چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - 1 Dec 2021
تاریخ انتشار :
جمعه ۵ آذر ۱۴۰۰ / ۰۷:۲۴
کد مطلب: 56141
۱

این سرطان شبیه سرماخوردگی است!

این سرطان شبیه سرماخوردگی است!
دکتر سیدامیر شیخ الاسلامی با اشاره به این که به طورکلی سرطان خون انواع مختلفی دارد، اظهار کرد: به طور کلی در سرطان خون، مغز استخوان به صورت غیر عادی، مقدار بسیار زیادی سلول خونی تولید می‌کند، این سلولها با سلولهای خون نرمال و عادی متفاوت هستند و درست عمل نمی‌کنند.
 
زمانی که فرد به سرطان خون مبتلا می شود تولید طبیعی سلول‌های سفید خون متوقف می شود و توانایی فرد در مقابله با بیماری‌ها از بین می‌رود، این بیماری بر اساس رده های مختلف می تواند مبتلایان را درگیر کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان این که درگیری سلول های سازنده خونی خصوصا در مغز استخوان ساز، با نام لوسمی ها شناخته می شود خاطرنشان کرد: لوسمی بر اساس نوع گویچه سفید خون که دچار تراریختگی و سرطان شده به دو دسته لنفوئیدی یا لنفوبلاستی و میلوئیدی تقسیم می‌شود.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دو دسته لوسمی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود، لذا چهار نوع شایع لوسمی داریم که شامل مزمن میلوئیدی ، لوسمی حاد میلوئیدی ، لوسمی مزمن لنفوئیدی و لوسمی حاد لنفوئیدی (ALL، CLL، AML، CML) است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که بسته به نوع بیماری نشانه ها در مبتلایان متغیر است خاطرنشان کرد: لوسمی های حاد و مزمن بر اساس طیف، شدت و سرعت پیشرفت روند بیماری با هم متفاوتند.

فوق تخصص خون و آنکولوژی لوسمی ها را از جمله بیماری های پرسرو صدا توصیف کرد و ادامه داد: لوسمی های حاد ظرف چند روز و نهایتا چند هفته علامت های اختصاصی از خود بروز می دهند.

لوسمی های مزمن نیز معمولا به تدریج پیشرفت می کنند ولی در سیر بیماری معمولا نشانه های حاد را از خود نشان می دهند.
 
شایع ترین نشانه های لوسمی های لنفوسیتی مزمن (CLL) 
در این بیماری لنفوسیت های خون دچار تغییر شکل، ساختار و کارکرد می شوند و در ادامه به فرم های بدخیم تبدیل می شوند.

لوسمی لنفوبلاستی حاد، شایع ترین نوع لوسمی در اطفال و سنین زیر ۲۰ تا ۲۵ سال تظاهر می کند، گروه سنی ۶۰ به بالا گروه دیگری هستند که در مقابل این بیماری بیش از بقیه آسیب پذیر هستند.

نمای کلی این بیماری ممکن است شبیه به سرماخوردگی و یا بیماری عفونی باشد، معمولا این علایم همزمان است و مبتلایان به درمان های معمول پاسخ نمی دهند و یا بیماری بسیار طولانی می شود، این طولانی شدن علامت ها می تواند در تشخیص بیماری کمک کننده باشد.
 

سرطان خون ضمن اختلال در عملکرد گلبول های سفید، مبتلایان را با ضعف سیست ایمنی روبرو می کند. ریسک عفونت ها خصوصا عفونت های غیرمعمول و فرصت طلب در مبتلایان به سرطان خون افزایش می یابد.

کم خونی های زمینه ای، ضعف، رنگ پریدگی، افت پلاکت خون، ریسک ابتلا به بیماری های خونریزی دهنده، خونریزی زیر پوستی، خون دماغ و یا افزایش خونریزی های قاعدگی از جمله نشانه های ابتلا به سرطان خون است که این عضو هیئت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد و افزود: بزرگ شدن غدد لنفاوی، طحال و کبد نیز نمای تشخیص این بیماری به حساب می آید که در معاینات اولیه دیده می شود.

لمس غدد لنفاوی در ناحیه زیربغل، کشاله های ران و یا گردن نیز می تواند در مراحل ابتدایی ابتلا به سرطان خون ایجاد شود هر چند که بزرگ شدن غدد لنفاوی معمولا جنبه های خوش خیم دارد و در صورت ایجاد حتما باید با پزشک معالج مشورت شود


فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان خون 
اختلال شناخته شده ای در این سرطان تا به امروز شناسایی نشده است ولی بنظر می رسد مواردی مثل سیگار کشیدن، سابقه ژنتیکی، تماس با سموم و مواد شیمایی ریسک ابتلا به سرطان های خون را بالا می برد.

درمان های موثر در مبتلایان به سرطان خون
بسته به این که بیماری حاد یا مزمن باشد درمان ها نیز متفاوت است.

وی با بیان این که در سرطان های حاد پاسخ به درمان در سنین پایین بسیار بهتر و موثرتر است ادامه داد: درمان ها معمولا ترکیبی است، ترکیبی از شیمی درمانی و در مواردی پیوند مغز استخوان.

بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر شیخ الاسلامی با بیان این موضوع که در لوسمی های مزمن؛شیمی درمانی، درمان های خوراکی و در برخی موارد درمان تزریقی تجویز می شود ادامه داد: در لوسمی های حاد، درمان ها ترکیبی از شیمی درمانی و پیوند مغز استخوان است.


منبع:برنا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا شاد بودن به ژنتیک وابسته است؟
چرا خواهر و برادرها کارد و پنیرند؟! راه حل چیست؟
آیا سفید کردن دندان ها کاری اشتباه است؟
درمان متمرکز بر هیجان (emotional focused therapy) چیست ؟
۵ فوبیای نادر بین افراد در جهان
چگونه تصمیماتی ماهرانه و سالم بگیریم؟
چهار دلیل برای اینکه همیشه گرسنه هستید
درون سازی و برون سازی از دیدگاه پیاژه
این موارد نشان می‌دهد شما افسرده‌اید
بحران ‌خاموش در بین مردان!
عادتهای روا‌نشناختی رایج که عملکرد ذهنی و هوش را دچار اختلال می‌کند
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی