يکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ - 24 Sep 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۵ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۷:۴۸
کد مطلب: 57237
۰
گزارش یک پژوهش

تأثیر مثبت ابراز حمایت اجتماعی را دست کم نگیریم

تأثیر مثبت ابراز حمایت اجتماعی را دست کم نگیریم
تأثیر مثبت ابراز حمایت اجتماعی را دست کم نگیریم ما تمایل داریم بیشتر از کسانی که در حال مبارزه و چالش هستند حمایت اجتماعی کنیم. با این حال، تحقیقات جدید نشان می ‌دهد که ما اغلب این تمایل را سرکوب می ‌کنیم، زیرا نگران گفتن حرف نابجا یا انجام کار اشتباه هستیم.
در پژوهشی جدید، شرکت ‌کنندگان ایمیلی را برای شخصی از آشنایانشان که دوران سختی را می گذراند ارسال کرده و در آن حمایت اجتماعی خود ابراز نمودند. سپس شرکت کنندگان پیش بینی کردند که گیرنده در مورد دریافت ایمیل چه احساسی خواهد داشت.
در ادامه، محققان از گیرندگان دعوت کردند تا یک نظرسنجی در مورد تجربه خود از دریافت ایمیل حمایتی به سوالاتی پاسخ دهند و تاکید کردند که پاسخ های آنها کاملا محرمانه خواهد بود. در این نظرسنجی، دریافت کنندگان احساسات ناخوشایند و مثبت خود را از دریافت ایمیل ابراز داشته و میزان گرمی و شایستگی ایمیل را ارزیابی کردند.
سپس، محققان نتایج پیش‌ بینی ‌شده را با نتایج واقعی دریافت ایمیل حمایتی مقایسه کرده و دریافتند که پیش‌ بینی‌های شرکت ‌کنندگان بیش از حد بدبینانه بود. شرکت کنندگان احساس ناخوشایندی و احساس مثبت دریافت کنندگان را دست کم گرفتند. شرکت ‌کنندگان همچنین انتظار داشتند که ایمیل ‌ها همدردی کمتری از آنچه که واقعاً بود را منتقل کنند. به طور خلاصه، نگرانی شرکت کنندگان در مورد ابراز حمایت بیش از حد بود.
در مطالعه دیگری، از شرکت کنندگان خواسته شد که در طی یک گفتگوی حضوری از یک غریبه حمایت اجتماعی کنند. بار دیگر، شرکت کنندگان پیامدهای مثبت ابراز حمایت را دست کم گرفتند. نتیجه این مطالعات نشان می دهد افراد تمایل دارند تأثیر مثبت ابراز قدردانی، تعریف و تمجید و انجام اعمال محبت آمیز تصادفی را دست کم بگیرند.
محققان استدلال می‌کنند که این تمایل ممکن است به دلیل شکاف دیدگاه باشد که به موجب آن بیان ‌کنندگان نسبتاً بیشتر بر میزان شایستگی حمایتشان تمرکز می‌ کنند، در حالی که دریافت‌ کنندگان نسبتاً بیشتر بر همدردی و گرمایی که منتقل می‌ کند، تمرکز می ‌کنند.
این شکاف دیدگاه ممکن است باعث شود افراد فرصت‌های ارائه حمایت های اجتماعی و تقویت ارتباطات خود را با دیگران از دست بدهند. همانطور که محققان خاطرنشان می کنند، خودداری از حمایت به دلیل ترس نادرست از گفتن یا انجام کار اشتباه می تواند هم گیرندگان و هم ابراز کنندگان حمایت را کمتر از آنچه که امکان دارد، خوشحال کنند.
با این حال، توجه به این نکته مهم است که دریافت حمایت اجتماعی به طور یکسان مثبت نیست. تحقیقات قبلی نشان داده است که اثرات دریافت حمایت در افراد و زمینه ها متفاوت است، اگر حمایت اجتماعی به نیازهای گیرنده پاسخگو نباشد، می تواند منجر به پیامدهای منفی شود. در برخی موارد، پرسیدن چه کاری می توانم برای حمایت از شما انجام دهم؟ ممکن است بهترین راه برای نشان دادن حمایت باشد.
شرح کامل این پژوهش و یافته های حاصل از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Psychological Science منتشر شده و در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

مترجم: سامیه خسروی زاده
 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين