سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ - 3 Oct 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۱۵ دی ۱۴۰۰ / ۰۷:۵۵
کد مطلب: 56864
۱
۱

عشق و علاقه‌های پنهانی دوره نوجوانی چه عواقبی دارد؟

عشق و علاقه‌های پنهانی دوره نوجوانی چه عواقبی دارد؟
عشق و عاشقی‌های زود هنگام!/ ایجاد علاقه‌های پنهانی در نوجوانان چه عواقبی دارد؟
هوای سرد زمستانی است و آفتابی که بر شاخه درختان نشسته به ملایمی راه خود را سوی مغرب در پیش می‌گیرد. سنگ فرش‌ها از نم بارانی که ساعتی پیش باریده هنوز خیس هستند وعطر برگ، خاک و تنه درختان با رایحه ملایمی در فضا می‌پیچد.
 
آرمان به پارک می‌رسد، او تقریبا هر روز در همین ساعت خلوت برای صحبت کردن با دوست خود به پارک می‌آید، طناز امروز کمی دیر‌تر از همیشه می‌رسد، آرمان از پله‌های شیری رنگی که حاشیه‌های صورتی دارند پایین می‌اید و در کنار حوضی که فواره هایش خاموش شده اند می‌نشیند و با دست برجستگی‌های سنگ فرش پله را لمس کرده و چیزی زیر لب تکرار می‌کند و وقتی سرش را بالا می‌اورد طناز را می‌بیند که لباسی چهار خانه پوشیده و لبخندی بر صورتش نقش بسته است.

هر دو به راه میفتند، راه عابر نسبتا باریکی را که بین فضای سبز ایجاد شده طی می‌کنند و آنقدر با هم صحبت می‌کنند که روشن شدن چراغ‌های زرد رنگ فانوسی شکل به آن‌ها یادآوری می‌کند وقت رفتن است.

آرمان از طناز خداحافظی می‌کند و به او می‌گوید فردا همین جایی که از هم خداحافظی کرده اند منتظرش خواهد بود و رفتن او را تماشا می‌کند که صدای مردی که از او آدرس می‌پرسید آرمان رشته تخلیات او را از هم گسست. آرمان با دست آدرسی که پیرمرد به دنبال آن بود را نشان می‌دهد و خودش نیز آهسته به طرف خانه به راه میفتد و با افکار از هم گسسته و پریشان بی توجه به هیاهویی که در خیابان جریان داشت بغض سنگینی را عقب می‌راند.

آرمان نوجوانی حدودا ۱۶ ساله است که از طناز خوشش می آید و به اصطلاح خودش روی او کراش دارد. کراش داشتن یا کراش زدن به معنی داشتن علاقه پنهانی روی یک شخص است که شدت و ضعفش بسته به وضع روحی و شرایط افراد متفاوت است. گاهی این کراش یک خوش آمدن ساده است که بعد از ۲ یا ۳ روز به دست فراموشی سپرده می‌شود، اما گاهی شدت علاقه فرد چنان شدید می‌شود که او را به تخلیاتی عمیق و سنگین فرو می‌برد و زندگی اش را حاات نرمال خارج می‌کند.

کراش زنی یکی از آسیب‌های نوپدیدی است که بین جوانان و نوجوانان رواج زیادی پیدا کرده است، برخی از این افراد مدت‌های زیادی به صورت پنهانی شخص مورد علاقه خود را زیر نظر دارند و حتی علایقشان به علایق شخصی که رویش کراش دارند تغییر می‌کنند، اما به علت کم رویی یا عدم دسترسی هیچ گاه این دوست داشتن را ابراز نمی‌کنند.

مجید ابهری رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی درباره ایجاد عشق و علاقه های پنهانی در سنین نوجوانی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: گسترس فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در کنار امیتازات و محاسن خود عوارضی را نیز وارد جامعه کرده است که بخش قابل توجهی از آن گرینبان گیر جوان و نوجوان می‌شود. یکی از آسیب‌های نوپدید در جامعه کراش زنی است.

ابهری گفت: کراش زنی رفتاری است که در شبکه‌های مجازی نمود بیشتری پیدا می‌کند، برای مثال اگر کسی به یک سلبریتی علاقه داشته باشد ممکن است در پیج‌ها شخصی اش، عکس فتوشاپ شده خود و سلبریتی مورد علاقه اش را منتشر کند. البته کراش زدن فقط مختص به فضای مجازی نیست و ممکن است در محیط دانشگاه و هرجای دیگری نیز رخ دهد. برای مثال پسری به یک دختر علاقمند می‌شود، اما هیچ نام و نشانی از وی در اختیار ندارد و او را دختری که مانتوی سبز بر تن داشت می‌نامد.

به گفته این رفتار شناس این آسیب نوپدید به علت کمبود فضای نشاط و سرگرمی مورد استقبال قرار گرفته است، اما تا این جای موضوع آسیب چندانی متوجه رفتار یا اجتماع جوانان نیست، مشکل از جایی آغاز می شود که کراش زدن‌ها به روابط حضوری با کسی ختم می‌شود که فرد از او اطلاعات زیادی ندارد. این کراش زنی مقدمه‌ای برای ایجاد روابط حضوری و حتی جنسی است لذا نیاز است متولیان امر فرهنگ و خانواده‌ها در این زمینه آموزش‌های لازم را به جوانان بدهند.

