شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ - 25 Jun 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ / ۰۸:۴۸
کد مطلب: 56246
۰

چرا مرگ و میر بین ورزشکاران مبتلا به کرونا بالاست؟

چرا مرگ و میر بین ورزشکاران مبتلا به کرونا بالاست؟
میوکاردیت معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی ظاهر شده و می تواند منجر به ضربان قلب نامنظم، تغییر در توانایی قلب برای پمپاژ خون و مشکلات عضله های قلب شود. متاسفانه آمارها نشان می دهد میوکاردیت با تقریباً بیست درصد از مرگ های ناگهانی در بین ورزشکاران جوان ارتباط دارد.

به همین دلیل محققان به بررسی میزان میوکاردیت در میان دانشجویان ورزشکار در حال بهبودی از عفونت کرونا پرداختند. خوشبختانه در حال حاضر و بر اساس قوانین بین المللی، همه ورزشکارانی که پس از مبارزه با کرونا بهبود می یابند، باید قبل از بازگشت به زمین بازی، یک سری آزمایشات قلبی انجام دهند. این قانون فرصت منحصر به فردی را برای تیم تحقیقاتی فراهم کرد تا از نتایج عوارض قلبی در میان ورزشکاران جوانی که از ویروس کرونا بهبود می یابند، مطلع شوند.

طی این پژوهش در مجموع 1597 آزمایش ام آر آی قلب جمع آوری شده در 13 دانشکده تجزیه و تحلیل شده و علاوه بر ام آر آی قلب، هر دانشجوی ورزشکار یک چک آپ کامل از آزمایشات قلبی عروقی اضافی از جمله اکوکاردیوگرام، نوار قلب و آزمایش خون را نیز انجام داد. محققان همچنین به تاریخچه پزشکی کامل تمامی این افراد دسترسی داشتند.

از میان کل نمونه ها، 37 ورزشکار (3/2%) مبتلا به میوکاردیت تشخیص داده شدند. در حالی که این درصد تا حد زیادی با میزان میوکاردیت در جمعیت عمومی مطابقت دارد، محققان می گویند که آنها نگران این هستند که تعداد دانشجویان ورزشکار هیچ اطلاعی در مورد وضعیت خود نداشتند. از بین این 37 دانشجو، 20 نفر (54%) مطلقاً هیچ علامت ظاهری یا ناهنجاری آزمایشی را که معمولاً در موارد میوکاردیت غیر مرتبط با کووید دیده می شود، نشان نداده و برای این ورزشکاران، تنها راه تشخیص بیماریشان، انجام ام آر آی قلب بود.

پروفسور ژان جودی، رادیولوژیست و استاد دانشکده پزشکی دانشگاه مریلند در بالتیمور، که سرپرستی این تیم تحقیقاتی را بر عهده داشت، در این رابطه توضیح می ‌دهد که آزمایش بیماران برای علائم بالینی میوکاردیت تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به التهاب میوکارد را شناسایی کرد. در این میان مساله اصلی وجود التهاب مداوم و یا اسکار میوکارد است. هر یک از این موارد می تواند پایه ای اساسی برای آسیب اضافی و افزایش خطر آریتمی قلبی در بین ورزشکاران مبتلا به کرونا باشد.


این آسیب چقدر طول می کشد؟
دکتر جودی در این رابطه می گوید: ما هنوز از اثرات بلندمدت این مشکل، اطلاعی نداریم. برخی از ورزشکاران مشکلاتی داشتند که در عرض یک ماه برطرف شد اما ما ورزشکارانی را نیز داریم که در نتیجه ابتلا به کرونا و آسیب ‌دیدگی قلبی، ناهنجاری‌ های اساسی را نشان دادند.

گفتنی است مشکلات مزمن متعددی در مورد کرونا وجود دارد که ما باید بیشتر در مورد آنها بدانیم و در این میان آزمایش بیماران برای کشف علائم بالینی میوکاردیت تنها درصد کمی از بیماران مبتلا به التهاب میوکارد را شناسایی کرد در حالی که بر اساس نتایج انجام ام آر آی قلب، پژوهشگران دریافتند ورزشکاران 7.4 برابر سایرین به عوارض قلبی ناشی از کرونا دچار می شوند.

به باور محققان، این موضوع نیازمند توجه بیشتر پزشکان و مقامات ورزشی بوده و ورزشکارانی که به کرونا مبتلا شده اند باید بیشتر مراقب سلامت قلب خود باشند.


مترجم: یوسف دراوی زاده- سیناپرس
منبع: studyfinds
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
اعتیاد به دارو‌های آرام بخش چیست؟
تاثیر خشونت والدین بر کودکان
ارتباط خود زنی و پردازش درد
همراهی با افراد سمی و پیج‌های اینفلوئنسر‌ها آسیب‌زا است؟
روان‌شناس ایستاده
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی