سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ - 23 Jul 2024
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۴
کد مطلب: 56049
۹

تاب آوری پرستاران و پزشکان ، مسیر مهربانی وبخشش / عفت حیدری

باشگاه تاب آوری
تاب آوری پرستاران و پزشکان ، مسیر مهربانی وبخشش / عفت حیدری
مهربانی آزردگی و ناراحتی های قدیمی را می­بخشد.وقتی به کسانی که به ما صدمه زده اند،مهربانی می­کنیم، در مسیر بخشش قرار می­گیریم.به جای متمرکز شدن بر آسیبها و رنجش های قدیمی،مهربانی ساده می­تواند روزی پر کشمکش را به تجربه ای آرامبخش تبدیل کند.باشگاه تاب آوری
براستی، دوصد گفته چون نیم کردار نیست.و وقتی با بلندنظری و مهربانی با کسانی که به ما آزار رسانده اند،مواجه می­شویم،تمایل خود را به آشتی نشان می­دهیم.باشگاه تاب آوری
مهربانی روی هر چه خوبی است،متمرکز می­شود و منفی گرایی را از بین می­برد.وقتی نیکوکاری می­کنیم، خواسته های خوبی برای دیگران در نظر داریم.نمی­توان روی کار خوبی متمرکز شد و در همان حین منفی­گرا بود.مغز انسانی هر بار فقط روی یک فکر می­تواند متمرکز شود.در نهایت،وقتی برای دیگران آرزوی خوبی داریم، افکار خوب بر ذهن ما مسلط می­شوند.
مهربانی مسری است.وقتی با دیگران مهربان می­شویم، در عوض دیگران هم با ما مهربان می­شوند." نورون های آینه ای" در مغز ما تحریکاتی را که دریافت می کنند، به ما برمی گردانند. به عبارتی دیگر،وقتی با ما مهربانی می­شود،نورونهای آینه ای در قشرمخ ما تکانه هایی عصبی را ایجاد می­کنند که به نوبه خود باعث کارهای مهربانانه می­شوند.
در مورد تاثیر افراد مهربان در زندگی خودتان فکر کنید،افرادی مثل معلمان،مربیان، ووالدین حمایتگر.همه می­توانند ما را توانمند کنند تا در مورد زمان و منابع خود سخاوتمند شویم.افراد مثبت دیگران را تشویق می­کنند تا خوش بین تر شوند، در حالی که منفی گرایان می­توانند حال همه را بگیرند.
دکتروین سوتیل مطالب زیادی در مورد تاب آوری در پزشکان نوشته است و خاطرنشان می­کند که راضی ترین پزشکان در مقایسه با پزشکان"فرسوده" از موانع و مشکلات فرار نمی­کنند.وجه تمایز پزشکان تاب آور و پزشکان فرسوده به لحاظ احساسی، داشتن" روحیه بالا" در طول روز است.کلامی مهربانانه،هدیه،یا کار مهربانانه  یا هر نوع نیکوکاری،روحیه پر مشغله ترین پزشکان را بالا می­برد.
روحیه فرد در زندگی چطور بالا می­رود؟ پاسخ آن واضح است: دهنده باشید! وقتی به دیگران برکت بدهیم،آنان نیز در عوض به ما برکت خواهند داد.وقتی که فقط به دنبال عیب جویی در دیگران هستیم.مطمئنا آن را پیدا می­کنیم و منفی گرایی را گسترش می دهیم.
بزرگترین مانع برای گرایش به مهربانی،درد و رنج ماست.دردو رنج درونی باعث مهربانی نمی شود.به هرحال وقتی ما از درد و رنج های خود آگاه می­شویم،می­توانیم تصمیم بگیریم که به هر صورت مهربان باشیم.
مغز ما انعطاف پذیر است و دیر یا زود می­تواند افکار دوستانه و محبت آمیز ایجاد کند.مهم است که هرگاه منفی­گرایی را در درون خود تشخیص دادیم، به رغم هرگونه افکار معیوب و منفی با مهربانی رفتار کنیم.
درست مثل تمرین جراحی که باعث می­شود هر چه بیشتر جراحی کنید،راحتتر این کار را انجام دهید،تمرین مهربانی هم باعث می شود که دیر یا زود مهربان بودن برایتان راحتتر شود.کارهای مهربانانه ما را به زبان حال می­آورند، باعث بخشش بیشتر می شوند و توجه ما را به افکار دلگرم کننده جلب می­کنند و آسیبها و رنجش های عاطفی قدیمی ما را شفا می­دهند.به علاوه، بذرهایی که در محل کار و زندگی می­کاریم، به خودمان برمی­گردد و به ما برکت می­دهد.
.چالشی سه هفته ایی را برای مهربان بودن در 21 روز آتی، بدون توجه به نحوه رفتار دیگران با شما، انتخاب کنید.در آغاز این تمرین"شاخص خوشبختی" خودتان را یادداشت کنید.
.از احساسات منفی "خود" وقتی که ظاهر می­شوند، آگاه باشید.سپس در هر صورتی مهربان باشید.
.همراه خود دفتری داشته باشید و در آن مهربانیهای 24 ساعت گذشته خود را یادداشت کنید.همچنین مواقعی را که می­توانستید بیشتر مثبت یا مهربان باشید،یادداشت کنید.تجدید نظرکنید و بکوشید که روز بعد بیشتر مهربان باشید.
.دفعه بعد که "روز بدی" داشتید، تصمیم بگیرید که مهربانی را، از هرنوع آن، با فردی دیگر یا بیماری که می بینید،تمرین کنید.
.بعد از سه هفته شاخص خوشبختی خود را مشخص کنید.شادی و لذت را در خود و کسانی که به شما نزدیک هستند،تشخیص بدهید.
 
