جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ - 28 Jan 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۰ / ۲۱:۱۸
کد مطلب: 56316
۰
دکتر کامران عاروان :

حقوق برابر، حق‌ معلولان است

به بهانه روز و هفته جهانی افراد دارای معلولیت
حقوق برابر، حق‌ معلولان است
کامران عاروان، مدیرعامل جامعه معلولان ایران و رئیس هیات مدیره شبکه ملی تشکل های مردم نهاد معلولان جسمی حرکتی :هرسال هفته جهانی معلولان می تواند فرصت مغتنمی در جهت مرور اقدامات انجام شده، تعلیق مانده‌ها،  دستاوردها و کاستی های حوزه معلولان باشد برگزاری آیین ها و مراسم های خاص در این هفته در صورتی که با بررسی وضعیت گذشته، اکنون  و آینده جامعه معلولان همراه نباشد مفید و اثربخش نخواهد بود.

 این عضو کمیته علمی پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم پرواز در ادامه افزود سیاست ها و رویکردهای حاکم در حوزه معلولان باید واقع بینانه باشند و تمام تلاش ها به دور از افکار بدبینانه و خوش بینانه، در جهت رسیدن به اهداف و ماموریت های مدون در این حوزه بسیج شوند.

نیت خالصانه و عزم جدی  انجمن های مردم نهاد فعال در حوزه افراد دارای معلولیت، فعالان اجتماعی، خانواده های افراد دارای معلولیت و تمام کسانی که در این زمینه فعالیت می کنند بر این است که زندگی شایسته ای برای افراد دارای معلولیت بیافرینند آن گونه که جامعه پذیرای همه افراد باشد.

افراد دارای معلولیت در کشور زمانی به واقع دیده و پذیرفته می شوند که بتوانند شغل متناسب با وضعیت جسمانی خود بی هیچ مانع و فیلتری خاصی کسب کنند، پیش از ساخت اقامتگاه های گردشگری، هتل ها، مراکز تفریحی، مجتمع های تجاری، فضاهای اداری، آموزشی و درمانی، ورزشی و... مناسب سازی ودسترس پذیری به طور کامل اجرایی شود،
مراکز آموزشی و دانشگاهی بی هیچ محدودیت تبعیض آمیزی بر روی آنها باز باشند، فضاهای شهری و مجازی برای روشندلان بی مانع و دسترس پذیر شده باشد، ناشنوایان بتوانند به سهولت از برنامه های با مترجم زبان اشاره شبکه های مختلف رسانه ملی استفاده کنند،
معلولان ذهنی دیگر در پستوهای خانه ها تمام ساعات عمرشان را طی نکنند و با آسودگی خاطر در کنار خانواده هایشان از اماکن تفریحی لذت ببرند. زمینه بهره مندی از حمل و نقل ارزان و آسان برای معلولان فراهم شده باشد تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و با تحت پوشش بیمه قرار گرفتن لوازم کمک توانبخشی هزینه های زندگی شان کاهش پیدا کند.

افراد دارای معلولیت همه به دنبال استیفای حقوق شان هستند و هیچ حق تبعیض آمیز و اضافه ای را تقاضا نمی کند،  آنها همان چیزی را می خواهند که باید داشته باشند و حق شان است تا بتوانند زندگی کنند و تمام لحظات هفته جهانی معلولان  می تواند تذکر اقداماتی باشد که می توانیم انجام دهیم و بر عهده ماست و به عنوان مسوولیت اجتماعی نیز باید  نسبت به آنها حساس و عامل باشیم،
بنابراین از این منظر هر روز، روز جهانی معلولان است هر روز که از خواب برمی خیزیم و در طول روز باید به یاد این درصد از جامعه باشیم که مبادا نادیده گرفته شوند، مبادا در برنامه ها از آنها یادی نشود، مبادا در تصمیم گیری ها از آنها استفاده نشود، مبادا شهر و جامعه مان را مناسب و آماده حضور و مشارکت آنها نکنیم و تنها در این صورت می توانیم ادعا کنیم که جامعه ای انسانی داریم و بگوییم که همه با هم هستیم و تنها با این  تفکر و رفتار عملی می توانیم‌همدلی، شرافت و هم میهنی را معنا کنیم؛ با امید آن روز که همه در کنار هم  زندگی خوشی را تجربه کنیم.

 
مرجع : آتیه انلاین
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

6 خطای ذهنی بزرگ که مانع تصمیم گیری درست می شوند
نظریه اریک برن
۱۰ مهارتی که کودکان برای شغل آینده‌شان به آن نیاز دارند
معرفی  کتاب “جادوی عشق به خویشتن” اثر دکتر مهوش معاذی نژاد
مشاوره پیش از ازدواج و باورهای نادرست
گزارشی از جزئیات تعرفه‌های مشاوره‌های روانشناسی و روانپزشکی در تهران و چالش بیمه‌ها
دختران از کجا به کجا فرار میکنند ؟!
چرا خاطراتمان را فراموش می‌کنیم؟
متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!