شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - 23 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰ / ۰۸:۱۳
کد مطلب: 56286
۳

اگر از این پس آرایش نکنید چه اتفاقی برای شما و پوستتان می‌افتد؟

اگر از این پس آرایش نکنید چه اتفاقی برای شما و پوستتان می‌افتد؟
آرایش نکردن چه تاثیراتی دارد؟
ما آنچنان درگیر مسابقه ای که برای بی عیب و نقص بودن به راه افتاده شده ایم که یکتایی خود را زیر لایه ضخیمی از آرایش پنهان می کنیم.

آرایش کنترل مغز ما را مثل یک عروسک خیمه شب بازی به دست می گیرد و کنار گذاشتن آن حتی برای سلامت روان مان هم مفید است.

در ادامه می خواهیم ببینیم اگر دیگر آرایش نکنیم چه اتفاقی می افتد.

1- چهره بدون آرایش شما برای مغزتان یک غریبه نیست
تحقیقات نشان داده زنان در لحظات پیش از آرایش کردن شان احساس می کنند قرار است صورت کس دیگری را بسازند.

اما به محض آرایش کردن، احساس می کنند چهره تازه آرایش شده شان متعلق به خودشان است. این امر نشان می دهد که زن ها وقتی آرایش می کنند چهره آرایش شده شان را نماینده خود واقعی شان در روابط شان با دیگران می بینند.


2- مقاومت بیشتر پوست در برابر آسیب های نور خورشید
بعضی محصولات آرایشی حاوی موادی هستند که ممکن  است پوست را خشک و پوسته پوسته کنند. مثلاً توصیه می شود رتینول را شب ها بزنید تا از خطرات آسیب های نور خورشید برای پوست جلوگیری شود. ماده دیگر هیدروکینون است که در سِرُم های صورت وجود دارد که رنگ پوست را یکدست تر می کنند. این ماده پوست را در برابر پرتوهای فرابنفش مضر خورشید حساس تر می کند. اما وقتی آرایش نداشته باشید، به تنها چیزی که نیاز دارید یک محصول پوستی خوب دارای SPF است.


3- کمتر از سن واقعی تان به نظر می رسید
اگر بدون آرایش از خانه بیرون بروید، شاید از شما بخواهند با ارائه مدرک سن تان را اثبات کنید یا شاید یاد دوران نوجوانی تان بیفتید چون برای این شروع به آرایش کردید که از دوستان تان بزرگ تر به نظر برسید. پژوهشی می گوید آرایش زنان میانسال را جوان تر اما سن زنان جوان را بیشتر نشان می دهد. به علاوه، آرایش کردن معمولاً برای آدم ها تداعی‌گر بزرگسالی است، به همین دلیل وقتی آرایش می کنیم دیگران ناخودآگاه فکر می کنند سن مان بیشتر از چیزی است که واقعاً هستیم.


4- نگران خراب شدن آرایش تان نیستید و عادی رفتار می کنید
وقت هایی که هوای بیرون گرم است یا صرفاً طی روز فعالیت بدنی دارید، طبیعی است که زیاد عرق کنید. اگر صورت تان پوشیده از آرایش باشد، سخت می شود همه ی روز آرایش را مثل اولش نگه داشت. اما وقتی آرایش نداشته باشید، کارهای طبیعی ای مثل پاک کردن عرق از ابرو دیگر برایتان یک چالش نیست و همیشه می توانید رفتاری عادی و طبیعی داشته باشید.


5- شخصیت اصلی شما بیشتر دیده می شود 
بعضی زن ها می گویند وقت هایی که آرایش دارند رفتاری با آن ها می شود که با مواقعی که آرایش ندارند متفاوت است. به گفته آن ها، دیگران اغلب فکر می کنند زن خبیثی هستید یا می خواهید مرد زندگی شان را از چنگ شان درآورید و بعد از آنکه با شما آشنا شدند از شخصیت واقعی تان تعجب می کنند. پس اگر برایتان پیش آمده که وقت هایی که آرایش دارید نگاه متفاوتی به شما شده باشد، آرایش نکردن ممکن است به شما کمک کند جلوی این قضاوت ها از روی ظاهرتان را بگیرید.


6- چهره طبیعی تان برای دیگران دوستانه تر است
برخی محققان می گویند چهره بدون آرایش برای دیگران قابل اعتمادتر است تا چهره ای که نقابی از آرایش بر خود دارد. بنابراین برای جلب اعتماد دیگران و ایجاد روابط صمیمانه با آن ها، آرایش کردن بیشتر نقش دشمن دارد تا دوست.


7- اعتماد به نفس تان را واقعی افزایش می دهد
روانشناسان می گویند آرایش قرصی جادویی برای افزایش اعتماد به نفس نیست. به خاطر آرایش نیست که احساس بهتری پیدا می کنیم، بلکه به این دلیل است که مطمئن هستیم به چشم دیگران جالب به نظر می رسیم. تنها کاری که آن همه مواد آرایشی انجام می دهد این است که به ما کمک می کند بیشتر احساس اعتماد به نفس کنیم اما اثرش همیشگی نیست.


8- حفظ سلامت پوست ساده تر می شود
مواد آرایشی، چه ارزان و چه گران، منافذ پوست را مسدود می کنند. و اگر منافذ پوست مسدود شوند، ممکن است به مراقت های مختلفی برای پوست خود نیاز پیدا کنید که یکی از آن ها مراجعه به متخصص پوست است. اما وقتی آرایش کردن تان به حداقل برسد، پوست تان به مراقبت زیادی نیاز پیدا نمی کند و در اغلب موارد به چیزی بیشتر از آب و شوینده ی صورت نیاز ندارید. پس کم آرایش کردن نه تنها برای پوست تان، بلکه برای جیب تان هم مفید است، چون مجبور به استفاده از محصولات غیر جوش زا نمی شوید.
 


منبع: rooziato.com
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.