چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۶:۲۷
کد مطلب: 57258
۰
گزارش یک پژوهش

نقش پدر بزرگ مادری در چاقی نوه های دختر

نقش پدر بزرگ مادری در چاقی نوه های دختر
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد مردانی که قبل از بلوغ سیگار می‌کشند، احتمال بیشتری دارد که نوه‌های چاق داشته باشند.مدت‌ها پیش، محققان دانشگاه بریستول اضافه وزن افراد را به پدربزرگ‌های سیگاری آن‌ها مرتبط دانسته بودند و اکنون آن‌ها معتقدند که این امر می‌تواند چهار نسل را شامل شود.

کارشناسان سوابق داده‌های ۱۴۰۰۰ زن باردار را که در مطالعه کودکان در دهه ۱۹۹۰ ثبت نام کرده بودند، بررسی کردند که برای نظارت دقیق بر سلامت فرزندان و نوه‌های آن‌ها تنظیم شده بود. بر اساس این که پدربزرگ و مادربزرگ‌های آن‌ها قبل از سن ۱۳ سالگی شروع به سیگار کشیدن کرده اند، دسته بندی شدند.
محققان دریافتند که بین چربی اضافی بدن در نوه‌های دختر و حتی فرزندان آن‌ها با سیگاری بودن پدربزرگ‌ها رابطه وجود دارد.
این مطالعه نشان داده است دخترانی که پدربزرگ مادری آن‌ها در کودکی سیگار می‌کشید، در سن ۱۷ سالگی به طور متوسط ​​۵.۳۵ کیلوگرم چربی بیشتری نسبت به همسالان و خویشاوند خود در آن سن داشتند. در ۲۴ سالگی نیز به طور میانگین ۶.۱ کیلوگرم چربی بیشتری داشتند.
در مورد نوه‌هایی که پدربزرگ پدری آن‌ها از سنین پایین سیگار می‌کشیده است، این افزایش در سن ۱۷ سالگی ۳.۵۴ کیلوگرم و در سن ۲۴ سالگی ۵.۴۹ کیلوگرم بود.
دانشمندان معتقدند که دلیل ارثی بودن این اثر این است که سیگار کشیدن DNA را در نسل‌های قدیمی‌تر تغییر می‌دهد؛ اما دلیل روشنی ارائه نکرده اند که چرا سیگار کشیدن بر زنان بیشتر از مردان تاثیر می‌گذارد. آن‌ها می‌گویند برای تعیین علت این رابطه به مطالعات بیشتری نیاز دارند
اما امروزه ثابت شده‌است که نیکوتین نیز خاصیت سرطان‌زایی دارد. به این دلیل که این ماده جلوی عملکرد طبیعی بدن به منظور دفع کردن سلول‌های آسیب دیده را که ممکن است در آینده سرطانی شوند می‌گیرد، مصرف نیکوتین سرطان‌زا است. با این حال، دانشمندان در تحقیقات خود کشف کرده‌اند که مکانیسم سرطان زایی در نیکوتین پیچیده‌تر از این است. سیگار میل جنسی را در افراد کاهش می‌دهد و باعث پوسیدگی دندانها می‌شود
با توجه به آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO)، میزان استعمال دخانیات برای مردان و زنان در کشورهای توسعه‌یافته رو به کاهش است ولی در کشورهای در حال توسعه افزایش می‌یابد.

ترک سیگار اقدامی مبارزه طلبانه است، میزان سختی ترک سیگار به عواملی که در زیر بیان می‌شود بستگی دارد:
    تعداد سیگاری که شما روزانه مصرف می‌کنید
    تعداد افراد سیگاری در ارتباط با شما
    دلیل سیگار کشیدن شما


براساس یافته های پژوهشی پیشگیری از مصرف مواد در مدارس، مدیریت خشم و تنطیم هیجان ، فراهم کردن امکانات رفاهی و انجام مداخلات پیشگیرانه میتواند درکاهش استفاده از سیگار و یا قلیان موثر باشد.
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
آیا کودک شما گوشه‌گیر است؟!
مدت زمان افسردگی بعد از زایمان چقدر است؟
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای