دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - 17 Jan 2022
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۹ آبان ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۴
کد مطلب: 55905
۰

چرا باید از فرزندمان جلوتر باشیم؟

چرا باید از فرزندمان جلوتر باشیم؟
فاطمه سادات رازقی، روانشناس کودک و نوجوان در برنامه «صبح پارسی»شبکه جام جم،گفت: در دوره نوجوانی که دوره پر فشار و پراسترسی برای فرد و خانواده‌اش است. نوجوان برزخ بین کودکی و بزرگسالی است.

نوجوانان تفکر انتقادی شدیدی پیدا می‌کنند و به همه چیزهایی که به راحتی قبول می‌کند نه می‌گوید و یک چرا برای آن عمل می‌سازد. این موضوع هم باعث می‌شود نوجوان خودش را با چالش مواجه کند و راه حل‌هایی را برای پاسخ به سوالات حیاتی ذهنش بیابد و هم باعث می‌شود احساس بیگانگی با فضایی که در آن رشد می‌کند داشته باشد؛ به عبارتی همان چیزی که باعث ساختن شخصیتش می‌شود می‌تواند باعث آزار و اذیتش شود.

این روانشناس کودک و نوجوان تصریح کرد:مشکل دیگر این است که بیش از اندازه به سمت گروه هم سالان گرایش می‌یابد و پذیرش اطلاعات از این گروه نسبت به والدین و مشاوران و معلمان برایشان اولویت دارد و احساس می‌کنند که هیچ محیطی به اندازه گروه هم سالان پذیرنده آنها نیست؛مسئله از آن جایی آغاز می‌شود که اعضای یک گروه به هم راهکارهای نامناسبی ارائه می‌دهند و باهم اطلاعات نادرستی را به اشتراک می‌گذارند که چالش‌هایی را ایجاد می‌کند و اگر درست مدیریت نشود می‌تواند مشکلات بزرگ تری را به دنبال داشته باشد.

افسانه پنداری شخصی از دیگر مشکلاتی است که برای نوجوان رخ می‌دهد. نوجوان فکر می‌کند برایش هیچ اتفاقی نمی‌افتد و احساس می‌کند اگر کسی معتاد شده است چون جنم و جربزه‌اش را نداشته است و اگر او به این مسیر قدم بگذارد برایش اتفاقی رخ نمی‌دهد.

دست به رفتارهای پرخطر می‌زند و کارهایی می‌کند که اگر ده سال بزرگ تر باشد می‌فهمد که این رفتار خطر و پیامد منفی دارد اما در دوران نوجوانی این ریسک پذیری را دارد چون احساس می‌کند برایش اتفاق خاصی رخ نمی‌دهد.

رازقی بیان کرد: اعتیاد، بزهکاری و ترک تحصیل زیر مجموعه مشکلات اساسی مذکور است که برای نوجوان رخ می‌دهد.

وی درباره تاثیر رفتارهای خانواده بر بروز مشکلات در دوره نوجوانی، ادامه داد: در خانواده نقش مقطعی ندارد که بعد از بروز مشکل، به فکر راه حل آن باشد بلکه نقش خانواده فرایندی است؛ یعنی از بدو تولد نقش دارد تا زمانی که این فرد هویت مستقل می‌یابد.

رازقی متذکر شد:‌ نوجوانان خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شود از کنترل والدین خارج می‌شوند و منبع موثقشان دیگر فقط والدین نیستند و بچه‌ها از منابع دیگر شروع به کسب اطلاعات می‌کنند و والد باید مدت زمان محدودش را قدر بداند.

این روانشناس اظهار داشت: تا قبل از 7 سالگی کودک خانواده باید ویژگی‌هایی را درون خودش ایجاد کند که از بروز مشکلات در دوره نوجوانی‌اش جلوگیری شود. اول از همه از اعتمادش به راحتی خرج نکند و خودش را در معرض بی اعتمادی قرار ندهد، بروز رفتارهای تربیتی غیرقابل پیش بینی از سوی والد در کودک احساس بی اعتمادی دارد.

این بی اعتمادی در دوران کودکی شاید آسیب چندانی نداشته باشد اما در دوره نوجوانی والد را آنقدر در ذهنش به دوردست پرت می‌کند که دیگر به هیچ عنوان تحت کنترل نبوده و پاسخی که به تفکر انتقادی او می‌دهد قابل پذیرش نیست.

رازقی عنوان کرد: دومین موضوع این است که والد باید چند قدم از فرزند خود جلوتر باشد. اینکه پدر و مادرها می‌گویند ما فکر نمی‌کردیم برای کودک ما این اتفاق بیفتد و خوش بینی که دارند مضر است.اتفاقا باید فکر کنیم همه جور اتفاقی برای نوجوان ما ممکن است بیفتد؛مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

کلینیک تخصصی روانشناسی و مشاورۀ راهیل
گول صفحات و جملات انگیزشی را نخورید
کاربرد نظریه های یادگیری در آموزش
چرا زن ها خیانت می کنند؟ ۸ دلیلی که بیشتر مردها نادیده می‌گیرند
بحران‌های روانشناختی
وقتی نوجوانتان دروغ می‌گوید چه کار کنید؟
ابعاد اجتماعی و روانشناختی شایعه
کتاب آسان­ آموز روانشناسی تربیتی
درمان بیش فعالی کودکان
سلامت روان و سطوح سه گانه پیشگیری
مرکز مشاوره جانان تور روانشناسی برگزار میکند
چرا بسیاری از رؤسا و مدیران تجاری «بیمارانِ روانی» هستند؟
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای