چهارشنبه ۲ فروردين ۱۴۰۲ - 22 Mar 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۰ / ۱۲:۳۴
کد مطلب: 56548
۱

هرگز برای این امور عذرخواهی نکنید!

زهرا ذوالقدر
هرگز برای این امور عذرخواهی نکنید!
 اشتباه برداشت نکنید، چون قرار نیست «عذرخواهی» کردن را کنار بگذارید. از آنجا که هیچ‌کس کامل نیست، پس عذرخواهی کردن امری کاملا طبیعی است. عبارت کوتاه «معذرت می‌خواهم» بسیار قدرتمند است، فقط نباید در به کاربردن آن زیاده‌روی کنید، چون به مرور زمان عزت‌نفس شما را از بین می‌برد. در ادامه‌ی این مطلب نمونه‌هایی از این موقعیت‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

 
چیز‌هایی که نباید به‌خاطرشان عذرخواهی کنید:
هرگز به‌خاطر دوست داشتن کسی از او عذرخواهی نکنید
از این حقیقت که قادر به دوست داشتن هستید به خودتان ببالید. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که از شدت ترس شانس دوست داشتن را به خودشان نمی‌دهند. فرقی نمی‌کند چه کسی را دوست دارید یا آیا او هم شما را دوست دارد یا نه. مهم اینست که شما از این توانایی برخوردارید.

هرگز برای نه گفتن عذرخواهی نکنید
احترام گذاشتن به محدودیت‌های خودتان نشانه‌ای از عزت‌نفس است. اگر نمی‌توانید در جواب چیزی از بله گفتن ۱۰۰ درصد اطمینان داشته باشید هرگز نباید به‌خاطر نه گفتن عذرخواهی کنید. توانایی نه گفتن از نشانه‌های رهبران مقتدر است.

هرگز برای دنبال کردن رویاهایتان عذرخواهی نکنید
زندگی کردن با حسرت و پشیمانی انتخاب خود انسان است. هرگز برای دنبال کردن رویاهایتان عذرخواهی نکنید، چون دنبال کردن آنها به زندگی شما معنا می‌دهد. طعم شادی و خوشبختی را احساس نمی‌کنید مگراینکه رویای خودتان را زندگی کنید، نه اینکه فقط رویای آن را در سر داشته باشید.

هرگز برای وقتی که به خودتان اختصاص می‌دهید عذرخواهی نکنید
اگر خودتان را در اولویت قرار ندهید و مراقب خودتان نباشید به شادی و موفقیت نمی‌رسید. همیشه به نیاز‌های خودتان توجه کنید و برای انجام کار‌هایی که سبب شادیتان می‌شوند وقت بگذارید.

هرگز برای اولویت‌هایتان عذرخواهی نکنید
هرگز به هیچ‌کس اجازه ندهید به‌خاطر اهمیت دادن به اولویت‌هایتان به شما احساس گناه را تحمیل کند. همیشه به اولویت‌های خودتان اهمیت بدهید. اگر این موضوع برای خود شما مهم باشد دیگران هم به اولویت‌های شما احترام خواهند گذاشت.

هرگز برای پایان دادن به یک رابطه‌ی سمی عذرخواهی نکنید
شما هرگز نباید برای پایان دادن رابطه با کسی که شما را آزار می‌دهد از او عذرخواهی کنید. درک اینکه یک رابطه‌ی ناسالم شما را از دستیابی به پتانسیل‌های کامل‌تان بازمی‌دارد، یک گام بسیار بزرگ رو به جلو است. به خودتان افتخار کنید و به‌خاطر این شجاعت جشن بگیرید.

هرگز به‌خاطر نقص‌هایتان عذرخواهی نکنید
شما باوجود نقص‌هایتان زیبا و منحصربفرد هستید. این نقص‌ها را بپذیرید. هرگز به‌خاطر کیفیتی که شما را در بین این تعداد هم‌نوع منحصربفرد کرده ابراز تاسف نکنید.
 

هرگز به‌خاطر ایستادن سر تصمیم خود عذرخواهی نکنید
هرگز به‌خاطر دفاع از ارزش‌ها، اصول اخلاقی و اعتقادات مذهبی یا معنوی خود عذرخواهی نکنید. این ویژگی رهبران است که بخاطر انجام کاری که احساس می‌کنند درست است عذرخواهی نمی‌کنند.

هرگز برای ندانستن پاسخ عذرخواهی نکنید
جستجوی مداوم شناخت و آگاهی مغز ما را پویا و فعال نگه می‌دارد. هنگام رویارویی با فرصت یادگیری در هر سنی هرگز ابراز تاسف نکنید. گفتنِ «نمی‌دانم» نشانه‌ی قدرت و فروتنی است.

هرگز نباید به‌خاطر انتظارات بالا عذرخواهی کنید
هرگز به‌خاطر اینکه از دیگران همان انتظاراتی را دارید که از خودتان دارید، عذرخواهی نکنید. داشتن انتظارات بالا تنها به این معناست که شما می‌خواهید دیگران هم به اندازه‌ی شما تلاش کنند خود بهترین‌شان باشند.

هرگز به‌خاطر صرف هزینه برای خودتان عذرخواهی نکنید
هرگز به‌خاطر خریدن یک چیز باارزش برای خودتان عذرخواهی نکنید. این کار نشانه‌ی عزت‌نفس است. انسان‌های شاد و موفق برای داشتن حس رضایتمندی از زندگی به تمایلات خودشان اهمیت می‌دهند.

هرگز به‌جای شخص دیگری عذرخواهی نکنید
هرکسی مسئول اعمال و رفتار خودش است. نیاز نیست به‌خاطر کاری که فرد دیگری انجام داده عذرخواهی کنید، حتی اگر اعمال او به‌واسطه‌ی همکاری، همنشینی یا رابطه‌تان روی شما اثر بگذارد.

هرگز به‌خاطر تاخیر در پاسخ دادن عذرخواهی نکنید
انسان‌های موفق می‌دانند که گاهی‌اوقات اولویت‌بندی به‌معنای تاخیر در پاسخگویی به ایمیل‌ها و تماس‌های تلفنی است. هرگز به‌خاطر رسیدگی به مسائل مهم‌تر زندگی‌تان و تاخیر در پاسخگویی به ایمیل، پیام یا تماس کسی عذرخواهی نکنید.

هرگز به‌خاطر گفتن حقیقت عذرخواهی نکنید
انسان‌های قدرتمند از گفتن حقیقت ابایی ندارند. هرگز به خاطر داشتن این قدرت و توانایی شک به دلتان راه ندهید. همان‌طور که گفته‌اند و شنیده‌ایم «حقیقت تلخ بهتر از دروغ شیرین است».

نسبت به خودتان صادق باشید و نگران فکر دیگران نباشید. عذرخواهی بیش از اندازه یا ابراز تاسف غیرضروری به مرور زمان عزت‌نفس شما را از بین می‌برد. «متاسفم» را زمانی به‌کار ببرید که واقعا مرتکب اشتباه شده‌اید.


منبع: lifehack
نویسنده: زهرا ذوالقدر - سایت فرادید
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
قاطعیت در تصمیم‌گیری و یا انعطاف پذیری؛ کدام راه‌حل بهتری است؟!
معیارهایی برای انتخاب یک مرکز مشاوره روا‌‌نشناسی ایده‌آل!
چه چیزی ما را در زندگی بیشتر شاد می‌کند؟/ نتایج تحقیقات را بخوانید
تخلیه عاطفی چیست و انواع آن
قرص کاهش استرس سخنرانی و کنفرانس+ عوارض
چرا برخی زنان اقدام به خودکشی می کنند؟
مغز چگونه تصمیم می‌گیرد به چه چیزی فکر کند؟
کدام غذاها برای کودکان بیش‌فعال مناسب است؟
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند