چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ - 25 May 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ / ۲۳:۱۳
کد مطلب: 57297
۰
برگرفته از کتاب جادوی عشق به خویشتن

کودک کتک خورده درون / دکتر مهوش معاذی نژاد

دکتر مهوش معاذی نژاد
کودک کتک خورده درون / دکتر مهوش معاذی نژاد
کودک درون چیست؟
دکتر مهوش معاذی نژاد

درواقع، کودک درون همان بخش فراموش‌شدۀ وجود شماست، بخشی که از ازل با شما بوده اما محدودیت‌های اجتماعی و خانوادگی بر نظام باورهای شما تأثیر گذاشته و نیازهای او را نادیده گرفته است. قبل از این‌که با کودک درون آشنا شویم باید با کارکرد ذهن آشنا شویم.
ذهن ما مجموعه‌ای از توانایی‌های فکری ماست که شامل زبان، تصورات، قضاوت و درک ما از جهان اطراف می‌شود. بیش از 90 درصد ذهن ما ناهشیار است و بیش از 85 درصد از ساختار شخصیت ما در چهارتا شش‌سالگی اول زندگی‌، شکل می‌گیرد که درواقع همان کودک درون ماست و تا این سن، ذهن ما نسبت به وقایع زندگی شدیداً حساس است.
بنابراین باوجود این‌که سن ما بالاتر می‌رود، اما بیشتر کارها و رفتارهایمان شدیداً تحت تأثیر کودک درونمان است. بسیاری از تصمیمات بزرگ‌سالی ما بر اساس همان تجارب دوران کودکی گرفته می‌شود، بنابراین بسیار لازم و ضروری است که کودک درون خود را به همراه تجارب و خاطراتی که دارد، مورد بازبینی مجدد، قرار دهیم.

اگر ما از کودک درون خود فرار کنیم مجبور هستیم همان اشتباهات گذشته را تکرار کنیم. به زبان ساده، کسب موفقیت‌های بزرگ در زندگی بدون آشتی با کودک درونمان غیرممکن است و هیچ‌کس و هیچ‌چیز نمی‌تواند به شما کمک کند به درآمد بالا، شغل رؤیایی و زندگی که دوست دارید دست پیدا کنید، مگر این‌که با کودک درون خود آشتی کرده باشید و به او اجازه دهید تا شمارا به سمت خواسته‌هایتان هدایت کند.
از طرفی، ما به‌راحتی نمی‌توانیم عادت‌ها، افکار و رفتارهایمان را که از دوران کودکی طرح‌ریزی‌شده، اصلاح و ویرایش کنیم چون سال‌ها به آن‌ها پایبند بودیم و با این ذهنیت بزرگ شدیم و درواقع به‌وسیلۀ این روش‌ها از خود، دفاع می‌کردیم. به همین خاطر به‌راحتی نمی‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم.
اما اگر راه دوست داشتن خویش را یاد بگیریم، تا حدود زیادی می‌توانیم با کودک درونمان آشتی‌کنیم. درواقع در درون همۀ ما کودکی هست که نیاز به توجه، درک و حمایت ما دارد و بر اساس تجارب خودش به‌طور غیرمستقیم رفتارهای ما را کنترل می‌کند. مهم نیست که شما چند ساله هستید یا چه پُست و مقامی دارید، ممکن است رئیس یک شرکت خیلی بزرگ باشید و یا مدرک تحصیلی بالایی داشته باشید، ولی هنگامی‌که می‌بینید با یک نفر صحبت می‌کنید ولی او خمیازه می‌کشد یا با گوشی اش بازی می‌کند، ممکن است شدیداً ناراحت یا خشمگین شوید، چون کودک درون شما احساس می‌کند با این کار به وی بی‌احترامی شده است.

چون هنگامی‌که کودک بودید و والدین شما نمی‌خواستند به حرف‌هایتان توجهی کنند یا سرشان در گوشی بود یا به کار دیگری مشغول می‌شدند. خیلی اوقات، بیشتر ما انسان‌ها زخم‌های زیادی را از دوران کودکی‌ با خود حمل می‌کنیم که هنوز ترمیم نشده‌اند و این زخم‌ها باعث می‌شوند که ما خودمان را دوست نداشته باشیم و به سروصداها و فریادهای کودک درونمان، بی‌اعتنا باشیم.
بسیاری از افراد می‌خواهند فریادهای کودک درونشان را با مصرف مواد یا پرخوری یا خوابیدن زیاد یا رفتارهای ناسالم دیگر خاموش کنند، اما این راه‌های مخرب تنها درمان‌های موقتی هستند و پس از مدتی دیگر جواب گوی فریادهای بلند کودک درون نخواهند بود.
در این زمان‌ها معمولاً بدون آن‌که خود بدانیم مشکل از کجاست، احساس درماندگی، کلافگی، افسردگی، خشم یا عصبانیت می‌کنیم. برخی از افراد که بیشتر به‌سلامت روان خود اهمیت می‌دهند در این زمان‌ها به روان‌شناس مراجعه می‌کنند و برخی، همچنان بی‌اعتنا به وضعیت روان و روحیۀ خود به زندگی خویش ادامه می‌دهند، غافل از این‌که با گذر زمان در معرض خطرات آسیب روانی و به دنبال آن آسیب‌های جسمی مانند، میگرن، معده درد، فشارخون و انواع و اقسام بیماری‌های دیگر قرار می‌گیرند.
نشانه‌های کودک درون زخمی و آزرده چیست؟
از نشانه‌های کودک درون زخمی و آزرده، اعتمادبه‌نفس پایین، عزت‌نفس ناچیز، عدم تعادل عاطفی، مشکل در برقراری ارتباط با دیگران، عدم اعتماد به دیگران، دروغ‌گویی، عدم مسئولیت‌پذیری، اعتیاد و ... است. این آسیب‌ها بستگی به محیطی دارد که در آن رشد کرده‌اید و نوع آسیبی که از آن محیط دریافت کردید. خوشبختانه، کودک درون شما هرچقدر هم که آسیب‌دیده باشد، هنوز هم در وجود شما زنده است و به واکنش‌های شما حساس است. مهم‌ترین و مؤثرترین فردی که می‌تواند کودک درونتان را شفا دهد، خود شما هستید. پس منتظر دیگران و عوامل بیرونی نباشید و خودتان تصمیم بگیرید که سرپرستی کودک درون و شفای زندگی وی را بر عهده بگیرید تا شادی و نشاط حقیقی را بتوانید در زندگی تجربه کنید.
چند نوع کودک درون وجود دارد؟
ما درواقع دو نوع کودک درون داریم:
1_کودک سازگار
2_کودک طبیعی

هنگامی‌که می‌گوییم کودک درون خود را دریابید، درواقع منظور ما کودک طبیعی درون است، اما کودک سازگار کاملاً تحت تأثیر والدین و تحت سلطۀ آن‌هاست. درواقع، کودک طبیعی کاملاً شاد و سرحال و بشاش است، اما کودک سازگار، شاد نیست و فقط از دستورات والدین و جانشینان آن‌ها مانند معلم یا همسر تبعیت می‌کند و هدفش فقط مقبول بودن و تأیید طلبی است.برگرفته از کتاب جادوی عشق به خویشتن ، دکتر مهوش معاذی نژاد
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
اعلام اسامی روانشناس نماهای فاقد مجوز
چرخهٔ پُرخوری‌های هیجانی را بشناسید
روانشناسی انتقام
آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