دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - 24 Jan 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ / ۰۷:۳۷
کد مطلب: 56178
۲
محققان می‌گویند:

کسانی که به طالع‌بینی اعتقاد دارند، هوش پایین‌تری نسبت به حد معمول جامعه دارند و خودشیفته‌تر هستند

کسانی که به طالع‌بینی اعتقاد دارند، هوش پایین‌تری نسبت به حد معمول جامعه دارند و خودشیفته‌تر هستند
اخیرا سه روانشناس از دانشگاه Lund با پرسشنامه‌ای آنلاین متوجه شدند کسانی که به طالع‌بینی اعتقاد دارند، هوش پایین‌تری نسبت به حد معمول جامعه دارند و خودشیفته‌تر هستند. در مقاله‌ای که در ژورنال Personality and Individual Differences منتشر شد، این محققان از مطالعه خود گفتند.
در دهه‌های اخیر، محققان گهگاه اختربینی را مورد آزمایش قرار می‌دادند تا نشان دهند که حرکت ستارگان و موقعیت نسبی آن‌ها با زمین هیچ تاثیری روی رفتار انسان‌ها و زندگی آن‌ها ندارد. تا به امروز، همه منجمان و سایر دانشمندان نشان دادند که طالع‌بینی چیزی جز خرافه نیست و هیچ شواهدی برای کارایی آن در زندگی وجود ندارد. با این حال، میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به طالع‌بینی اعتقاد دارند و آن را علمی حقیقی می‌دانند.
در این مطالعه جدید، محققان نشان دادند که در سال‌های اخیر، اعتقاد به طالع‌بینی در بین مردم گسترش بیشتری پیدا کرده است که یکی از دلایل آن، می‌تواند استرس‌های روزمره‌ای مثل شیوع بیماری کرونا در جهان باشد.

نماد ماه‌ها در طالع‌بینی
بالاخره آن‌ها تصمیم گرفتند تا مطالعه‌ای روی این افراد انجام دهند و ویژگی‌های اخلاقی مشترک بین آن‌ها را پیدا کنند. این محققان پرسشنامه‌ای آنلاین ایجاد کردند تا ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها را پیدا کنند و در نهایت، این سوالات به اختصاری از مقاله «ارزیابی اعتقاد به طالع‌بینی» تبدیل شد که در سال ۲۰۰۶ میلادی منتشر شده بود.
در کنار آن، این محققان آزمون IQ کوتاهی هم قرار دادند و در نهایت، ۲۶۴ بزرگسال از طریق فیسبوک به این پرسشنامه جواب دادند. آن‌ها متوجه شدند که کسانی که به قدرت طالع‌بینی در زندگی اعتقاد داشتند، امتیاز بالاتری در سوالاتی به دست آوردند که خودشیفتگی فرد را نشان می‌داد و در کنار آن، امتیاز پایینی در تست IQ به دست آوردند.
محققان به این نتیجه رسیدند که کسانی که به طالع‌بینی اعتقاد دارند، بیشتر از میانگین جامعه متمرکز بر خودشان هستند و هوش پایین‌تری نسبت به میانگین جامعه دارند. علاوه بر این، در این تست مشخص شد احتمال پایین‌تری وجود دارد که کسانی که امتیاز بالاتری در تست هوش به دست آوردند به طالع‌بینی اعتقاد داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
فشارهای روانی محیط اطرافتان را کنترل کنید
پنج پرسش برای بازنگری در معنای زندگی
کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد
تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
چطور صحبت کنیم که دیگران به ما گوش بدهند؟
اینفوگرافی/ خطرات گوشی هوشمند و بازی های آنلاین برای کودکان
منظور ما از به زیستی چیست؟
سبک های ارتباطی بین زوجین
از آدمهای حسود؛ متنفر نباشید، دلیل حسادت آنها این است که فکر می کنند شما از آنها بهتر هستید... پائولو کوئلیو