کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

رپرتاز آگهی

بانک پرسشنامه استاندارد مادسیج

madsg.com

13 دی 1400 ساعت 19:47

شبکه آموزشی پژوهشی مادسیج با هدف بهبود پیشرفت علمی و دسترسی راحت به اطلاعات برای دانشجویان کشور عزیز مان ایران پا به عرصه فضای مجازی نهاده است.مادسیج مرکز آزمون و پرسشنامه استاندارد ایران می باشد، تمامی آزمون ها و پرسشنامه های مادسیج کاملا استاندارد و با پایایی و روایی کامل می باشد.


بانک پرسشنامه های روانشناسی  مادسیج تنها بانک پرسشنامه استاندارد ایران است که به صورت اختصاصی با کمک شبکه پژوهشگران کشور تمامی پرسشنامه ها را استاندارد و در اختیار جامعه علمی ( دانشجویان و اساتید) قرار می دهد.

برای دریافت پرسشنامه های استاندارد مادسیج کافی است که وارد سایت madsg.com شوید یا کلمه مادسیج را در گوگل جستجو کنید. پس از ورد به سایت از طریق دو موتور جستجو می‌توانید به سرعت پرسشنامه خود را پیدا کنید و سپس به راحتی آن را دانلود کنید.

پشتیبانی مادسیج در هفت روز هفته پاسخگویی شما پژوهشگران عزیز است و می توانید از گروه پژوهشی ما در زمینه طراحی ابزار پژوهشی مشاوره رایگان  بگیرید.
 
بانک پرسشنامه استاندارد مادسیج شامل پرسشنامه‌های در موضوعات زیر می باشد

پرسشنامه های مدیریت که شامل:
پرسشنامه بازاریابی ( ارزیابی بازاریابی، اثر بخشی تبلیغ و...)
پرسشنامه مشتریان ( وفاداری مشتریان، رضایت مشتریان و..)
پرسشنامه کارکنان( رضایت شغلی، توانمند سازی، مدیریت استعداد و...)
پرسشنامه تولید ( زنجیره تامین، تولید ناب و...)
 
پرسشنامه های روانشناسی که شامل:

پرسشنامه های شخصیت شناسی ( ام بی تی آی، دیسک ، هالند و....)
پرسشنامه های افسردگی
پرسشنامه های شادکامی
پرسشنامه های اتیسم
و همچنین شامل پرسشنامه های رشته های زیر هم می باشد
پرسشنامه های علوم تربیتی
پرسشنامه های پزشکی
پرسشنامه های تربیت بدنی
پرسشنامه های علوم سیاسی
پرسشنامه های توسعه فردیمادسیج با تعاملی که با دانشگاه ها و پژوهشگران کشور دارد بهترین و کاربردی ترین پرسشنامه ها را با مشورت اساتید و پژوهشگران جمع آوری کرده است و پس از بررسی روایی و پایایی آنها، در سایت قرار داده است تا پژوهشگران به راحتی بتوانند ابزار پژوهشی خود را یافته و در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنند
 
سایت madsg.com

 
پرسشنامه مهم ترین بخش پژوهش

پرسشنامه ابزاری  زیر ساختی هر پژوهش است  پرسشنامه اگر استاندارد نباشد ممکن است تمامی زحمات محقق را هدر دهد و نتایج تحقیق دچار سوگیری یا کاملا اشتباه شوند.پرسشنامه استاندارد باید بتوانند در ذهن جامعه نمونه نفوذ کند و اطلاعات درستی را در رابطه با موضوع تحقیق از آنها بگیرید، در طی بررسی روایی و پایایی پرسشنامه تمامی اشکالات و نواقص آن برطرف می شود .
 
چگونه یک پرسشنامه استاندارد طراحی کنیم؟
سوالات پرسشنامه باید طوری طراحی شوند که بدون تهدید مخاطب اطلاعات لازم را دریافت کند
هیچ وقت سوالات را دو قسمتی نکنید! یعنی هر سوال فقط یک موضوع را مورد هدف قرار دهد
سوالات سخت یا سوالاتی که ممکن است کمی درجه محرمانگی داشته باشد را در اخر پرسشنامه قرار دهید و همچنین در ابتدای پرسشنامه این اطمینان را به مخاطب بدهید که اطلاعاتآنها حفظ خواهدشد
سوالاتی که مقداری سخت است را با آوردن یک مثال در انتهای سوال مخاطب را آگاه کنید که چه اطلاعاتی هدف محقق است
5.  سوالات کوتاه بهترین سوالات هستند، به همین خاطر اگر موضوع پژوهش اجازه می دهد حتما از سوالات کوتاه استفاده کنید
6. سعی کنید سوالات پرسشنامه بدون جهت گیری و بدون قضاوت باشد، یعنی از طرح سوالاتی که مخاطب را به یک مسیر هدایت می کند خوداری کنید، تا اطلاعات شما دچار سوگیری نشوند
 
 
سوالات را با چه ترتیبی بنویسیم؟
سعی کنید ابتدا سوالات آسان و جذاب را در ابتدای پرسشنامه قرار دهید و سپس سوالات دشوار را بیاورید یا می توانید سوالات دشوار را تقسیم کنید و بعد از چند سوال آسان قرار بدهید.

همیشه از سوالات کوتاه به سوالات طولانی و وقت گیر استفاده کنید.

سوالاتی که به موضوعات کلی می پردازند را در ابتدای پرسشنامه قرار دهید و سوالات جزئی را بعد از سوالات کلی بیاورید تاذهن مخاطب بدون بهم ریختگی وارد موضوع شود.

اگر پرسشنامه شما شامل سوالات بسته و باز می شود سعی کنید ابتدا سوالات بسته را بیاورید و در انتهای پرسشنامه سوالات باز را بنویسید چرا که سوالات بسته نیاز به زمان و فکر کردن زیادی ندارد و معمولا مخاطب با علاقه بیشتری به آنها پاسخ می دهد برای سوالات بسته هم می توانید با آوردن مثال یا یک راهنمایی کوتاهمخاطب را ترغیب کنید که حتما به سوالات بسته شما هم پاسخ دهد.
 
 چگونه پرسشنامه خود را اجرا کنیم؟
برای اجرای پرسشنامه ابتدا باید تصمیم بگیرید که پرسشنامه تان به صورت فیزیکی و کاغذی در اختیار نمونه قرار می دهید یا به صورت آنلاین
 
پرسشنامه کاغذی
این پرسشنامه ها مزیت های خاص خودشان را دارند به طور مثال اعضای نمونه  با تمرکز و دقت بهتری به سوالات پاسخ می دهند  و کمتر ممکن است  دچار اشتباه بشوند اما  ممکن است همیشه همه اعضای نمونه در دسترس نباشند و نتوانیم از پرسشنامه های کاغذی و فیزیکی استفاده کنیم.
مزایا
دقت در پاسخگویی
ملاقات با اعضای نمونه
معایب
نامناسب برای جامعه بزرگ
زمان بیشتری برای ثبت پرسشنامه ها به صورت دستی نیاز است
 
 
پرسشنامه آنلاین
پرسشنامه های آنلاین هر روز بیشتر جای پرسشنامه های کاغذی را می گیرند و افراد زیادی برای سهولت و راحتی ترجیح می دهند که از پرسشنامه های آنلاین استفاده کنند، سعی کنید هنگام استفاده از این پرسشنامه ها از پلتفرم مناسبی مانند گوگل فرم استفاده کنید و طراحی و همچنین اندازه فونت را طوری قرار دهید که مخاطب  سردرگم نشود و به راجتی به صورت گام به گام به هر سوال پاسخ دهد.
 
مزایا
ارسال سریع
پوشش نمونه بزرگتر
جمع آوری و دست بندی اطلاعات با دقت بیشتری انجام می شود.
 
 
معایب  پرسشنامه آنلاین
ممکن است خیلی از افراد نمونه روی لینک کلیک نکنند
ممکن است افراد بدون مطالعه گزینه ها گزینه ها را بزنند( برای جلوگیری از این مورد حتما در ابتدا تحقیق تاکید کنید که این پرسشنامه یک پژوهش علمی است و نتایج آن در سایر پژوهش ها هم تاثیر گذاراست )
گاهی ممکن است لینک به صورت اسپم در ایمیل مخاطب قرار بگیرید
 
سوگیری ذهنی پژوهشگر و به خطر افتادن نتایج تحقیق
در اخر به این نکته اشاره می کنیم که  پژوهشگر هنگام طراحی سوالات باید مراقب ذهنش باشد که سوالات را به سمت تایید یک موضوع یا فرضیه خاص طراحی نکند!
گاهی پژوهشگر در ذهن خودش به موضوعی علاقمند است  و به صورت ناخودآگاه ممکن است سوالات را به سمت تایید آن موضوع بنویسید


کد مطلب: 56833

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/56833/بانک-پرسشنامه-استاندارد-مادسیج

میگنا
  https://www.migna.ir