به گفته ابهری بحران‌های روحی دوران بلوغ منجر به برخی رفتار‌هایی می‌شود که ممکن است آسیب و عوارض آن تا سالیان سال همراه فرد باقی بماند، در این دوران نوجوان رویا پرداز می‌شود، برای مثال با شخصیت مورد علاقه اش که ممکن است یک سلبریتی باشد ارتباط بر قرار می‌کند، با او گفتگو کرده و حتی همراه او به پارک می‌رود و تمام این اتفاقات در عالم خیال رخ می‌دهد.

این رفتار شناس گفت: برخی از این نوجوانان در رابطه خیالی آن چنان به عمق رابطه فرو می‌روند که پایان دادن به این ارتباط برای آنان دشوار بوده و حتی در صورت خروج از این رابطه افراد دست به خود کشی می‌زنند. بنابر این این مسئله باید نزد روان درمانگر و در جلسات متعدد بررسی و درمان شود همچنین یک جایگزین برای کراش زنی به نوجوان ارائه شود تا بتوانند وی را از رفتار‌های پر خطر بازدارند.

به گفته ابهری خیال پردازی در دوران کودکی تا ۱۰ سالگی همراه اکثر کودکان است، این کودکان همبازی‌های خیالی‌ای دارند که با آن صحبت کرده و به او علاقمند می‌شوند، از سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی نواجوان شریک عاطفی خود را در نظر گرفته و با او روابط عاطفی و ذهنی قوی‌ای بر قرار می‌کند و از آن جایی که این رفتار‌ها در اوج دوران بلوغ رخ می‌دهد والدین باید هوشمند بوده و با مراجعه به روان درمانگر جلوی آسیب‌های جدی را بگیرند.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

reza
Iran, Islamic Republic of
سلام من یه پسر 19 ساله هستم. از ۱۵ سالگی که کلاس دهم بودم دوست دختر داشتم.از اون زمان باهاش دوس شدم. اون ۲ سال ازم کوچیکتر بود. من واقعا خیلی اونو دوس داشتم. جدی جدی قصدم باهاش ازدواج بود. یعنی حتی راجب بچه هم صحبت میکردیم. چت میکردیم. گاهی بیرون میرفتیم. پیش اون بودم حالم عالی بود. شده بود شاهرگم. ولی همین اوایل ماه قرار گذاشتیم بیرون. بعد اخرش اومد بهم گف: ما میخوایم مهاجرت کنیم و از ایران بریم. من خودم خیلی دوسِت دارم. ولی خونوادم نمیزارن دیگه باهات ادامه بدم......کلی گریه کردم و التماس کردم بمونه.اون گفت دست خودم نیس و اونم حسابی گریه کرد. حال الان منو داره. رفتم پیش خونوادش فحشم دادن. داداشش کتکم زد. بعد مجبور شد از همه ی برنامه ها بره. سروش اینستا روبیکا ایتا واتساپ بله و... سیمکارتشم کلا عوض کرد. منم دیگه نمیتونم بهش پیام بدم. مادر و پدرم خبر ندارن من دوس دختر داشتم. اما حالم اونقدری بده که... من قبلا خیلی پسر شوخی بودم.پر انرژی بودم.همه رو میخندوندم. اصلا لب به دخانیات هم نمیزدم.اهل نماز و عبادت بودم. خیلی هم درسخون بودم.دانشجوی باهوشی بودم.حتی تو اموزشگاهمون و... ولی الان کارم فقط شده سیگار کشیدن و گوش دادن اهنگ دپ و گریه کردن به همراهش نگاه کردن به عکساش. خوندن چتامون. عکسایی که باهم گرفتیم. میرم بیرون جاهایی که قبل قرار گذاشتیم گریه میکنم. دیگه حتی نمیتونم نمازم بخونم. عبادت کنم. الان ترم دانشگاه و اموزشگاه چون الان اخر ماهه،تموم شده. ولی همون اخراش کمتر از قبل درس میخوندم. همش بخاطر دوست دخترم. همیشه به فکرشم. روز و شب. دلم میخواست فقط اونو بگیرم. ۵ سال رابطه چیز کمی نیست. دلم میخواست دانشگاه ترک کنم. بهترین رفیقم که خیلی درکم میکنه گف بخاطر خونوادت اینکار نکن ممکنه خدا معجزه کنه و مال تو بشه. واقعا این حرف رفیقم کمی حالم بهتر کرد. من مطمئنم اونم منو خیلی دوس داره. ولی میترسم بعد چند سال بره با یکی دیگه تو اون مملکت غریب. کاشکی خدا قسمت کنه مال خودم بشه هرجور بشه. بعید میدونم این زخمی که بهم خورده جبران بشه.نمیتونمم دختر دیگه ای رو بگیرم.هیجکس برام اون نمیشه هیچ کس. من دیگه خنده دار ترین جوک هم سرحالم نمیکنه.با این حال بمیرم بهتره. لطفا پیامم منتشر کنین. حداقل بعضیا ی جوابی بهم بدن. هوس کردم درد دل کنم. عشقم عزیز دلم.شاهرگ من. کجایی بیای ببینی دارم میمیرمممم. انشالا خارج رفتنتون جور نشه زندگیم. انشالا مال خودم بشی😞💔
توروخدا کمک کنین حالم اصلا خوب نیست
فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی