شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - 26 Nov 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۴ دی ۱۴۰۰ / ۰۵:۵۹
کد مطلب: 56633
۱

«دل بسته» همسر باشید نه «وابسته»

«دل بسته» همسر باشید نه «وابسته»
به گزارش میگنا شبنم طلوعی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه رابطه زناشویی که به وابستگی و تجاوز به حریم زوجین آلوده شود؛ به سرعت فرسوده شده و از بین می‌رود، اظهار کرد: دلبستگی رابطه‌ای خاص و پایدار بین دو نفر است که با خواست و تمایل هر دو نفر شکل می‌گیرد؛ اما وابستگی به رابطه‌ای اشاره دارد که در آن وجود یک فرد به طرف مقابلش بستگی پیدا می‌کند. به طوری که بعضا از زوجین این جمله را می‌شنویم که می‌گویند "اگر همسرم نباشد من مرده‌ام"، درواقع دلبستگی ساز و کار طبیعی برای بقا و وابستگی مکانیسمی مرض گونه است.

این روانشناس صمیمیت در رابطه زوجیت را ترکیبی از عناصر عاطفه، بیانگری، سازگاری، همبستگی، رابطه زناشویی، حل تعارض، خودمختاری و هویت دانست و تصریح کرد: درواقع زوجین باید عواطف، عقاید و نگرش خود را به راحتی با یکدیگر در میان گذاشته و اختلاف نظرها را با یکدیگر حل کنند و در عین حالی که میزان همکاری صمیمانه زوجین با یکدیگر و میزان تعهد آنها به یکدیگر مهم است اما میزان عزت نفس و استقلال هر یک از آنها نیز اهمیت دارد.

به گفته وی، دلبستگی عشق غیر مشروط و دگرخواهانه و وابستگی عشق مشروط و خودخواهانه است، به طوری که زوجین در دلبستگی مشتاق رشد یکدیگرند؛ اما در وابستگی مانع رشد همدیگر هستند.

طلوعی نتیجه دلبستگی را آرامش و نتیجه وابستگی را شکست عنوان کرد و افزود: دلبستگی از احساس امنیت و صمیمت و وابستگی از احساس ناامنی شکل می‌گیرد. به طوری که دلبستگی به شخص استقلال داده و وابستگی آزادی را از شخص می‌گیرد. از سوی دیگر نیز زوجین در دلبستگی همسر را آنگونه که هست می‌خواهند؛ اما در وابستگی سعی دارند همسر را آنچنان که می‌خواهند تغییر دهند.

این روانشناس معتقد است که در دلبستگی شدت احساسات مثبت و منفی نسبت به معشوق متعادل است اما در وابستگی احساسات مثبت نسبت به همسر به طور غیر قابل کنترلی دیده می شود.

وی با تاکید بر اینکه تعادل، عشق، احترام و امنیت در کنار حفظ استقلال و فردیت زوجین مهم محسوب می‌شود، خاطر نشان کرد: اگر زوجین آنقدر به هم وابسته باشند که بخشها و نقشهای دیگر زندگی خود را فراموش کرده و کنار بگذارند، به تدریج رابطه‌شان آسیب دیده و حتی ممکن است از بین برود، چراکه موفق‌ترین روابط عاطفی دسته‌ای هستند که در آنها استقلال و فردیت افراد حفظ می‌شود.

طلوعی در عین حال یادآور شد: از سوی دیگر نیز اگر این استقلال از حد خود فراتر رود و به جایی برسد که دو نفر نتوانند با یکدیگر احساس صمیمیت سالم داشته و به وحدت و یگانگی برسند، به احتمال زیاد رابطه بین زوجین آسیب دیده و از بین می‌رود.

این روانشناس در پایان سخنان خود خطاب به زوجین تاکید کرد که هرگز با حرف‌های خود حس استقلال همسر را از بین نبرند تا رابطه زناشویی آنها خدشه‌دار نشود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
وقتی حالتان بد است این کارها را نکنید
چه نوع آدم‌هایی به طالع‌بینی اعتقاد دارند؟
نظریه شخصیت جورج کلی
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .