دوشنبه ۴ بهمن ۱۴۰۰ - 24 Jan 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۳ دی ۱۴۰۰ / ۱۵:۲۸
کد مطلب: 57034
۰

جامعه افسرده و بی انگیزه، حرکت روبه جلو نخواهد داشت

جامعه افسرده و بی انگیزه، حرکت روبه جلو نخواهد داشت
نا امیدی در فرد می‌تواند باعث نگرش منفی نسبت به جهان، آینده و خود شخص شود. نا امیدی یکی از خصوصیات افسردگی است و می تواند در جامعه منجر به مهاجرت‌های غیر قانونی، بیماری‌های روانی و کناره گیری از جامعه شود. در این موارد فرد سعی می کند به هرشکل از کشور خارج شود حتی به قیمت به خطر انداختن جان و مال خود.
 
امید به آینده مسیر پیشرفت را هموار می کند
افسردگی و نا امیدی از آینده هزینه‌های بسیار زیادی را به جامعه تحمیل می‌کند. هرچه قدر مردم نسبت به آینده کشور امیدواری بیشتری داشته باشند مسیر پیشرفت در آن جامعه هموارتر خواهد شد.

ابراهیمی مقدم روانشناس در مورد افسردگی گفت: در بعضی از مکاتب روانکاوی از افسردگی به عنوان خشم فروخورده یاد می‌شود. زمانی که فرد نمی‌تواند خشم خود را به درستی مدیریت، کنترل و ابراز کند دچار حالت افسردگی خواهد شد.

طبیعی است در جامعه‌ای که خشن باشد، افراد احساس امنیت نمی‌کنند و روابط آن‌ها دچار مشکل خواهد شد و هدفمند زندگی نمی‌کنند، نمی‌توانند ساز و کار مناسب را برای ارتباطات داشته باشند و ممکن است که  این ذهنیت را داشته باشند که بهترین کاری که می‌توانند انجام دهند این است که آن‌ها هم مثل دیگران خشن باشند تا اینکه کم‌تر دچار آسیب شوند. در این زمان ما شاهد هیچ پیشرفتی نخواهیم بود و نبود امنیت باعث اضطراب و استرس خیلی زیاد و منجر به خروج نخبگان از کشور خواهد شد.


افسردگی عامل ایجاد بیماری های روحی و روانی
به گفته این روانشناس بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات روحی ریشه در افسردگی دارد که حتی می‌تواند منجر به اقدام به خودکشی و همچنین بیماری‌های روحی و روانی در افراد مختلف شود.

ابراهیمی  مقدم گفت: اختلال افسردگی دوره‌هایی را نشان می‌دهد که در آن فرد دستخوش اخلاق غمگین می‌شود که حال ملالت در فرد است. اغلب افرادی که حالت افسردگی دارند، اختلال شخصیت و اضطراب و مصرف مواد را هم دارند.

به گفته ابراهیمی مقدم بحث شیوع افسردگی در جامعه زیاد شده است تا جایی که بعضی از روانشناسان از آن به عنوان سرماخوردگی روانی یاد می‌کنند و به نظر می‌رسد که زن‌ها ۷۰ درصد بیشتر از مرد‌ها به افسردگی دچار می شوند که می‌تواند به دلیل  مصرف قرص ضد بارداری، یا داشتن دو کروموزوم ایکس در آنها باشد. دلیل دیگر می تواند این باشد که  زن‌ها از امکانات تفریحی و ورزشی کمتری برخوردارند یا نگاه پایین‌تر به آن‌ها در  اجتماعات مرد سالار وجود دارد. فقر نیز در افسردگی بسیار موثر است.

ابراهیمی مقدم گفت: بیخوابی یا پرخوابی، تغییر وزن ناگهانی و بی انگیزه بودن یا احساس گناه و بی ارزشی و  تغییرات هورمونی هم تاثیر زیادی دارد.

بعضی از روانکاو‌ها اعتقاد دارند که افسردگی خشم فرو خورده است و فرد زمانی که نمی‌تواند آنرا ابراز کند افسرده می‌شود.

 این روانشناس گفت: نکته خطرناک در افسردگی بحث خودکشی است که فرد در آن اقدام یا تهدید می‌کند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که خانم‌ها بیشتر از اقایان اقدام به خودکشی می‌کنند که معولا منجر به خودکشی نمی‌شود. اما مرد‌ها معمولا از روش‌هایی استفاده می‌کنند که منجر به خود کشی می‌شود. در هر حالت تهدید یا اقدام به خود کشی خطرناک است و حتما باید برای حل این مشکل به روانشناس مراجعه کند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

متلک ها و مزه‌پراکنی نوجوانان نشانه هوش آن‌هاست!
چرا تشخیص افسردگی در مردان سخت‌تر است؟
نشانه‌های ابتلا به افسردگی چیست؟
راهبردهاي آموزش براي دانش‌آموزان داراي ناتواني يادگيري باهوش
فشارهای روانی محیط اطرافتان را کنترل کنید
پنج پرسش برای بازنگری در معنای زندگی
کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد
تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
چطور صحبت کنیم که دیگران به ما گوش بدهند؟
اینفوگرافی/ خطرات گوشی هوشمند و بازی های آنلاین برای کودکان
منظور ما از به زیستی چیست؟
سبک های ارتباطی بین زوجین
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای