جمعه ۸ بهمن ۱۴۰۰ - 28 Jan 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۲ دی ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۶
کد مطلب: 56808
۲
کرونا و افراد دارای ناتوانی جسمی

کووید-19 چگونه سلامت روان افراد معلول را تحت تأثیر قرار می دهد؟

امیرحسین لاله
کووید-19 چگونه سلامت روان افراد معلول را تحت تأثیر قرار می دهد؟
تحقیقات جدید در مورد COVID-19 نشان می دهد که همه گیری کرونا ویروس موجب افزایش پریشانی روانشناختی هم در جمعیت عمومی و هم در گروه های پرخطر شده است. رفتارهایی از قبیل فاصله گذاری اجتماعی و همچنین تأثیرات اجتماعی و اقتصادی آنها، پیامدهای بهداشت روانی را بدتر می کند.

تحقیقات در مورد تأثیر روانشناختی تروماهای جمعی (مثل بلایای طبیعی، شیوع آنفولانزا) نشان می دهد که همه گیری ممکن است به ویژه به بهداشت روانی جمعیت های حاشیه نشین که دسترسی کمتری به منابع اقتصادی - اجتماعی و شبکه های حمایت اجتماعی دارند، آسیب بزند. (به عنوان مثال، گلدمن و گالیا ، 2014).

عوامل استرس‌زا (استرسور) و چالش های منحصر به فردی وجود دارند که می توانند سلامت روان معلولین را در طول بحران COVID-19 به خطر بیندازند.

تحقیقات در مورد همه گیری های گذشته نشان می دهد که دسترسی افراد معلول به تجهیزات مهم پزشکی که با کم شدن منابع، نایاب می شوند چالش برانگیزتر و سخت‌تر می شود (کمپبل، گیلیارد، سینکلر، استرنبرگ و کایلز، 2009).

برخی از افراد دارای معلولیت سطح بالاتری از انزوای اجتماعی را نسبت به همتایان سالم (بدون معلولیت) خود گزارش می‌دهند (اُ سالیوان و بورگین، 2010).

آنها ممکن است در واکنش به اقدامات فاصله گذاری اجتماعی احساس تنهایی شدیدی کنند. بر اساس گزارش دانشگاه‌های ملی علوم‌، مهندسی و پزشکی‌، انزوای اجتماعی و تنهایی با افزایش بیماری های قلبی، زوال عقل (دمانس) و سایر مشکلات سلامتی همراه بوده است. علاوه بر این، سیاست های مربوط به سهمیه بندی کردن مراقبت های پزشکی می تواند موجب تشدید نگرش‌های تبعیض‌آمیز نسبت به معلولین در زمان‌های بحران شود. (پریسلتی و همینگوی ، 2006).

این موضوع می تواند اضطراب شما از بیمار شدن و نیاز به مراقبت های پزشکی را به طور قابل توجهی بیشتر کند. از آنجا که ویروس همچنان در حال گسترش یافتن و پخش شدن است، داده‌ها برای آگاهی از بهداشت عمومی بسیار مهم هستند.

در حالی که تحقیقات کافی درمورد تأثیر ویژه COVID-19 بر جامعه معلولیت هنوز در دسترس نیست، مطالعات متعددی در حال انجام یا در مرحله برنامه ریزی است. داده ها در مورد عفونت‌ها، بستری شدن‌ها ، پیامدها و مرگ و میر ناشی از معلولیت، سن، نژاد و درآمد از دیگر عوامل مورد نیاز هستند. چه کسی در معرض خطر است؟ این مهم است که وضعیت سلامتی را با ناتوانی قاطی نکنید. بسیاری از افراد دارای معلولیت سالم هستند.

گرچه، برخی جنبه های زمینه ای یا ثانویه علاوه بر ناتوانی خود را دارند، مانند سیستم ایمنی سرکوب شده یا مشکلات تنفسی، که موجب افزایش امکان ابتلا به COVID-19 می شود. برخی از آنها دارای شرایط حاد و وخیم بهداشتی مانند تحلیل رفتن و تجزیه پوست یا عفونت ادراری هستند که خطر بروز علائم شدید همراه با COVID-19 را افزایش می دهد.

طبقه بندی به عنوان "پر خطر" در بیماری همه گیر فعلی می تواند استرس و ترس های بیشتری را ایجاد کند. بعد اجتماعی خطر ممکن است بر سیاست ها و تصمیم گیری در رابطه با دسترسی به مراقبت یا درمان تأثیر بگذارد.

تبعیض پزشکی همیشه برای بسیاری از معلولان که به مراقبت های بهداشتی نیاز دارند یک واقعیت تلخ بوده است. بسیاری از بزرگسالان معلول (در یک بررسی اخیر60٪ گزارش داده اند که "بسیار نگران" هستند موسسه ملی معلولیت، 2020) و سازمان های مربوط به حقوق معلولیت نگران این هستند که چگونه این سیاست ها ممکن است مانع از برخورد و درمان عادلانه و منصفانه شود.

مطمئن شوید که شما و خانواده تان حقوق خود را می دانید. شما باید از مخاطرات خود آگاه باشید و در صورت داشتن شرایط زمینه ای احتیاط های لازم را انجام دهید. اگر شک دارید، با پزشک معالج خود مشورت کنید.

منبع: www.apa.org
مترجم: امیرحسین لاله
 
مرجع : خبرنامه انجمن روانشناسی ایران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نظریه اریک برن
۱۰ مهارتی که کودکان برای شغل آینده‌شان به آن نیاز دارند
معرفی  کتاب “جادوی عشق به خویشتن” اثر دکتر مهوش معاذی نژاد
مشاوره پیش از ازدواج و باورهای نادرست
گزارشی از جزئیات تعرفه‌های مشاوره‌های روانشناسی و روانپزشکی در تهران و چالش بیمه‌ها
دختران از کجا به کجا فرار میکنند ؟!
چرا خاطراتمان را فراموش می‌کنیم؟
متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
فشارهای روانی محیط اطرافتان را کنترل کنید
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...