چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۷ دی ۱۴۰۰ / ۰۷:۱۵
کد مطلب: 56853
۱۳
مریم فرجی

باید و نباید های کمکهای اولیه روانشناختی

Psychological first aid
باید و نباید های کمکهای اولیه روانشناختی
مریم فرجی ، روانشناس و مشاور
به گزارش میگنا کمک های اولیه روانشناختی(Psychological first aid) عبارت است از  حمایت روانی اجتماعی ، تسلی دادن و یاری رساندن به افراد بحران زده که به نوعی در حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله یا حوادثی مثل جنگ گرفتار آمده اند
 کمک برای احساس امنیت و آرامش. ارزیابی نیازها و نگرانی ها. محافظت از مردم در برابر آسیب های بیشتر ارائه حمایت عاطفی. کمک به تامین نیازهای اولیه فوری، مانند غذا و آب، پتو یا محل اقامت موقت دنبال بلایا اغلب افراد هیجانها و تجارب ناخوشایندی را تجربه می­کنند.
چنانچه بحران را واکنش طبیعی به اتفاقات غیر طبیعی بدانیم این واکنشها ممکن است ترکیبی از سردرگمی، ترس، ناامیدی، درماندگی، بیخوابی، دردهای جسمی، اضطراب و خشم، سوگ، شوک، خشونت­ و بی اعتمادی، احساس گناه و شرم، ازدست دادن اعتماد و اطمینان از خود باشدکهحداقل در سه دسته بحرانهای رشد ّ بحرانهای زندگی  و بحرانهای آسیب زا میتوان از یاد آن یاد کرد
کمکهای اولیه روانشناختی یک محیط امن، آسوده، مرتبط با دیگران، خودکارآمد، توانمند و پرامید را فراهم می­کند آنچه دراینجا مرور میکنیم یاد آوری کارهایی است که نباید انجام داد و یاد آوری مختصری از الزامات و ضرورت هاست

بایدها:
به افراد کمک کنیدتا نیازهای پایه و اولیه خود مانند غذا، سرپناه و خدمات پزشکی را تامین کنند.اطلاعات درست و آسانی به افراد درمورد چگونگی رفع این نیازها بدهید(فراهم کردن امنيت و حمايت ).
به افرادی که تمایل دارند درمورد حادثه اتفاق افتاده و احساساتشان با شما صجبت كنند، گوش دهید ( فراهم کردن آسودگی و آرامش).
با افراد مهربان و دوستانه رفتارکنید، حتی اگر که آنها شما را نپذيرند( فراهم کردن آسودگی).
اطلاعات درست و دقیقی درمورد حادثه وآسیب واقداماتي که درحال انجام است ارائه دهید. این کار می­تواند به دیگران کمک کند که شرایط را بهتر بفهمند( کمک به آسودگی).
به افراد کمک کنید تا با دوستان و آشنایانشان ارتباط برقرار کنند( ارتباط با دیگران).
افراد خانواده را دورهم جمع­ کنید. درصورت امکان شرايطي فراهم نماييد تاكودكان به والدین و یا عضو نزدیکی از اعضای خانواده ­شان بازگردند( ارتباط با دیگران).
پیشنهادات عملی و امکان­ پذیر براي اجراي كارهايي كه بتواند خودكارآمدي را افزايش دهد ارائه دهيد( افزایش خودکارآمدی).
به افراد كمك كنيد تا نیازهایشان را تامين كنند( افزایش خودکارآمدی).
مكانهاي ارائه دهنده انواع خدمات دولتي و غيردولتي را به مردم آسيب­ ديده معرفي كنيد (امیدواری).


نبایدها:
بازماندگان رامجبورنکنید که درمورد داستان خود و اتفاقاتی که پیش ­آمده بخصوص درمورد جزئیات ماجرا صحبت کنند. چراکه این کار ممکن است سبب کاهش خونسردی و آرامش افرادی گردد که تمایل ندارند جزئیات زندگی خود را برای دیگران بازگوکنند.

به افراد اطمینان بی­ مورد ندهید مثلا نگویید "همه چیز خوب خواهد شد" و یا "حداقل شما زنده ماندید". بيان اين جملات سبب کاهش آرامش افراد می­گردد.

به افراد نگویید که درحال حاضر چه کاری باید انجام دهند، یا چگونه فکر کنند، یاچه احساسي داشته ­باشند ویا اینکه قبلاچه کار باید انجام می­دادند. این کار باعث کاهش خودکارآمدی و افزايش احساس گناه می ­شود.

به افراد نگویید که شما به علت رفتارها و باورهایتان دچار رنج و عذاب شده ­اید. این موضوع باعث کاهش خودکارآمدی افراد میشود.

قولی ندهید که قابل اجرا نیست. قول­هایی که اجرا نشوند منجر به کاهش امیدواری در فرد می­ شود از خدمات موجود و فعالیتهای انجام شده انتقاد نکنید چرا که منجر به کاهش امیدواری و آرامش افراد می­شود.


ارکان و اجزاء کمکهای اولیه روانشناختی (Psychological first aid)
کمکهای­ اولیه روانشناختی یک مداخله مدون و ساختارمند است که بطور عمده شامل مجموعه ای از 8 نوع مداخله بعد از وقوع حادثه است که شامل موارد زیر می­باشد:

مشاركت فعال بازماندگان: هدف پاسخ به نيازهاي قربانیان به شيوه مشاركتي وحمایتی است.
امنیت و راحتی: هدف کمک در فراهم کردن نیازهای اولیه و فوری و ايجاد شرايط هیجانی بهتر برای بازماندگان می­باشد.
پایدار شدن: هدف کاهش استرس ایجاد شده توسط حادثه آسيب­ زا می­باشد.
جمع آوری اطلاعات: هدف ارزیابی نیازهای فوری و اولیه بازماندگان در شرایط وقوع بحران است.
دسترسي ­هاي اجرايي: هدف فراهم کردن محیطی است که آسيب­ديدگان بتوانند در انجا به حل مشکلات خود بپردازند.
ارتباط با حمایت­گرهاي اجتماعی: هدف حمایت ازآسيب ­ديدگان برای ارتباط با سیستم های حمایتی اولیه می­باشد.
اطلاعات سازگاري با حادثه: هدف پیشنهاد و ارائه اطلاعات کلامی و نوشتاری در زمینه مهارتهای سازگاري و افزايش تاب­ آوري در مواجهه با بلايا می باشد.
ارتباط با خدمات مشارکتی: هدف آگاهي و اطلاع آسيب­ديدگان از خدمات موجود در منطقه است.

کمکهای اولیه روانشناختی سبب افزایش تاب­ آوري افراد و جامعه آسیب ­دیده می­شود همچنین منجر به افزایش خودکارآمدی و کاهش احساس قربانی شدن و وابستگی آسیب ­دیدگان می­ شود.
گرد آوری و تنظیم مریم فرجی روانشناس و مشاو ر

 
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
آیا کودک شما گوشه‌گیر است؟!
مدت زمان افسردگی بعد از زایمان چقدر است؟
با ترس هات روبرو شو! آدم ها رو ببخش! یک راه حل جدید بساز! هدف هات رو مشخص کن! آدم هایی که ازت متنفر هستند رو فراموش کن! ذهنت رو آزاد کن!