چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ - 25 May 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ / ۲۲:۰۹
کد مطلب: 57165
۷
رپرتاژ آگهی

کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد

کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان منتشر شد
به گزارش میگنا کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان تالیف سیده فاطمه رضایی در 84 صفحه و توسط انتشارات رشدفرهنگ به قیمت 30000 تومان و با شمارگان 300نسخه روانه بازارکتاب شد.

سرطان‌ها، طیف وسیعی از بیماریهایی هستند که هریک از آنها سبب شناسی، برنامه درمانی و پیش­آگهی ویژه خود را دارند. سرطان بعد از بیمار یهای قلبی-عروقی، دومین علت مرگ و میر در جوامع انسانی است. در بین انواع سرطان‌ها، سرطان سینه شایع‌ترین سرطان در زنان ایران و جهان است.

میزان بقای کلی در این بیماران در مطالعه 71 درصد برآورد شده است که خود گویای آن است که این افراد نسبت به مبتلایان به برخی دیگر از سرطانها مدت طولانی‌تری با بیماری و یا عوارض کوتاه مدت و بلند مدت و استرس‌های ناشی از آن به زندگی خود ادامه می‌دهند.

سرطان سینه در عصر حاضر، یکی از مهمترین مشکلات بهداشتی زنان جهان است و شایعترین سرطان زنان در اکثر کشورهای دنیاست.

سرطان سینه به تکثیر غیرطبیعی و بدخیم سلول‌های بافت سینه گفته م یشود که به­طور کلی به دو گروه اصلی کارسینوم درجا (غیرتهاجمی) و سرطان مهاجم تقسیم می‌گردد. طبق آمارهای انجمن سرطان آمریکا، در هر سال بیش از 193000 مورد سرطان سینه تشخیص داده می‌شود. میزان مرگ و میر آن نیز حدود 40000 مورد در سال تخمین زده می‌شود.

کتاب رضایت جنسی در زنان مبتلا به سرطان تالیف سیده فاطمه رضایی در 84 صفحه و توسط انتشارات رشدفرهنگ به قیمت 30000 تومان و با شمارگان 300نسخه روانه بازارکتاب شد.

به گزارش میگنا بیماران مبتلا به سرطان گاهی اوقات از زندگی ناامید شده و امید به زندگی خود را از دست می‌دهند. برداشتن سینه از طریق عمل جراحی به عنوان نابود شدن بخشی از بدن تلقی می‌شود که نماد جنسیت، زنانگی و ابعاد مادرانه است. به دلیل اهمیت سینه در شکل­گیری هویت جنسی زن، واکنش نسبت به بیماری می‌تواند شامل ترس، اضطراب و افسردگی باشد. در این بین عوامل اجتماعی و روانی مختلف و متعددی نیز در افزایش رضایت جنسی نقش دارند.

رضایت جنسی شامل احساس درباره بدن خود، نیاز به لمس، علاقه به فعالیت‌های جنسی، نیازهای ارتباطی فرد با همسر و توانایی به دست آوردن رضایت از فعالیت‌های جنسی است. هرچند برای رضایت جنسی تا حدی آن سوی آمیزش است و شامل عقیده درباره زنانگی، مطلوبیت و توانایی باوری است.

برای اکثر زنان فعالیت جنسی یک فرآیند مثبت و شادی­بخش است. رضایت جنسی با ثبات بنیان خانواده مرتبط می‌باشد. نارضایتی از رابطه جنسی، می‌تواند به مشکلات عمیق در روابط زوجین و ایجاد تنفر از همسر، دلخوری و حسادت، رقابت، حس انتقام­گیری، احساس عدم اعتماد به نفس و نهایتاً ناسازگاری زناشویی منجر شود.

این مسائل توسط تنش‌ها و اختلافات تقویت شده یا در قالب آنها تجلی و بروز می‌یابد و به تدریج شکاف بین همسران را عمیق‌تر می‌سازد. نادیده گرفتن این مشکلات، رابطه زناشویی را به خطر می اندارد و باعث اختلافات زیادی می‌گردد. رضایت جنسی یک مفهوم چند بعدی است که هم جنبه‌های عاطفی و هم جنبه‌های فیزیولوژیکی رابطه جنسی را شامل می‌شود.

در کشور ما، به دلیل فراگیر نبودن مراکز ثبت وقایع حیاتی به خصوص سرطان، نمی‌توان در مورد میزان بروز و شیوع این بیماری و مرگ و میر حاصل از آن اظهار نظر قطعی کرد، ولی بر اساس برآوردهای کارشناسان بهداشتی و درمانی، ایران از نظر شیوع سرطان سینه حداقل جزء مناطق کم شیوع نیست و شیوع متوسط دارد. تشخیص و درمان سرطان سینه، تجربه‌ای همراه با استرس و اضطراب است.

همچنین درد و رنج حاصل از بیماری، نگرانی از آینده اعضای خانواده، ترس از مرگ، عوارض ناشی از درمان بیماری، کاهش میزان عملکردها، اختلال در تصویر ذهنی و مشکلات جنسی از جمله عواملی است که بهداشت روانی بیمار مبتلا به سرطان را دچار اختلال می‌سازد.

به گزارش میگنا بحران‌های ناشی از سرطان، سبب عدم تعادل و ناهماهنگی فکر، جسم و روان می‌شود اما بیشترین حالت در این دوره برای بیمار حس ناامیدی و استرس است. و شواهد محکمی وجود دارد که استرس می‌تواند منجر به پیامدهای منفی متفاوتی از قبیل بیماری‌های جسمی، اختلالات روانی یا احساس فرسودگی در اشخاص شود.

از سوی دیگر، دیدگاه‌های جدید در مورد استرس به جای تمرکز بر ماهیت استرس، به نقش منابع روانشناختی فرد در رویارویی با عوامل فشارزا تاکید دارد زیرا از این طریق، می‌توان تدابیر درمانی مناسب را برای کمک به فرد تحت فشار فراهم کرد. در واقع، برای فردی که تحت شرایط استرس­زا قرار دارد، ارزیابی سطوح استرس و روش‌های مقابله با استرس مهم است.

استرس بالا، مداوم و طولانی مدت، می‌تواند منجر به ناسازگاری در فرد شود و مشکلات جسمی و هیجانی از قبیل عدم رضایت فرد از خود، احساس شکست، اضطراب، تنش شدید، ناکامی، افسردگی و کیفیت زندگی نامطلوب را برای فرد در پی داشته باشد.

زنانی که این بیماری در آنها زود تشخیص داده می‌شود با درمان دارویی و عمل جراحی به همراه تأثیرات جانبی منفی بالقوه‌ای مثل ریزش مو، حالت تهوع، آدم لنفاوی و مشکلات جنسی مواجه می‌شوند. درمان طولانی، توانایی زنان را در برقراری نقش اجتماعی به عنوان زن خانه دار یا شاغل، وضعیت آینده و امکان بازگشت به کار، دچار شک و تردید می‌سازد. سطح بالای استرس، تأثیر منفی طولانی مدت بر خودباوری زنان داشته که تأثیر بسیار بد و مهمی در عملکرد خانواده، زناشویی و پائین آمدن سطح کیفی زندگی می‌گذارد.

رضایت جنسی امری است که در طول زمان با هشیاری بسیار زیادی قابل دست یافتن می‌باشد. این امر نیازمند تعهد، سرسپردگی، تلاش و همکاری هر دو طرف می‌باشد که در این صورت زوجین می‌توانند از یک ارتباط سالم، جذاب و خوب جنسی در طول زندگی مشتزک خود بهره ببرند.رضایت جنسی به عنوان یک ارزیابی ذهنی، شامل واکنش‌های تاثیرگذاری است که از ارزیابی روابط جنسی به طور کلی نشات می‌گیرد و سلامت عمومی فرد را از جنبه‌های گوناگون تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رضایت جنسی مؤلفه‌های مرتبط با تمایلات جنسی انسان است که به عنوان آخرین مرحله از چرخه پاسخ جنسی وی در نظر گرفته می‌شود. تعاریف متعدد از رضایت جنسی، لارنس و بیرز (2005) آن را پاسخی عاطفی برخاسته از ارزشیابی ذهنی فرد از ابعاد مثبت و منفی مرتبط با رابطه جنسی با فردی دیگر تعریف کرده‌اند.


در بخشهایی از این کتاب راجع به تأثیر درمان‌های روان‌شناختی در زنان مبتلا به سرطان سینه می خوانیم مداخلات روانشناختی می‌تواند ناراحتی ناشی از تشخیص و درمان پزشکی سرطان سینه را کاهش دهد. 

با این حال، مطالعاتی که اثربخشی درمان‌های روان‌شناختی را ارزیابی می‌کنند با ناهمگونی روش‌ها (به عنوان مثال، درمان گروهی یا فردی) و تمرکز (به عنوان مثال، بهبود مهارت‌های شخصی یا افزایش رفاه عاطفی) مشخص می‌شوند.

در میان رویکردهای روان‌شناختی مختلف، درمان شناختی رفتاری بر بهبود وضعیت عاطفی و مقابله با بیماری از طریق اصلاح طرح‌واره‌های شناختی ناسازگار و کاهش پریشانی شخصی متمرکز است. در درمان شناختی رفتاری استراتژی‌های مختلفی را اتخاذ می‌کند (مثلاً آموزش آرام‌سازی)، و به نظر می‌رسد در کاهش سطح اضطراب و افسردگی، بازسازی طرح‌واره‌های شناختی خودکار منفی و افزایش خوش‌بینی و افکار مثبت مؤثر باشد که به بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان سینه کمک می‌کند.

سایر رویکردهای روانشناختی مرسوم در درمان زنان مبتلا به سرطان سینه، درمان‌های حمایتی- بیانی و روانی-آموزشی است که عمدتاً با مداخلات گروهی متمرکز بر بهبود بهزیستی شخصی از طریق افزایش عاطفه مثبت و حالات عاطفی مشخص می‌شود.

گروه درمانی حمایتی- بیانی یک درمان شناختی متمرکز بر هیجان است که با هدف ارتقاء توسعه حمایت اجتماعی و بیان عاطفی و بررسی نگرانی‌های وجودی انجام می‌شود.

به نظر می‌رسد گروه درمانی حمایتی- بیانی ناراحتی عاطفی مرتبط با سرطان سینه را کاهش می‌دهد. درمان روانی آموزشی یک رویکرد میان رشته‌ای است، شامل یک برنامه آموزشی (به عنوان مثال، ارائه دانش کافی در مورد بیماری و درمان‌های مرتبط با آن) و یک مداخله روانشناختی (به عنوان مثال، ارائه مهارت‌های عاطفی و شناختی برای تشریح تجربیات مرتبط با بیماری). مطالعات متعددی اثربخشی درمان روانی آموزشی را در بهبود راهبردهای مقابله سازگارانه و کیفیت زندگی، و در کاهش علائم آسیب‌شناسی روانی (به عنوان افسردگی و اضطراب) نشان داده‌اند.

 همچنین امکان افزایش انطباق با درمان و خودکارآمدی در زنان مبتلا به سرطان سینه را فراهم می‌کند. بدین ترتیب می‌توان بیان کرد که شواهد علمی این رویکردها را تأیید کرد و اثرات مثبت بالایی در کاهش اضطراب و افسردگی و بهبود کیفیت زندگی نشان داد. علاوه بر این، این اثرات هم در پیگیری‌های کوتاه‌مدت و هم در طولانی‌مدت حفظ می‌شوند.

اگرچه بررسی‌های گذشته این موضوع را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و تاکید کرده‌اند که چگونه مداخلات روانشناختی می‌تواند کیفیت زندگی زنان مبتلا به سرطان سینه را بهبود بخشد، هنوز مشخص نیست که کدام مداخله موثرتر است. به طور کلی، مطالعات و بررسی‌های منفرد بر تعداد مشخص یا محدودی از پیامدهای روان‌شناختی متمرکز شده‌اند. با این حال، کسب اطلاعات در مورد چندین پیامد می‌تواند برای تعریف اثربخشی یک مداخله خاص بر بهزیستی روان‌شناختی بیماران و ایجاد درمان‌های کاربردی‌تر مفید باشد. علاوه بر این، تعداد محدودی از مطالعات در مورد مقایسه رویکردهای مختلف وجود دارد.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
اعلام اسامی روانشناس نماهای فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
آنكه مدام از كمبودها و ناراستي هاي زندگي خويش سخن مي گويد دوست خوبي براي تو نخواهد بود .