چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۹:۳۵
کد مطلب: 57274
۰
ارتقا دانش سلامت

برای داشتن محیط زیستی سالم چه باید کرد؟

دکتر برهان ولدبیگی
برای داشتن محیط زیستی سالم چه باید کرد؟
دکتر برهان ولد بیگی
 ☑️برخی حشرات نظیر عنکبوت را می توان با استفاده از بکارگیری آب فشار قوی از باغچه، بیشه زار و چمن فراری داد.
☑️برخی حشرات و تخم آنها که به برگ درختان یا گیاهان می چسبند را می توان با استفاده از دستکش از روی آنها کند.این کار مخصوصا در صبح ها آسانتر است.
☑️برخی گیاهان خوراکی نظیر پیاز را بجای کاشتن بصورت متراکم و ردیفی  میتوان بطور پراکنده در سراسر باغچه کاشت. این کار مانع از حرکت راحت کرم های ریشه خوار از ریشه ای به ریشه دیگر می شود.
☑️هرچندوقت یک بار باغچه را بیل بزنیم،این کار سلامت گیاهان و درختان باغچه را تضمین می کند.
☑️جای کاشت گل ها و گیاهان در باغچه را هر ساله تغییر دهیم یا حداقل برای یک نوع خاص هر ساله جابجا کنیم. این کار مانع از آلودگی خاک و لانه گزینی حشرات می شود.
☑️از گذاشتن وسائل اسقاطی نظیر جعبه، کیف، صندوق و تایر ماشین در باغچه خودداری کنیم، زیرا این وسائل امکان لانه گزینی برای برخی حشرات مخصوصا پشه ها را فراهم می آورند.
☑️میتوان با قرار دادن صفحات چوبی پهن در نزدیکی باغچه از شر جانورانی نظیر حلزون ها خلاص شد، زیرا این جانوران بخاطر دوری از آفتاب به زیر این صفحات پناه می برند.
☑️حتی المقدور کاشت و برداشت گیاهان را برنامه ریزی کنیم، زیرا تعداد حشرات در زمان های مخصوصی از سال بیشتر بوده و بنابراین بیشترین آسیب را می رسانند.
☑️بهتر است  گیاهانی چون جعفری، گل داوودی، موسیر، ریحان، سیر، پیاز، گل های خوشبو، تربچه، نعناع و آویشن را در باغچه بکاریم زیرا بوی طبیعی این گیاهان و مواد ترشحی ریشه های آنها، برخی از حشرات را فراری می دهند.
☑️می توان از صابون هایی که موجب کنده شدن حشرات می شوند، استفاده نمود.
☑️ اصولا بهتر است، از خیر استفاده از حشره کش ها بگذریم، اما اگر چاره ای بغیر از استفاده از آنها نباشد، بهتر است  از فرآورده های طبیعی قابل تجزیه استفاده  کرد.
☑️بهتر است اجازه بدهیم  تا پرندگان در باغچه لانه بسازند، زیرا پرندگان نوعی«کنترل طبیعی» برای حشرات محسوب می شوند.
✅ می توان  با استفاده از یک ظرف کهنه سفالی سوراخ دار یا یک صخره سنگ کوچک سوراخ دار، وزغ ها را به باغچه «دعوت نمود» زیرا وزغ ها بطور طبیعی از حشرات تغذیه می کنند.
۲-۴ استفاده از حشره کش ها به روش سالم
☑️بهتر است مواد حشره کش را  همواره در ظرف اصلی خود نگهداری نموده و دستور نحوه استفاده از آنها را رعایت کنیم.
☑️ لازم است تا این مواد حتما در ظروف کاملا دربسته و نفوذناپذیر نگهداری شده و در جائی قرار دهیم که اولا، ایمن(ترجیحا قفل دار) و ثانیا جریان هوا بخوبی در آنجا برقرار باشد.
☑️لازم است از این مواد فقط به  مقدار ذکر شده در بروشور(آنهم فقط برای گیاهان و جاهائی توصیه شده)استفاده کنیم.
☑️لازم است از رفتن کودکان و حیوانات به داخل باغچه تازه سمپاشی شده،ممانعت شود.
☑️ هرگز از مواد حشره کش در نزدیکی چاهها، جویبارها، استخرها و باتلاق ها استفاده نکنیم، مگر آنکه در بروشور صراحتا بکارگیری آنها در چنین جاهایی بی خطر اعلام شده باشد.
☑️هرگز از این مواد در نواحی برهوت و لم یزرع استفاده نکنیم، زیرا باران موجب سرازیر شدن آنها به داخل جویبارها، رودخانه ها و غیره می شود.
☑️ بهتر است از حشره کش ها در ایام بارانی (یا احتمالا بارانی) و هنگام وزش باد استفاده نکنیم.
۲-۵کمپوست کردن(Rot)
☑️یادمان باشد که با اجرای روش «کمپوست» (به صورت کود درآوردن)،می توانیم حجم زباله های خانگی خودمان را به «یک سوم» کاهش بدهیم .
☑️می توان یک ظرف پیش ساخته مخصوص کمپوست خرید یا آنرا ساخت. اگر خودمان تمایلی به کمپوست کردن نداریم، ممکن است یکی از همسایه های دارای دستگاه کمپوست از همکاری ما استقبال نماید.
☑️یک «دستگاه کمپوست خانگی» سطح قاعده اش حداقل یک مترمربع و بلندی آن یک تا یک ونیم متر میباشد. دستگاه با ابعاد کوچکتر ،امکان تولید حرارت کافی برای تجزیه مواد را ندارد.
☑️اغلب زباله های آشپزخانه را می توان در «دستگاه کمپوست» ریخت (مثلا زباله سبزی های خوراکی و خورشتی، تفاله چای، پوسته تخم مرغ و پوست میوه ).مواد گوشتی، استخوان ها و فرآورده های لبنی  را نباید در دستگاه ریخت.
۲-۶ سیستم های دفع فاضلاب
☑️اگر  این سیستم ها خوب کار نکنند  یا  از آنها استفاده نادرست بشود ،«محیط زیست» دچار آلودگی و تخریب خواهد شد. علایم زیر دال بر خوب کار نکردن این سیستم می باشد:
۱- لکه های مرطوب سبز رنگ در محوطه
۲-نشتی فاضلاب داخل محوطه
۳- قطعات نرم و اسفنجی روی زمین محوطه
۴-استشمام بوی فاضلاب


سواد سلامت و محیط زیست را اینجا بخوانید
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
آیا کودک شما گوشه‌گیر است؟!
مدت زمان افسردگی بعد از زایمان چقدر است؟
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...