پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - 30 Nov 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰ / ۲۰:۱۰
کد مطلب: 55893
۰
پژوهشگران انگلیسی :

اپلیکیشنی که اختلالات رشد کودکان را شناسایی می‌کند!

اپلیکیشنی که اختلالات رشد کودکان را شناسایی می‌کند!
پژوهشگران انگلیسی، اپلیکیشن جدیدی ابداع کرده‌اند که به والدین امکان می‌دهد تا رشد فرزندان خود را در خانه و بدون مراجعه به مراکز درمانی کنترل کنند و به شناسایی اختلالات رشد آنها بپردازند.
به گزارش ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، یک اپلیکیشن جدید و پیشرفته تلفن همراه موسوم به "گروث‌ مونیتور"(GrowthMonitor) می‌تواند امکان اندازه‌گیری قد کودکان را برای والدین یا افرادی که مراقب آنها هستند، فراهم کند. داده‌های این پژوهش نشان می‌دهند که این اپلیکیشن می‌تواند اختلالات قابل درمان رشد را به صورت قابل اطمینان و بسیار زودتر شناسایی کند و بهبود قابل‌توجهی را در سلامت کودکان پدید آورد.

رشد دوره کودکی، یکی از شاخص‌های قوی سلامت و رفاه کودکان به شمار می‌رود اما تاخیر در تشخیص اختلالات رشد در انگلستان شایع است. برخلاف بسیاری از سیستم‌های بهداشتی اروپا، نظارت بر رشد کودک در انگلستان اولویت ندارد و بیماری‌های جدی و قابل درمان اغلب دیر تشخیص داده می‌شوند.
اختلال رشد ممکن است نخستین و تنها نشانه بسیاری از بیماری‌های مزمن دوران کودکی یا یک اختلال رشد خاص مانند کمبود هورمون رشد، "سندرم نونان"(Noonan syndrome)، "سندروم ترنر"(Turner syndrome) و کمبود ژن "SHOX" باشد.
یک روش قابل اطمینان و دقیق که به والدین کمک می‌کند تا در خانه بر رشد فرزند خود نظارت کنند، می‌تواند راهبرد مقرون به صرفه و ساده‌ای برای شناسایی کودکانی باشد که به مراجعه به پزشک نیاز دارند. این راهبرد، به توانمندسازی والدین، افزایش آگاهی آنها و کاهش فشار بر مراکز مراقبت‌های ابتدایی کمک می‌کند.
یک گروه بینارشته‌ای به سرپرستی پروفسور "هلن استور"(Helen Storr)، پژوهشگر "دانشگاه کوئین مری لندن"(QMUL)، اپلیکیشن گروث مونیتور را ابداع کرده‌اند تا این کار را انجام دهد. دکتر "تیلیپان تاونتیران"(Thilipan Thaventhiran)، از پژوهشگران این پروژه، اپلیکیشن را به صورت آزمایشی روی ۷۹ کودک به کار گرفت و نشان داد که داده‌های جمع‌آوری شده در مورد قد کودکان، دقت بررسی‌های استاندارد انجام شده در کلینیک را دارند. این اپلیکیشن از نور سبز برای رشد طبیعی، نور کهربایی برای ادامه بررسی و نور قرمز برای هشدار مشاوره پزشکی استفاده می‌کند.
تاونتیران گفت: من باور دارم که اپلیکیشن گروث مونیتور با توانمندسازی والدین برای شناسایی زودهنگام مشکلات رشد و همچنین، امکان‌پذیر کردن تشخیص و درمان زودتر اختلالات رشد، می‌تواند روش ما را در نظارت بر رشدکودک تغییر دهد. این اپلیکیشن می‌تواند اطمینان لازم را برای والدینی که فرزندانشان به طور طبیعی رشد می‌کنند نیز فراهم کند و بدین ترتیب، میزان اضطراب و مراجعه غیرضروری به پزشکان را کاهش دهد.
با توجه به داده‌های آزمایشی مثبت به‌ دست‌ آمده در یک بیمارستان، اکنون آزمایش‌های بیشتری برای ارزیابی قابلیت کاربرد این اپلیکیشن در محیط خانه در حال انجام شدن است. این مرحله، نقش مهمی در ارزیابی کاربرد اپلیکیشن در دست والدین و دور از بیمارستان بر عهده دارد.
استور گفت: این نوع فناوری مبتنی بر اپلیکیشن در راستای تلاش دولت برای دیجیتالی کردن مراقبت‌های بهداشتی، مدلی برای نوآوری در مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌کند که مقرون‌ به‌ صرفه، ساده، دقیق و قابل اطمینان است. مشارکت بیماران، والدین و مراقبان سلامتی در نظارت بر رشد دوران کودکی، توانمندی و آگاهی را در مورد شرایط مهم و احتمالا قابل درمان افزایش می‌دهد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...