پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۸ آذر ۱۴۰۰ / ۰۲:۰۰
کد مطلب: 56522
۲

با کودکتان به زبان بچه گانه حرف بزنید

با کودکتان به زبان بچه گانه حرف بزنید
 تقلید صدای کودکان توسط والدین یا به بیان دیگر حرف زدن به واسطه یک مجرای صوتی کوچکتر به نوزادان این سرنخ را می دهد که چگونه کلمات را ادا کنند.

سینا پرس نوشت؛ دکتر متیو ماساپولو، استادیار علوم گفتار، زبان و شنوایی در دانشگاه فلوریدا به همراه تیمی از متخصصین در حال بررسی این موضوع هستند.

وی در این رابطه گفت: به نظر می رسد که این نوع حرف زدن با نوزادان، شکل و درک حرکتی گفتار را به طور همزمان تحریک می کند. در حقیقت وقتی شما با نوزادی ارتباط برقرار کرده و به وی حروف و صداهایی به ظاهر بی معنی مانند « گو-گو گا-گا» می گویید، آن ها تشویق می شوند تا از تارهای صوتی خود استفاده کنند.

تحقیقات نشان می دهد که نحوه صحبت بزرگسالان به طور غریزی با نوزادان، با استفاده از صدای بلندتر، سرعت آهسته تر و تلفظ اغراق آمیز همراه است که این نوع حرف زدن برای هر دو طرف جذاب محسوب می شود. با این حال، بر اساس نتایج مطالعات قبلی، احتمالاً این نوع حرف زدن به نوزادان کمک می کند تا بفهمند چه چیزی گفته می شود.

برای بررسی دقیق تر این مساله، دکتر ماساپولو و همکارانش فرکانس صداهای مختلفی را برای تقلید از مجرای صوتی نوزادان یا بزرگسالان تغییر داده و سپس نحوه واکنش نوزادان به آنها را آزمایش کردند.

بر این اساس مشخص شد که نوزادان ۶ تا ۸ ماهه ، ترجیح قوی و مشخصی برای گفتار با اصواتی که مجرای صوتی را مشخص می کند که از نظر اندازه و طول شبیه به خودشان است، نشان می دهند. نوزادان ۴ تا ۶ ماهه این ترجیح را نداشتند، که این مساله نشان می دهد توانایی نوزادان بزرگتر برای کنترل صدای خود و ساختن کلمات، عاملی است که صداهای شبیه نوزادان را برای این رده سنی جذاب تر می کند.

به گفته محققان، اگرچه والدین و پرستاران کودک، گاهی از صحبت کردن با نوزاد دلسرد می شوند اما یافته ها نشان می دهد که الگوهای مرتبط با این سبک صحبت کردن، که دانشمندان آن را گفتار هدایت شده از سوی نوزاد می نامند، می تواند یک جزء کلیدی در کمک به کودکان در ساختن کلمات جدید باشد.

لیندا پولکا، یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد علوم و اختلالات ارتباطی در دانشگاه مک گیل در مونترال در این رابطه گفت: ما در تلاش هستیم تا با نوزاد ارتباط برقرار کنیم تا چیزی در مورد ساخت کلمات و مهارت گفتاری به آنها یاد دهیم. در حقیقت با این نوع از حرف زدن، ما آنها را آماده می کنیم تا صدای خودشان را پردازش کنند.

شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Speech, Language and Hearing منتشر شده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!