شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - 13 Aug 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰ / ۰۸:۵۱
کد مطلب: 57320
۱

«مدارا» با خواسته‌های خانواده همسر «بردگی» است؟

«مدارا» با خواسته‌های خانواده همسر «بردگی» است؟
به گزارش میگنا شبنم طلوعی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه زوجین و خانواده‌ها اگر از حساسیت‌های والدین همسر و عروس و داماد خود آگاه باشند بسیاری از مشکلاتشان رفع می‌شود، اظهار کرد: زن و شوهر می‌توانند با درک همه شرایط و آشنا بودن با ویژگی‌های پدر و مادر همسر خود رابطه خوبی با آنها برقرار کرده و باید توجه داشته باشند که احترام گذاشتن، مدارا کردن و توجه به خواسته‌های والدین یا خواهر و برادر همسر به معنی بردگی و اطاعت آنها نیست.

این روانشناس با بیان اینکه تمام افراد آزادی در عمل و رفتار را دوست دارند و تمایلی به "اطاعت" از دیگران در انجام اعمال را ندارند، ادامه داد: اغلب این کدورت‌ها به دلیل عدم آگاهی نسبت به حساسیت‌های عروس و داماد و خانواده همسر است چراکه اگر نسبت به ویژگیهای اخلاقی یکدیگر آگاه باشند می‌توانند این خواسته‌ها را مدیریت کنند. با این حال زوجین باید دقت داشته باشند که اگر مشکل و یا کدورتی میان آنها و خانواده همسر ایجاد شد سعی کنند این مشکل و کدورت را با صبر و شکیبایی، ملایمت و گفت‌وگوی موثر حل کنند و تحت هیچ شرایطی مشکلاتشان با خانواده همسر را با والدین خود در میان نگذارند.

وی با بیان اینکه در زندگی زوجین علاوه بر عروس و داماد افراد دیگری اعم از خانواده‌های زوجین نیز ایفای نقش می‌کنند، تصریح کرد: نقش والدین زوجین در زندگی عروس و داماد بسیار مهم و موثر است. متاسفانه برخی خانواده‌ها نسبت به عروس یا داماد رفتار مناسبی ندارند و یا دخالت‌های بی‌جایی در زندگی آنها دارند که خود متوجه اثرات این رفتار بر زندگی فرزندان نیستند و از این رو رفتار خود را عادی تلقی می‌کنند.

طلوعی نقش زن و شوهر در تبادل نظر برای مدیریت رفتار خانواده‌ها را بسیار مهم دانست و این را هم گفت که بعضا دلایلی نظیر وابستگی شدید همسر به خانواده یا انفعال شخصیتی می‌تواند منجر به این شود که تبادل درستی میان زوجین برای مدیریت رفتار خانواده‌ها شکل نگیرد.

 این روانشناس معتقد است، بهتر است زوجین مساله و کدورت پیش آمده را با همسر خود مطرح نکنند تا به سردی عاطفی و خراب شدن رابطه زوجین منجر نشود و دراین راه از کمک مشاوران بهره گیرند.

وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه نمی‌توان منکر این امر شد که رفتار زن و شوهر با هم و با خانواده همسر بازتابی از جو موجود در خانواده پدری و والدین آنها است، افزود: جو موجود در خانواده‌ها بیانگر روابط اعضای خانواده با یکدیگر و با دیگران است. از این رو اینکه والدین چه اصولی را در خصوص روابط بین فردی به فرزندشان آموخته‌اند بسیار حائز اهمیت است و والدین باید به این امر توجه داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چرا باید روانشناسی بخوانیم؟/ اشتغال ۹۵ درصدی فارغ‌التحصیلان دکتری
نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
با خودت صادق باش و نگران آنچه دیگران درباره ات فکر می کنند نباش . تعریفی را که آنها از تو دارند نپذیر ، خود ، خودت را تعریف کن