دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - 24 Jan 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ / ۰۷:۴۳
کد مطلب: 56285
۱

تفاوت ترس از کرونا با آگاهی و خودمراقبتی

تفاوت ترس از کرونا با آگاهی و خودمراقبتی
به گزارش میگنا نازنین آهنگری روانشناسی بالینی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو، اظهار کرد: شرایط جامعه و شرایط خانواده‌ها با شیوع بیماری کرونا تغییر کرده و سبک زندگی مردم دستخوش تغییرات زیادی شده است.

وی تصریح کرد: یکی از تغییرات سبک زندگی افراد بحث قرنطینه و به ویژه قرنطینه افراد مبتلا به بیماری کرونا است که اشخاص مبتلا مجبور هستند از این محدودیت تبعیت کنند. تبعیت از محدودیت‌ها همواره با مقاومت درونی همراه است و باید به فردی که در محدودیت و قرنطینه قرار می‌گیرد کمک کرد تا با آرامش بیشتری دوره درمانی خود را پشت سر بگذارد.

آهنگری خاطرنشان کرد: وظیفه اصلی روانشناسان بالینی در دوران قرنطینه افراد، آگاهی دادن به آن‌ها است که چگونه دوره محدودیت خود را سپری کنند. دادن آگاهی و اطلاعات کافی به فردی که مجبور است در قرنطینه بماند کمک می‌کند که از حالت استرس خارج شود و در طی مدت شیوع بیماری کرونا رسانه‌های جمعی نقش خوبی را در انتقال آگاهی به مردم داشته‌اند.

این روانشناس اضافه کرد: با شیوع کرونا ما آمادگی کافی مدیریت بحران این بیماری را نداشتیم، سرعت تغییرات بسیار کم بود و با وجود گذشت حدود ۲ سال از آغاز بیماری ما تازه شاهد تغییرات مثبت هستیم.

آهنگری یادآور شد: در حال حاضر باید در مباحثی چون آموزش مهارتهای ارتباطی در جامعه مانور بدهیم و اگرچه اقدامات خوبی انجام شده است اما کافی نیست و باید مسئولان در نهادهای آموزشی روی این موضوع و بهبود شرایط کار کنند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مواجهه بیش از حد افراد با اخبار به ویژه خبرهای منفی و در معرض قرار گرفتن مکرر افراد با اخبار منفی مختص کرونا، اثرات مثبت مراقبت کننده کمی دارد و بیشتر آن‌ها را با خطری به نام کرونا مانوس می‌کند.

این روانشناس تصریح کرد: تمرکز رسانه‌ها به جای یادآوری خطرات بیماری، باید بیشتر روی مباحث پیشگیری باشد و ترسیدن از کرونا در تبعیت مردم از محدودیت‌ها کمک کننده است اما اخبار بدون آگاهی از موضوعات روانشناسی اجتماعی تاثیر چندانی ندارد.

آهنگری اضافه کرد: ترس هیجانی است که ما انسانها برای مراقبت و بقای خود به آن مجهز هستیم و مرز باریکی بین آگاهی دادن مردم و ترس آن‌ها از کرونا وجود دارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
فشارهای روانی محیط اطرافتان را کنترل کنید
پنج پرسش برای بازنگری در معنای زندگی
کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد
تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
چطور صحبت کنیم که دیگران به ما گوش بدهند؟
اینفوگرافی/ خطرات گوشی هوشمند و بازی های آنلاین برای کودکان
منظور ما از به زیستی چیست؟
سبک های ارتباطی بین زوجین
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