پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ - 1 Jun 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ / ۱۸:۰۱
کد مطلب: 56565
۶

شخصیت شناسی و رفتارشناسی مدل جهانی دیسک(DISC)

شخصیت شناسی و رفتارشناسی مدل جهانی دیسک(DISC)
قهرمان احمدیان

انسان موجودی تحت عنوان اشرف مخلوقات از دو بعد جسمی و روحی بسیار پیچیده و پر رمزوراز است. در آموزه‌ها شناخت خود را مقدمه خداشناسی دانسته‌اند. اما دانش و تجربه انسان کنکاشی در باب شخصیت‌شناسی و رفتارشناسی داشته که به اختصار در ذیل یادآوری شده است.

تاریخچه شخصیت شناسی و رفتارشناسی
امیدوکلس در سال ۴۴۴ قبل از میلاد مسیح با بررسی چهار پدیده طبیعی، آتش، هوا، آب و خاک دریافته بود، انسان با ویژگی‌های این پدیده‌ها رفتار می‌کند. وی استنباط کرد که این چهار پدیده محیطی مشابه چهار فصل سال بر روش رفتاری انسان موثر است.

بقراط در سال ۴۰۰ قبل از میلاد مسیح این تفاوت رفتاری بین چهار گروه را بر اساس مایعاتی که درون خون انسان است به گروه‌های صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی دسته‌بندی کرد.کارل‌گوستاو‌یونک در سال ۱۹۲۱ میلادی به بررسی روی ذهن انسان پرداخت. او گفت انسان دارای گرایش های شهودی، حسی، احساسی و فکری است.

ویلیام مارستون در سال۱۹۲۸ میلادی با بررسی رفتار انسان گروه‌بندی جدید چهار بعد تسلط‌گرا، تاثیرگذار، باثبات و بادقت را جایگزین روش‌های قبلی کرد.

به هر حال شخصیت انسان براساس ژنتیک، محیط و اثرات ترکیبی این دو ساخته و پرداخته می‌شود. چون عوامل زیادی مانند جنسیت، نژاد، دین، مذهب، قومیت، تربیت خانوادگی، تربیت‌اجتماعی، زمان، مکان و... در شکل‌گیری، تکمیل،  تدوام، تغییرات شخصیت موثر است لذا؛ نباید انتظار داشت شخصیت انسان تمام و کمال قابل تشخیص و تفکیک و انتخاب باشد.

در هر صورت به تعداد انسان‌ها گوناگونی وجود دارد، اما انسان موجودی اجتماعی است همانطور که در ظاهر با هم تفاوت دارند در افکار، احساس و رفتار با هم متفاوت هستند. آنچه که ما را در زندگی روزمره شخصی، خانوادگی، سازمانی و اجتماعی تحت تاثیر قرار می‌دهد، رفتار است که در کمیت و کیفیت زندگی ما موثر است لذا؛ رفتارشناسی در عمل برای بهبود زندگی ما کاربردی‌تر است.

 اگر وجود انسان را مانند كوه یخ شناور در اقیانوس تصور کنیم، عمق شخصیت وی در زیر آب است و رفتار او روی آب نمایان است. هر چند بزرگی ابعاد ناپیدای شخصیت قابل مشاهده دقیق نیست، اما سرعت، جهت، تغییرات در رفتار قابل پیش بینی و تشخیص است یا به عبارتی "رنگ رخساره خبر میدهد از سر درون"

يعني با استفاده از ابزارهای رفتارشناسی مانند دیسک ناگفته‌های شخصیت فرد، سیستم عامل هدایتگر رفتار فرد، گرایشات سمت و سوی بینش، منش و کنش فرد،... با درصد احتمالات مختلف، نکات مهم گذشته، حال، آینده و تشخیص نقاط قوت و نقاط قابل بهبود رفتاری فرد را شناسایی و در بهبود بهره‌برداری، بهره‌وری و اثربخشی، زندگی فردی، خانوادگی، سازمانی و اجتماعی به کار گرفت.

 شناخت الگوهای چهارگانه رفتاری با مدل جهانی دیسک
از محبوب ترین و کاربردی‌ترین مدل‌های رفتارشناسی در دنیا است که در بیش از ۷۵ درصد شرکت‌های تراز اول دنیا تحت عنوان فورچون پانصد (Furtun 500) در شناسایی، گزینش، بکارگیری، تعیین جایگاه نیروی انسانی استفاده می‌شود.

نویسنده: قهرمان احمدیان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
اندكي غرور به آدم كمك مي كند كه فاصله اش را حفظ كند. آلبر كامو