چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ - 25 May 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۱ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۷
کد مطلب: 57175
۱

داشتن "اهداف مشترک" چقدر برای «ازدواج» مهم است؟

داشتن "اهداف مشترک" چقدر برای «ازدواج» مهم است؟
به گزارش میگنا دکتر امیر لطفی حقیقت در گفت‌وگو با ایسنا، داشتن اهداف مشترک در بین زوجین را از جمله موارد مهم و مورد توجه روانشناسان در ارائه خدمات مشاوره پیش از ازدواج دانست و اظهار کرد: در واقع زن و شوهر باید در مورد اهداف مشترک و آرمان‌های خود به یک جمع بندی برسند و می‌توان گفت داشتن اهداف مشترک مفهومی بسیار نزدیک به "معنای زندگی" دارد. 

این پژوهشگر روان درمانی فراتشخیصی ادامه داد: اگر هدف نهایی و غائی زندگی  زوجین با یکدیگر هماهنگ باشد در نهایت اهداف آنها نزدیک به هم است و طبعا تفاوت‌هایشان کمتر به چشم می‌آید و این تفاوت‌ها برای دو طرف قابل پذیرش‌تر می‌شود. 

این روانشناس با بیان اینکه برخی زوجین فکر می‌کنند تفاوت‌هایشان می‌تواند جذابیتی در زندگی آنها ایجاد کند، تصریح کرد: در واقع این پذیرش تفاوت‌ها است که منجر به ایجاد جذابیت می‌شود، اما این پذیرش باید در مسیر امور روزمره و در خصوص برخی سلایق و حتی عقاید و نه پذیرفتن تفاوت در معنا و اهداف زندگی مشترک باشد. 

وی معتقد است که نداشتن اهداف مشترک در بین زوجین می‌تواند منجر به انقطاع عاطفی، نداشتن زبان مشترک برای گفتگو و در نهایت دور شدن زوجین از یکدیگر شود. 

به گفته لطفی، اهداف مشترک باید در کلیات امور زندگی مشترک زوجین دیده شود و خط مشی و خط ارتباطی زندگی مشترک زوجین به نحوی هماهنگ باشد که میوه‌های درخت زوجین رشد کند. 

عضو تیم تخصصی مشاوره ازدواج و زوج در انجمن ازدواج و خانواده کشور، با بیان اینکه لازمه زندگی مشترک رعایت کلیات و اصولی خاص توسط زن و شوهر است، افزود: تفاوت در عملکرد و سلایق می‌تواند وجود داشته باشد اما این امر ربطی به زندگی و اهداف مشترک ندارد. در واقع داشتن اهداف مشترک در زندگی به معنای داشتن چارچوب و مسیر مشترک برای زن و مرد است به طوریکه زن و شوهر در این چارچوب مدنظر قدم برداشته و برای رسیدن به هدف اصلی و مشترک خود تلاش کنند. برای مثال فردی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارد نمی‌تواند با فردی که قصد زندگی در کشور خود را دارد مسیر مشترکی را ادامه دهد. 

لطفی زندگی مشترک بدون داشتن اهداف مشترک میان زن و شوهر را زندگی توام با مشکلات عدیده دانست و خاطر نشان کرد: زن و شوهر باید در مسیر مشترکات خود گام برداشته و سعی کنند این مشترکات را افزایش دهند. نداشتن اهداف مشترک می‌تواند روابط زن و شوهر را دچار آسیب کرده و راه را برای خیانت، آسیب ‌های روانشناختی،جدایی، فرزندپروری غلط و انقطاع عاطفی باز کند. زندگی مشترک باید دارای اتصالات قوی و نه انقطاع عاطفی باشد. 

این پژوهشگر روان درمانی فراتشخیصی در پایان سخنان خود خطاب به زوجین توصیه کرد: زوجین باید مشاوره پیش از ازدواج را جدی گرفته، به زندگی نگاه هوشمندانه و آگاهانه داشته باشند و با پیدا کردن ریشه‌های هویتی و خود شناسی مسیر را برای رشد و تعالی زندگی مشترک باز کنند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
اعلام اسامی روانشناس نماهای فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.