و انگیزه قوی برای اهدافتان داشته باشید.
2. افراد بیش از حد منفی را از زندگی خود حذف کنید.
3. شکرگزار داشته‌هایتان باشید.
4. خود را با دیگران مقایسه نکنید.
5. در گفتگو با دیگران از کلمات مثبت استفاده کنید.
6. به موفقیت خود ایمان داشته باشید.
7. از شکست نترسید.
8. افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنید.
9. جملات و تأییدهای مثبت برای خود بنویسید.
10. موفقیت خود را تجسم کنید.
11. مصرف اخبار و رسانه ها را که عمدتاً منفی هستند محدود کنید.
12. هر روز یک کار برای کمک به شخص دیگری انجام دهید.
13. از نظر جسمی فعال و پرتحرک باشید.
14. آرزوهای بزرگ داشته باشید و سپس اهداف كوچكتری را برای رسیدن به اهداف نهایی تعیین كنید.
 
 ترجمه سارا حق بین از اینجا

 


کد مطلب: 55777

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/55777/گفتگوی-درونی-مثبت-positive-self-talk

میگنا
  https://www.migna.ir