پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ - 30 Nov 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۸ دی ۱۴۰۰ / ۱۱:۳۹
کد مطلب: 56734
۱

خبر ترسناک؛ ویروس کرونا ماهها در قلب و مغز زنده می‌ماند!

آرزو کیهان
خبر ترسناک؛ ویروس کرونا ماهها در قلب و مغز زنده می‌ماند!
به گزارش نیویورک تایمز،‌ بر اساس یک مطالعه جدید بر"کووید طولانی" روشن شده است، ویروسی که باعث COVID-19 می شود می تواند چند روز پس از عفونت به قلب و مغز بیمار سرایت کند - و ماه ها در اندام ها زنده بماند.
 
به گزارش بلومبرگ، دانشمندان مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده در مریلند، بافت های گرفته شده از 44 نفر را که پس از ابتلا به این بیماری در طول سال اول همه گیری در ایالات متحده جان خود را از دست داده بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

به گزارش این پایگاه خبری، آن ها نمونه RNA  ویروس  را در قسمت های مختلف بدن - از جمله قلب و مغز - تا 230 روز پس از شروع علائم کشف کردند.

پاکسازی تاخیری ویروسی به‌عنوان عامل احتمالی کووید درازمدت، که «عواقب پس از حاد SARS-CoV-2» نیز نامیده می‌شود، ذکر شد که توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها به عنوان طیفی از علائم طولانی‌مدت کرونا تعریف می‌شود. بر اساس این مطالعه، ویروس عامل COVID-19 می تواند به مدت 230 روز در بدن بیمار باقی بماند.

"زیاد العالی"، مدیر مرکز اپیدمیولوژی بالینی در سیستم مراقبت های بهداشتی سن لوئیس امور کهنه سربازان میسوری، به بلومبرگ گفت: «این کار بسیار مهمی است.مطالعات جداگانه‌ای را در مورد اثرات درازمدت این بیماری انجام داده ایم، مدت‌ها است که در فکر هستیم  و می‌پرسیم چرا به نظر می‌رسد کووید طولانی مدت بر بسیاری از سیستم‌های عضو تأثیر می‌گذارد.

دانشمندان شواهدی را هم موافق و هم علیه این احتمال ذکر کرده اند که این ویروس  کشنده سلول های خارج از ریه ها و مجاری تنفسی را آلوده می کند.

وی افزود: «این مقاله تا حدودی روشن می‌کند و ممکن است به توضیح اینکه چرا کووید طولانی مدت می‌تواند حتی در افرادی که بیماری  خفیف یا بدون علامت داشتند، رخ دهد، کمک کند.

بلومبرگ خاطرنشان کرد که دانشمندان شواهدی را هم موافق و هم علیه این احتمال ذکر کرده اند که این  ویروس کشنده سلول های خارج از ریه ها و مجاری تنفسی را آلوده می کند.

سرپرست تیم تحقیقاتی در این باره  گفت: نتایج ما در مجموع نشان می‌دهد که در حالی که بیشترین بار SARS-CoV-2 در راه‌های هوایی و ریه دیده شده است، ویروس می‌تواند در مراحل اولیه عفونت منتشر شود و سلول‌ها را در سراسر بدن، از جمله به طور گسترده در سراسر مغز و قلب آلوده کند.

ما ویروس را در مغز هر شش بیماری که بیش از یک ماه پس از بروز علائم فوت کردند، شناسایی کردیم.

"راینا مک اینتایر"، پروفسور امنیت زیستی جهانی در دانشگاه نیو ساوت ولز  سیدنی، استرالیا، به بلومبرگ گفت:  این تحقیق "هشداری به عفونت جمعی در کودکان و بزرگسالان ارائه می دهد."

با افزایش Omicron، بستری شدن در بیمارستان نیویورک در دو هفته گذشته "به شدت" افزایش یافته است.

دانشمندان NIH پیشنهاد کردند که عفونت سیستم ریوی ممکن است باعث ایجاد مرحله "ویرمیک" اولیه شود که در آن ویروس کرونا در جریان خون در سراسر بدن وجود دارد.
"مک اینتایر" به بلومبرگ گفت این یافته ها همچنین از تحقیقات قبلی حمایت می کند که نشان می دهد این ویروس مستقیماً سلول های ماهیچه قلب را می کشد - و بیماران زنده مانده از نقص های شناختی رنج می برند.

این نشریه گفت که ویروس در مغز هر شش بیمار که بیش از یک ماه پس از بروز علائم جان خود را از دست دادند، و همچنین در اکثر مناطق مورد مطالعه در مغز پنج بیمار دیگر، از جمله یکی که 230 روز پس از شروع علائم فوت کرده بود، شناسایی شد.

"العالی " نیزگفت تمرکز بر چندین ناحیه مغز بسیار مفید است.این موضوع می‌تواند به ما کمک کند تا کاهش عصبی-شناختی یا «مه مغزی» و دیگر علائم  عصبی-روانی کووید طولانی را درک کنیم.

او افزود: «ما باید به SARS-CoV-2 به عنوان یک ویروس سیستمیک فکر کنیم که ممکن است در برخی افراد از بین برود، اما در برخی دیگر ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها باقی بماند و کووید طولانی مدت ایجاد کند که یک اختلال سیستمیک چند وجهی است.»
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
كاغذ سفيد را هر چقدر هم تميز و زيبا باشد كسی قاب نمی‌گيرد، برای ماندگاری در ذهن‌ها بايد حرفی برای گفتن داشت