قدرت سپاسگزاری
هرکسی که مرتب تمرین سپاسگزاری می­کند،نه تنها سلامتی و خلقیات خود را بهبود می­دهد، بلکه این مهمترین عادتی است که می­تواند برای رفع خستگی مفرط اش پرورش دهد.وقتی تصمیم میگیریم که روی همه چیزهای خوب در زندگیمان متمرکز شویم،فشارخون ما پایین می­آید و ضربان قلبمان کندتر می­شود و احساس آرامش و بهباشی شکل می­گیرد و تاب آوری تقویت می­
شود.
به رغم مزایای تمرین سپاسگذاری،نگرشهای فرهنگی معاصر مانع رضایتمندی اند و باعث می­شوند که فرد خوبیها و ویژگیهای مثبت زندگی اش را از یاد ببرد.یک مورد از این موانع، تلاش مداوم غیرواقع بینانه و کمالگرایانه برای رسیدن به اهداف خودمحورانه است.تمرین قدردانی مثل زدن روی دکمه تنظیم دوباره برای برگشتن به زندگی لذتبخش تر و آرامتر است.

برگرفته از کتاب پزشک تاب آور،
نوشته جان دی کلی،آن ماری کلی،

 

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

خلاصه کتاب «انسان در جستجوی معنا»
تنهایی را دست کم نگیرید
لوازم دیجیتال پستانک نیست/ کودکان در محاصره صفحه نمایش!
منابع رتبه های برتر کنکور ارشد روانشناسی چه بوده است؟
فرق هیجان،عاطفه،احساس با خلق در روانشناسی
ترومای جنسی چیست؟!
علیه اختلال در یادگیری
عاقبت شوم دختر دبیرستانی در خانه دوست پسرش
شکرگزاری می‌تواند عمر طولانی‌تری به ارمغان بیاورد
«سندرم عدم تعهد شناختی» چیست؟
«اختلالات روانی» نقل محافل دوستی و شبکه‌های مجازی
آمار‌ها در مورد خودکشی مردان چه می‌گویند؟
برای کشتی های ساکن، موج های دریا تصمیم می گیرند!