چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - 7 Jun 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۶ دی ۱۴۰۰ / ۰۹:۱۰
کد مطلب: 56888
۱

بازار داغ مدرک فروشی از کاردانی تا دکتری

بازار داغ مدرک فروشی از کاردانی تا دکتری
به گزارش خبرگزاری آنا؛ «موسسه ... یکی از مؤسساتی است که با داشتن رابطه‌های بسیار در وزارت علوم و بهترین دانشگاه‌های کشور می‌تواند به‌صورت قانونی و با قابلیت استعلام لحظه‌ای مدرک هر رشته‌ای را که در نظر دارید برای شما دریافت کند. برای خرید مدرک تحصیلی از تمام دانشگاه‌ها از کاردانی تا دکتری می‌توانید از طریق واتس‌آپ و تلگرام با کارشناسان کار بلد ما در مورد نحوه خرید مدرک صحبت کرده و اطلاعات لازم را کسب کنید.»

با جستجوی عبارت «فروش مدرک» در مرورگرها، لیست سایت‌های متعددی قابل مشاهده است که تیتر و محتوی آن با این عبارت‌ها، مشتری را مورد استقبال قرار می‌دهند و با ایجاد وسوسه‌ای او را به خریدار قطعی تبدیل می‌کنند.

سال‌هاست که کارشناسان و مسئولان از عوارض مدرک‌گرایی در جامعه صحبت می‌کنند. تلاش برای اخذ پیشوند دکتر یا مهندس در جامعه ما، به سال‌های قبل از انقلاب باز می‌گردد. شاید بارها و بارها خبرها و گزارش‌هایی در ارتباط با آسیب مدرک‌گرایی و تجاری شدن نهاد علم در کشور خوانده‌ایم اما در این میان، پدیده مدرک‌ فروشی دارای عمری کوتاه‌تر است؛ البته رواج آن در مقطع دکتری و در رشته پزشکی، زنگ خطری برای نظام آموزش عالی، نظام سلامت و جامعه محسوب می‌شود، لذا آسیب‌شناسی آن برای ارائه راهکار در راستای جلوگیری و مسدودسازی دائمی ضرورت دارد.


به آسانی در یک هفته مدرک تحصیلی بگیرید!
از متروی میدان انقلاب خارج شوید آن موقع کارت پخش‌کن‌ها و دادزن‌ها برای فروش پژوهش چه تحقیق باشد و چه پایان‌نامه خودشان سراغتان می‌آیند. در گوشه و کنار مجموعه‌هایی برای فروش مدرک تحصیلی، بدون یک روز تحصیل هم حضور دارند. در ابتدا این مدارک به نام دانشگاه‌های جعلی فروخته می‌شدند؛ داستان مدرک تقلبی وزیر کشور دولت نهم اولین چیزی است که با این مطلب به ذهن خطور می‌کند؛ بعدازاین اتفاق، وزیر وقت استیضاح و از سِمَت خود برکنار شد و رفته‌رفته کلمه کُردانیسم، معادلی برای جعل مدرک به کار رفت.

اما امروزه به‌صورت علنی در وب‌سایت‌ها و صفحات اینستاگرامی خریدوفروش مدرک انجام می‌شود. مدرک فروشانی که مدعی‌اند، مدارک دانشگاهی را همراه با استعلام، ریزنمرات و تشکیل پرونده در دانشگاه به دست مشتری می‌رسانند.

تمامی سایت‌های دادزن مدعی‌اند که می‌توانند هر مدرکی را برای مشتری تهیه کنند و فقط کافی است، مخاطب خاص رشته و مقطع موردنظر خود را انتخاب کند. «مدرک معتبر دانشگاهی ندارید؟ برای دریافت مجوز نیاز به مدرک دانشگاهی دارید؟ برای مهاجرت به مدرک دانشگاهی معتبر نیاز دارید؟ نگران نباشید، در کمتر از یک هفته صاحب مدرک معتبر می‌شوید!» آنان در برخی اوقات نیز برای جلب نظر مشتری، نمونه کارهای خود را در معرض نمایش می‌گذارند.

فروشندگان با وعده امکان استعلام و تشکیل پرونده در دانشگاه مدرک می‌فروشند
حتی بعضی از سایت‌ها پا را فراتر نهاده و با اعتمادسازی به مشتری به‌نوعی کلاه‌برداری علمی می‌کنند. در قدم اول خرید مدرک باید به این موضوع توجه کرد که آیا مدرکی که خریداری کرده‌اید معتبر و قانونی است؟ یک مدرک دانشگاهی قانونی چندین ویژگی دارد که این خصوصیات باعث می‌شود مدرک شما قابلیت استعلام داشته باشد.

اولین ویژگی این است که در سیستم دانشگاه ثبت‌شده باشد و برای شما یک شماره دانشجو اختصاصی در نظر گرفته‌شده باشد و همچنین باید برای شما یک پرونده فیزیکی در دانشگاه مربوطه تشکیل گردد که در آن نام، نام خانوادگی، شماره ملی، نام پدر و سایر اطلاعات شخصی و تحصیلی شما وجود داشته باشد. در پرونده فیزیکی و الکترونیکی که برای شما تشکیل‌شده است ریزنمرات با توجه به رشته تحصیلی شما وجود دارد و بر روی مدرکی که شما دریافت کرده‌اید مهر و هولوگرام دانشگاه موجود است و یک شماره ثبت که نشان‌دهنده این است که این مدرک مورد تائید وزارت علوم است.

