کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

آیا همیشه فکر می‌کنید به اندازه کافی خوب نیستید؟

ساراحق بین

13 آذر 1400 ساعت 14:31

پیام «من به اندازه کافی خوب نیستم.» از کجا آمده است؟ شاید ارزش‌ها و باورهای اصلی خود را فراموش کرده‌اید؛ شاید صدای درونی‌تان انتقادی و قضاوتی است؛ شاید خودتان را با افراد منتقد محاصره کرده‌اید؟


آیا با اینکه سخت تلاش می‌کنید اما از خودتان راضی نیستید؟ آیا مرتباً خود را برای بهتر بودن سرزنش می‌کنید؟ آیا شما هم از آندسته افرادی هستید که همیشه فکر می‌کنید به اندازه کافی خوب نیستید؟ با اینکه راه‌های مثبت‌اندیشی را امتحان کرده‌اید و اینکه آیا شما نیز همه توصیه‌های مربوط به اعتماد به نفس را خوانده‌اید اما در اعماق وجودتان هنوز هم احساس خوبی به خود ندارید؟
اما این پیام «من به اندازه کافی خوب نیستم.» از کجا آمده است؟ شاید ارزش‌ها و باورهای اصلی خود را فراموش کرده‌اید؛ شاید صدای درونی‌تان انتقادی و قضاوتی است؛ شاید خودتان را با افراد منتقد محاصره کرده‌اید؛ شاید هم والدین انتقادی داشته‌اید و یا در کودکی محبت بی‌قید و شرط را تجربه نکرده‌اید و یا در گذشته یک تروما و حادثه سخت و بزرگ را تجربه کرده‌اید.
ممکن است فرهنگ و روابط گذشته شما را هیپنوتیزم می‌کند که باور کنید به اندازه کافی خوب نیستید. اما باید بدانید که همه ما با وجود اشتباهاتی که در زندگی داشته‌ایم، باید بیدار شویم و این کابوس تفکر منفی و خودتخریبی را رها کرده و در عوض بر نحوه مراقبت از خود و یادگیریِ دوست داشتن خود تمرکز کنیم؛ چرا که ما ذاتاً موجوداتی باشکوه هستیم و سزاوار بهترینها هستیم . در این صورت خواهید دید که روز به روز درهای اُمید و فرصت‌های ناب برای ایجاد زندگی دلخواه و شایسته‌، برایمان باز می‌شوند.

 چند راهکار موثر:
مقایسه ممنوع
. وقتی خودتان را با دیگران مقایسه می‌کنید، احساس کم‌ارزشی می‌کنید. لازم است کمی وقت بگذارید و نقاط‌قوت و ویژگی‌های مثبت خود را بشناسید.
با منتقد درونی خود گفتگو کنید.
منتقد درونی شما از خودگفتاری منفی تشکیل شده که از کودکی شنیده‌اید و آن‌را درونی کرده‌اید. وقت آن رسیده که این ندای منفی را با صدای مثبت و حمایتی عوض کنید.
کمال‌گرایی و ایده‌آل‌گرایی را حذف کنید. اگر همه چیز اشتباه پیش می‌رود و احساس شکست می‌کنید، سعی کنید دیدگاه خود را تغییر دهید تا کل تصویر را ببینید.
اصیل باشید. ناتانیل براندن در کتاب «چگونه عزت نفس خود را بالا ببریم؟» می‌گوید: «بیشترین دروغ‌هایی که باعث کاهش عزت‌نفس ما می‌شوند، دروغ‌هایی نیستندکه می‌گوییم بلکه دروغ‌هایی هستند که زندگی می‌کنیم.»

حضور در لحظه را تمرین کنید. حضور در زمان حال و توجه کامل به خود و دیگری، محیط بهینه‌ای برای تعمیق روابط ایجادمی‌کند

خواسته‌ها و نیازهای خود را مشخص کنید. نیازها معمولاً مواردی هستند که برای ما مهمند، در حالی‌که خواسته‌ها ترجیحات ما هستند.


                                                                                                                                         ترجمه سارا حق بین از اینجا
 


کد مطلب: 56279

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/56279/آیا-همیشه-فکر-می-کنید-اندازه-کافی-خوب-نیستید

میگنا
  https://www.migna.ir