چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ - 25 May 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ / ۱۴:۴۲
کد مطلب: 57157
۱

تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟

تاثیر استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
استرس بیشتر مولفه های روانی دارد تا جنسیت اما به طور کلی شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به مراتب به مردان کمک کننده تر است و به همین دلیل زنان در شرایط دشوارتر بیشتر احساس تنهایی و درماندگی می کنند.
 
ترس از بیمار شدن اعضای خانواده، ترس از دست دادن عزیزان، شغل، جایگاه اجتماعی، ترس از حرف دیگران و هزاران موارد استرس آور دیگر وجه مشترک دارایی‌های زنان است که سلامتی خود را به پای زندگی فراموش کرده‌اند. غافل از اینکه استرس و اضطراب، مرگ خاموش آنان را به ارمغان می‌آورد.

استرسی به باور یک روانشناس بالینی سازگاری عمومی را بر هم می‌زند و فرد را به تلاش و کوشش برای سازگاری روانی، محیطی و جسمی با وضعیت جدید وا می دارد تا تعادل قبلی را بازگرداند.

دکتر پروانه محمدخانی تاکید کرد: با این تعریف، استرس شامل استرس محیطی مانند آلودگی هوا و صدا، استرس فیزیکی - جسمی مانند بیماری و استرس های روانی رویدادها و حوادثی است که عواطف و هیجانات منفی به ارمغان می آورد و بسته به اینکه افراد چگونه یک موقعیت را تفسیر می کنند یا آن را به ارتباطشان با زندگی در نظر می گیرند پاسخ های مقابله ای متفاوت به رویدادها می دهند و سطح تاب آوری و سرسختی حتی بزرگ نمایی رویدادها هم متفاوت خواهد بود.

تاثیرات جانبی استرس در زنان بیشتر است یا مردان؟
وی با بیان اینکه ماندگاری استرس در افراد ممکن است باعث افسردگی، تشدید اختلالات روانی، مصرف مواد مخدر یا نوشیدنی های الکی و موارد آسیب زای دیگر شود، افزود: استرس بیشتر مولفه های روانی دارد تا جنسیت اما به طور کلی شرایط اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به مراتب به مردان کمک کننده تر است و به همین دلیل زنان در شرایط دشوارتر بیشتر احساس تنهایی و درماندگی می کنند.

این مشاور خانواده خاطرنشان کرد: به همین دلیل زنان بیش از مردان فشارها را متحمل می شوند و اختلالات استرسی در زنان بیشتر شایع است در حالی که به لحاظ زیستی نباید اینگونه باشد.


پیامدها و عوارض جسمانی استرس در زنان کدام است؟
وی درباره پیامدها و عوارض جسمانی استرس در زنان، توضیح داد: در شرایط پر استرس، تعادل بدن به هم می خورد و سیستم های رشد و ایمنی بدن تضعیف می شود که به دنبال این امر، بیماری های جسمی و خودایمنی بروز و ظهور پیدا می کنند. ضمن اینکه باعث نازایی، ناباروری، قاعدگی های با تاخیر یا قاعدگی های پشت سر هم می شود.

محمدخانی با تاکید بر اینکه اگر مقابله بدن با استرس به طول بیانجامد عواقب وخیم تری پیش خواهد آمد، تشریح کرد: فرسودگی و مرگ پایان امر خواهد بود. بنابراین بدن باید در مرحله مقاومت، به اندازه کافی انرژی حیاتی در اختیار داشته باشد تا بتواند به حالت تعادل برگردد.
این روانشناس تاکید کرد: اگر مقاومت به اندازه نباشد و استرس ادامه پیدا کند، بدن وارد فرسودگی می شود و با بیماری های مختلف دست و پنجه نرم می کند.


مصرف چه مواد غذایی در کاهش استرس نقش دارد؟
وی درباره نقش تغذیه در پیشگیری یا کاهش استرس هم تشریح کرد: نخستین چیزی که افراد دارای استرس باید از آن پرهیز کنند، مصرف فست فودها و غذاهای سنگین است زیرا این مواد به دلیل دارا بودن چربی بالا، خود برای بدن استرس زا هستند.

محمدخانی با توصیه به پرهیز از مصرف قند تاکید کرد: مصرف ویتامین ها، مواد پروتئین و کالری دار که هضم آن برای بدن سهل و آسان باشد، همچین مصرف میوه ها و سبزیجات و موادی که ارزش غذایی بالا دارند و کمترین فاکتورهای مضر برای بدن را دارند به شدت توصیه می شود زیرا علاوه بر پیشگیری از عوارض استرس بر بدن، باعث تقویت سیستم ایمنی و عدم ابتلای فرد به بیماری می شوند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
اعلام اسامی روانشناس نماهای فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم