دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - 24 Jan 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۱
کد مطلب: 56995
۰

مسئولانی که مدرسه دارند، باید مدرسه یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند

مسئولانی که مدرسه دارند، باید مدرسه یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند
یکی از مصادیق تعارض منافع در معنای موقعیتی که منفعت شخصی افراد در مقام انجام وظیفه یا اعمال اختیارات قانونی آنان در تعارض با منافع عمومی قرار می‌گیرد و می‌تواند انجام بی‌طرفانه و بدون تبعیض وظایف مذکور را مانع شود، راه‌اندازی و اداره مدارس توسط مسئولان است.

احمد محمودزاده در گفت‌وگو با پانا در خصوص ممنوعیت راه‌اندازی و اداره مدارس توسط مسئولان، اظهار کرد: «در ابتدا تأکید می‌کنم که خوشبختانه من و اقوام درجه یک من مدارس غیردولتی نداریم. در سال ۱۳۹۸ وزارت آموزش و پرورش بخشنامه‌ای به استان‌ها ابلاغ کرد که طی آن ابلاغ و صدور مجوز راه‌اندازی مدرسه یا مرکز غیردولتی برای اعضای شورای مؤسسان و شورای نظارت منع شد.»

وی افزود: «مصوبه در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی شده است و در روزهای آتی در صحن علنی مطرح خواهد شد.»

سرپرست سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی بیان کرد: «این طرح برای مدیران و مقام‌های کشوری اجرا خواهد شد. اگر این طرح مصوب شود، رصد خواهیم کرد افرادی که مدرسه دارند، یا باید مدرسه را واگذار کنند یا مسئولیت دولتی خود را واگذار کنند. این کار پس از تصویب این طرح اجرایی خواهد شد.»

رضا حاجی‌پور نیز پیش‌تر در این باره گفته بود که براساس مصوبه اصلاح موادی از قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی در کمیسیون آموزش، تاسیس یا اداره مدرسه یا مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی از سوی کلیه مدیران و معاونان (ستادی، استانی، شهرستان‌ها، مناطق و نواحی) اشخاص حقوقی و بستگان درجه یک آنان در زمان تصدی پست و تا یک سال بعد از آن ممنوع شد. وزارت آموزش و پرورش نیز مکلف به بازنگری در اعطای مجوز و اصلاح آن مطابق این حکم برای کلیه مدارس یا مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی ظرف مدت ۶ ماه پس از لازم الاجرا شدن این قانون است.

به گفته سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس، متخلفین از این تکلیف به واریز معادل شهریه دریافتی حاصل از فعالیت مدارس یا مراکز مزبور به حساب درآمد عمومی نزد خزانه‌داری کل کشور و حسب مورد متناسب با وضعیت شغلی‌شان به مجازات یک تا سه سال، انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی محکوم می‌شوند. همچنین اعطای مجوز از سوی وزارت آموزش و پرورش بدون رعایت ضوابط مذکور در این بند در حکم تصرف غیرقانونی در اموال دولتی و عمومی است.

چندی پیش قاسم احمدی لاشکی، معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش نیز به پانا گفت که قانون تأسیس و اداره مدارس و مراکز غیردولتی در سال ۱۳۹۵ در مجلس تصویب و اشکالات آن به مرور نمایان شد؛ ایراداتی داشت که اخیراً مجلس در کمیسیون، اصلاحات آن را آغاز و کمیسیون آموزش اصلاحات را نهایی کرده است. منتظر هستیم که به نتیجه نهایی برسد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا خاطراتمان را فراموش می‌کنیم؟
متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
فشارهای روانی محیط اطرافتان را کنترل کنید
پنج پرسش برای بازنگری در معنای زندگی
کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد
تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
چطور صحبت کنیم که دیگران به ما گوش بدهند؟
اینفوگرافی/ خطرات گوشی هوشمند و بازی های آنلاین برای کودکان
منظور ما از به زیستی چیست؟
مشکل فکر های بسته این است که دهانشان پیوسته باز است...