چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۸:۲۸
کد مطلب: 57195
۰

تعریف و هدف بهداشت محیط بیمارستان

تعریف و هدف بهداشت محیط بیمارستان
بیمارستان نهادی است بسیار ضروری که برای تداوم حیات و حفظ جان انسانها و بازگشت به تندرستی به تدریج در زندگی انسانها پدیدار گشته و همراه با تکامل علوم و فنون و مهارتها، پس از گذشت سالیان دراز به شکل امروزی درآمده است. که در جوامع مختلف نیز با توجه به وضعیت اقتصادی آن جامعه و انتظارات گیرندگان خدمات، شاهد تفاوت های فراوانی در بین بیمارستانها می باشیم و نکته قابل توجه اینکه در هر بیمارستانی در صورت عدم رعایت موازین بهداشتی، انواع عفونتهای نازوکومیال noso comial  (در زبان یونانی noso  به معنای »  بیماری «  وcomeionبه معنای »مراقبت «  است ) شیوع پیدا می کنند.

بنا به تحقیقات بعمل آمده در آمریکا، حدود5% بیماران بستری شده در بیمارستانها به عفونت بیمارستانی مبتلا می شوند که این امر بطور متوسط مدت زمان بستری آنها را  7تا-5  روز افزایش می دهد که در نتیجه حدود  750دلار هزینه درمان افزایش می یابد.

علاوه بر آن همانطور که کار برای سلامت و احساس راحتی افراد مفید است تحت شرایطی نیز می تواند برای سلامتی اثرات سوء داش ته باشد از آنجایی که افراد شاغل در بخشهای درمانی بیش از سایرین در معرض بیماری ها قرار دارند لذا در صورت عدم رعایت بهداشت محیط در بیمارستان، بیشتر از دیگران آسیب دیده و یا بیمار می شوند و از طرف دیگر وضعیت سلامتی شخص نیز بر کیفیت وکمیت کارتاثیر می گذارد.

مهندسي بهداشت محیط بیمارستان شامل کلیه اقداماتی است که از انتقال عوامل بیماریزای محیط خارج به داخل بیمارستان و بالعکس جلوگیری می کند. در این راستا عوامل محیطی همچون آب، فاضلاب، زباله، هوا، غذا و ... باید به نحوی کنترل شوند تا علاوه بر ایجاد محیطی سالم و بهداشتی، به بهبود بیماران نیز کمک نماید.

ساختار سازمانی واحد ایمنی وسلامت بیمارستان نمازی متشکل از زیر مجموعه های مدیریت خطا و خطر، پزشکی اجتماعی و ارتقای سلامت ، بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای می باشد. واحد بهداشت محیط و حرفه ای با استفاده از دانش کارشناسان بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، عمران محیط زیست با هدف ارتقا سطح سلامت و بهداشت پرسنل ، بیماران و جامعه تشکیل شده است.

هدف بهداشت محیط : مهمترین هدف بهداشت محیط، مطالعه عوامل محیطی مضر برای سلامتی انسان و تشخیص و پیشگیری، رفع و کنترل اثرات سوء ناشی از این عوامل است. بهداشت محیط به طور موکّد سلامتی انسان و بهداشت مردم را به عنوان هدف اصلی پیگیری می کند و کیفیت محیط و حفظ سلامتی اکوسیستم ها را به طور غیر مستقیم مورد توجه قرار می دهد.

    اهم  وظایف این واحد شامل :
تهیه دستور العملهاوروشهای اجرایی بهداشتی
نظارت برحسن اجرای دستورالعملهای بهداشتی مانند: تفکیک پسماندها، کنترل کیفیت آب و فاضلاب،کنترل و مبارزه با حشرات و جوندگان، بررسی سیلندر های مخصوص اطفاء حریق
نظارت بر كيفي عملکرد پرسنل خدمات
انجام معاینات دوره ای پرسنل و صدور کارت تندرستی
تشخیص ، ارزیابی و بررسی وکنترلخطرات و عوامل زیان آور شغلی
برگزاری جلسات آموزشی
 
تعریف  بهداشت محیط  ( Health  Environmental )        
بهداشت محيط( طبق تعريف سازمان بهداشت جهاني(WHO) عبارتست از كنترل عواملي از محيط كه به نحوي بر سلامت جسمي، روحي و رواني انسانها تاثير دارد.

به طور كلي محيط به مجموعه اي از عوامل و شرايط خارجي و تاثيرات وارده ناشي از آنها بر زندگي موجودات زنده اطلاق مي گردد، طبق اين تعريف محيط شامل هوا،‌ آب، خاك و روابط بين آنها و كليه موجودات زنده مي باشد. بر اين اساس هدف بهداشت محيط كنترل كليه عواملي است كه بالقوه و بالفعل مي تواند تاثيرات سوئي بر بقا و سلامتي انسان داشته باشد. بهداشت محيط به طور مؤكد" سلامتي انسان"  و بهداشت مردم را به عنوان هدف اصلي پيگيري مي كند و كيفيت محيط و حفظ سلامتي اكو سيستم ها را به طور غير مستقيم مورد توجه قرار مي دهد.

فعاليت هاي بهداشت محيط بسيار گسترده و متنوع بوده و برنامه هاي مختلفي اعم از عمليات مهندسي، فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي، اقدامات اصلاحي، كارهاي ستادي و مديريتي و غيره را شامل مي گردد.
 
اقدامات اساسي بهداشت محيط را مي توان در قالب چالش هاي عمومي و اختصاصي آن طبقه بندي كرد:

 چالش هاي عمومي بهداشت محيط شامل: علوم عمومي، ارتباطات و آموزش، برنامه ريزي و مديريت، مهارت هاي فني عمومي، مهارت هاي ستادي و نظارتي و نگرش حرفه اي مي باشد.

چالش هاي تخصصي بهداشت محيط را مي توان به مسائل مربوط به: هوا، مواد غذايي، سرو صدا( آلودگي صوتي)، ‌حشرات و جوندگان،‌ پرتوها، محيط هاي بسته، مواد شيميايي در محيط، جمعيت و مسكن،‌ آب و فاضلاب، مواد زائد جامد، مواد زائد خطرناك،‌ بهداشت مسكن و آسيب هاي زيست محيطي، بررسی و تعیین مکانسیم های بیماری های منتقله توسط محیط و نحوه پیشگیری و کنترل آنها کنترل عوامل مخاطره آمیز محیط کار منتسب نمود.

هدف نهایی مهندسی بهداشت محیط: دستيابي به محيطي سالم و عاري از انواع آلودگي ها، جهت برخورداري كامل انسان از سلامت جسمي، روحي و رواني می باشد و  دستاورد رعایت بهداشت محیط در بیمارستان:
تامین رفاه جسمی               
تامین رفاه روانی                    
کنترل کانون تمرکز عفونت بیمارستانی
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
آیا کودک شما گوشه‌گیر است؟!
مدت زمان افسردگی بعد از زایمان چقدر است؟
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .