سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ - 6 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۴۸
کد مطلب: 56346
۳
بخش اول

کوچینگ تیمی ، افرادی معدود با هدف و نتیجه مشترک

نرگس زمانی
کوچینگ تیمی ، افرادی معدود با هدف و نتیجه مشترک
جلسه هم اندیشی یا اندیشه ورزی جلسه ای است که ذهن  همه را  درگیر می کند و بهترین تفکرات ، نظرات و راه حل های مشترک از همه افراد حاضردر جلسه  را ارائه می دهد. 
این امر تسلط شرکت کنندگان ارشد یا پرسروصداتر را کاهش می دهد و باعث مشارکت اعضای جوانتر یا ساکت تر می شود.

با این روش می توان با به کارگیری دو یا چند اندیشه با یکدیگر و تلفیق آنها  به اندیشه جدیدی دست یافت. در جریان این روش، مهارت های ذهنی مانند تفکر، تحلیل، طبقه بندی، استنباط ، ارائه راه حل، مقایسه، تفسیر و نتیجه گیری کردن در فرد تقویت می گردد.

در این روش ابتدا موضوع یا مسئله در بین گروه یا کلاس درس مطرح و سپس افراد به گروه ای کوچکترین تقسیم می شوند، و آنگاه با تمرکز افکار و در کمال آزادی در مورد راه حل آن مسأله یا بهینه شدن آن نظر می دهند. مسلماً هر چه تعداد نظریات ارائه شده بیشتر باشد، معیارهای بیشتری به دست خواهد آمد.
بعد از جمع آوری نظریات و عقاید گروه ها توسط مدیر جلسه، مرحله اول بحث به پایان می رسد. در مرحله دوم تمام گروه ها برای جمع بندی نهایی جمع شده مجری جلسه با بازنگری نوشته و فراوانی هر نظر و دیدگاه های افراد، به نتیجه گیری پرداخته، اندیشة نهایی را ارائه م نماید.

 مدل GROW یک زیر ساخت پشتیبانی عالی برای چنین جلسه ای فراهم می کند ، که با تکنیک های کوچینگ همراه است.
گام اول: تعیین دستور العمل
گام دوم: تعیین هدف برای رشد
گام سوم : آشنایی با واقعیتها برای رشد
گام چهارم : تعیین گزینه های رشد
گام نهایی: اعلام ختم جلسه


رویکرد اندیشه ورزی یا به زبان ساده تر هم اندیشی و یا فرایند بارش مغزی می تواند بطور موفقیت آمیز در هرگونه جلسه ای استفاده شود خواه این جلسات گزارش دهی مدیران باشد و یا برای جلسات تشکیل تیم و گروه  ، یا برای بحث و گفتگو بین همکاران یا مشتریان باشد.
  استفاده از ساختار (رشدGROW ) باعث افزایش  تمرکز افراد حاضر در گروه  ، افزایش انرژی در بین افراد گروه ، کاهش درگیری لفظی بین آنها  و صرفه جویی در زمان خواهد شد.
ساختار رشد  GROW شامل چهار مرحله است  :
 • (خواسته): میخواهی چه بکنی؟
  ( هدف): هدفت چیست؟
  (واقعیت): هم اکنون چه اتفاقاتی در حال وقوع است؟
  (انتخاب): چه میتوانی بکنی؟
این 4 مرحله به ترتیب زمانی انجام می شود.  هر بخش ، ممکن  است به تنهایی یا  به همراه تمام بخشهای دیگر در مدل GROW استفاده شود و بدون شک مهارتهای کوچینگ برای این امر  لازم و مفید هستند.
در زمان شروع هر جلسه یا روابط کاری جدید، مهم است که همه افراد حاضر و یا حد اقل شخصی که جلسه را اداره میکند بداند که از آن جلسه چه انتظاراتی دارد. سوالاتی از این دست به ایجاد درک و همدلی کمک می کند:
اگر امروز در بهترین شرایط خود همکاری کنیم ، چه چیزی ممکن است ایجاد شود؟
 • چه کنیم تا بیشترین بهره را از کمترین زمان خود ببریم؟
  ما از خود چه می خواهیم؟
  ما از دیگران چه می خواهیم؟
  دیگران از ما چه میخواهند؟
 اگر شما تسهیل گر و اداره کننده جلسات هستید  باید بدانید که پیشنهادات را می توان در یک جدول ارائه کرد و  برای مدت چند روز یا چند هفته در طول جلسات یا در حال برگزاری یک کنفرانس یا یک دوره آموزشی بعنوان مرجع قرارداد و از آنها استفاده کرد.  

 به عنوان مثال ، اگر گروه در حین عقد قرارداد توافق کرده باشد که وقت شناسی مهم است، وهمه باید سر وقت در جلسه حاضر باشند اگر کسی  دیرتر از وقت استراحت  به جلسه بر گردد ، باتوجه به آنچه در قرارداد توافق شده حتما باید جریمه شود.
نقش شما به عنوان تسهیل کننده، در این مرحله و در همه مراحل ، صحبت کردن در کمترین حد ممکن است  باید افراد را تشویق کنید به جای اینکه با شما درباره  نظرات و پیشنهاداتشان صحبت کنند ،  در مورد موضوعات با دیگر اعضا ی گروه  بحث کنند و خودشان خودشان را به چالش بکشند.این امر بخصوص باعث ایجاد رابطه مشابه با همسالان می شود که در آن افراد احساس راحتی می کنند ، و رئیس بودن شما فراموش میشود و افراد شرکت کننده  بهتر میتوانند با شما و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
اگر حس میکنید جلسه از مسیر اصلی خود خارج می شود ، یا کسی به طور مکرر صحبت می کند یا صحبت دیگران را قطع می کند، می توان به او گفت که باید اجازه بگیرد تا بتواند در امور گروه  مداخله کند. 
اگر مواردی وجود دارد که باید اتفاق بیفتد و بحثی  هم در آن نیست پس باید در مورد آنها صادقانه سخن بگویید.  اگر به دلیل محدودیت های سازمانی نمی توان از ایده ها و نظرات اعضا استفاده کرد ، حتما باید با آنها مطرح شود در غیر اینصورت شرکت کنندگان احساس فریب خوردگی یا تحقیر می کنند ، این امر باعث کاهش همدلی و تمایل باعضای گروه  به همکاری می شود.
اگر لازم است که یک پیشنهاد یا دستورالعمل به دستور العمل اصلی اضافه کنید، حتما با گروه در میان بگذارید زیرا  اجازه گرفتن از گروه برای انجام این کار، باعث می شود اولا آنها به اجرای دستور العملها  واقف باشند و در ضمن با دانستن اینکه شما نظرات انها را هم در گروه لازم و مهم میدانید،  برای گوش دادن و پذیرش ایده ها آمادگی بیشتری داشته باشند . این مهم خصوصاً اگر شما بالاترین فرد حاضر نیز هستید ، بسیار مهم است. 

ترجمه نرگس زمانی

 
نام شما

آدرس ايميل شما
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
 • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
نمی توانی به عقب برگردی و شروع را عوض کنی، ولی می توانی از جایی که هستی آغاز کنی و پایان را عوض کنی...