تمام مدارک ارائه‌شده توسط موسسه ... از مقطع کاردانی، کارشناسی، لیسانس، کارشناسی ارشد، فوق‌لیسانس، دکتری، پزشکی، پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی با اصالت و معتبر هستند و به همراه پرونده‌سازی فیزیکی و قابلیت استعلام رسمی از تمامی ارگان‌ها و مراکز آموزشی را دارند و اگر شخصی قصد مهاجرت داشت، مدارک ترجمه‌شده و مهرهای دادگستری و وزارت خارجه خواهد گرفت.
 
 
اگرچه قیمت‌های متفاوتی برای این تخلف مطرح می‌شود اما میانگین قیمت‌های اعلامی برای مدرک رشته‌های غیرپزشکی کارشناسی ۴۰ میلیون، کارشناسی ارشد ۵۰ میلیون، دکتری تخصصی ۶۰ میلیون تومان است.

مبالغ مدرک برای رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی هم این‌گونه اعلام‌شده؛ کارشناسی پیراپزشکی ۵۰ میلیون، کارشناسی ارشد پیراپزشکی ۸۰ میلیون، دکترای پیراپزشکی و دکترای دامپزشکی ۱۲۰ میلیون، پزشکی عمومی ۱۸۰ میلیون و داروسازی و دندان‌پزشکی ۲۰۰ میلیون تومان.

نکته جالب‌توجه در مبالغ اعلام‌شده این است که گاهی از تحصیل در مقطع موردنظر در دانشگاه آزاد اسلامی مثلاً در دوره دکتری ارزان‌تر درمی‌آید و حتی برخی از وب‌سایت‌های فروش مدرک از قرار دادن شماره تلفن‌های همراه خود در سایت ترسی ندارند. این مطلب این سؤال را به‌پیش می‌آورد که آیا علنی کردن شماره تماس‌ها که قابل‌بررسی است، چنین معنایی را نشان نمی‌دهد که اراده‌ای برای برخورد با این گروه‌ها وجود ندارد؟

جرم خرید و فروش مدرک جعلی، ‌حبس از یک تا ۳ سال است
البته باوجودآنکه چند هر وقت یک‌بار خبری مبنی بر متلاشی شدن یک باند فروش مدرک تحصیلی منتشر می‌شود، اما این داستان تمامی ندارد. با نگاهی به گزارش رسانه‌ها درباره این موضوع می‌توان متوجه شد قیمت خرید مدرک تحصیلی حتی کاهش نیز پیداکرده که شاید بتوان آن را به عرضه بیشتر از تقاضا مربوط دانست!


فروش و خرید مدرک تحصیلی جرم است
درحالی‌که وزارت علوم دست به تمهیداتی مثل صحت‌سنجی و استعلام مدرک زده، بااین‌حال فروشندگان مدرک نه‌تنها در صفحات اینستاگرامی بلکه در سایت‌های اینترنتی می‌گویند مدرک را با امکان استعلام گرفتن و تشکیل پرونده در دانشگاه می‌فروشند. حتی در دانشگاه آزاد اسلامی برای امکان ترجمه رسمی نیازمند اخذ ریزنمرات خاص قابل ترجمه از مرکز هستید. بنابراین کار به‌واقع سخت است. اما به نظر می‌رسد همچنان، روش‌های دور زدن این کارها وجود دارد.

از سوی پلیس فتا نیز بارها در این باره گوشزد شده است تا کاربران بدانند تمام این آگهی‌ها در رابطه با فروش مدرک با استعلام، دروغ است و مدارکی که ارائه می‌شود، جعلی است. افرادی با سوءاستفاده از بلندپروازی برخی از مردم و با دریافت مبالغی، در قالب عناوینی ازجمله «کارشناسی آسان»، «مدرک دانشگاهی بدون حضور در کلاس»، «مدرک دانشگاهی از دانشگاه‌های معتبر خارج یا داخل کشور»، «دریافت مدرک تحصیلی دانشگاهی معتبر همراه با استعلام» اقدام به فروش مدارک تحصیلی می‌کنند.

بعضی از سایت‌ها با اعتمادسازی به مشتری به‌نوعی کلاه‌برداری علمی می‌کنند
مدارک رسمی را فقط سازمان‌های مرتبط و معتبر با توجه به قوانین کشور صادر می‌کنند. افرادی که در فضای مجازی اقدام به فروش مدارک جعلی می‌کنند و افرادی که این مدارک جعلی را خریداری کرده و درجایی ارائه می‌دهند، مجرم بوده و پلیس با این افراد برخورد می‌کند، جرم این تخلف، ‌ حبس از یک تا ۳ سال است.

هرچند یک‌شبه ره صدساله رفتن رویای شیرینی است و چندین سال درس خواندن برای گرفتن مدرک تحصیلی نیازمند هزینه، وقت و تلاش بسیاری است اما نباید با داشتن پول، این رؤیا بدون تلاش و یک‌شبه به واقعیت تبدیل شود و باید گذرگاه‌های فساد علمی مسدود شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.