دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱ - 28 Nov 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۰ / ۱۳:۵۸
کد مطلب: 57553
۲
سواد سلامت و محیط زیست

برای داشتن محیط زیستی سالم چه باید کرد/ دکتر برهان ولد بیگی

برای داشتن محیط زیستی سالم چه باید کرد/ دکتر برهان ولد بیگی
☑️به مسئولین تفریح گاهها و جاهای دیدنی  می توانیم پیشنهاد استقرار یک «دستگاه تولید کمپوست» را بدهیم.
☑️اگر محل تفریح در ساحل یا در نزدیکی ساحل قرار دارد، بهتر است برای جلوگیری از احتمال ورود ارگانیسم های خطرناک مدفوعی به داخل آب، پوشش گیاهی ما بین  این محل و ساحل را حفظ نمائیم . در صورت امکان ،نهال و بوته( ترجیحا بومی) بکاریم.
☑️با حفاظت ازلانه ها، حیات وحش منطقه را تخریب نکرده ،از پر کردن تالاب ها و تغییر دادن خطوط ساحلی  امتناع ورزیده  و اجازه ندهیم سگ های دست آموز خیلی از ما دور شوند.
☑️بجای برگزاری مسابقات بشدت آلوده کننده همانند اتومبیل رانی روی برف و مسابقه با قایق های موتوری، بهتر است  مسابقات کمتر آلوده کننده همانند اسکی بازی،دو میدانی، مسابقه با قایق های پارودار، دوچرخه سواری و مسابقه پیاده روی برگزار کنیم.
☑️در نزدیکی ساحل یا باتلاق ها و سایر جاهای مورد استفاده  پرندگان برای لانه سازی  و تخم گذاری به هیچ عنوان از وسایل نقلیه زمینی مانند خودرو، موتورسیکلت و حتی دوچرخه استفاده نکنیم.  
۷-۴  سایر اقدامات
☑️رفتارهای طبیعت دوستی مانند تماشای پرندگان و پروانه ها، عکاسی و فیلم برداری از طبیعت، مطالعه حیوانات و نگاه به گل ها و گیاهان،مناظر دور دست، آسمان و ستارگان را در جامعه و خانواده خود تبلیغ نمائیم.
☑️پرتاب زباله در محیط زیست را بر خودمان و همراهان مان قدغن کرده و درصورت امکان زباله های پرتابی دیگران یا بجا مانده از آنها  را جمع آوری نمائیم.
☑️در برنامه های پاکسازی و جمع آوری زباله مشارکت نموده  یا برنامه ای بدین منظور در محل زندگی خود یا جاهای دیگر سازماندهی و اجرا کنیم.
☑️برای مقابله با حوادث غیرمترقبه زیست محیطی، مانند آتش سوزی و سیل، داوطلب شویم.  
۸-  ما و همسایگان
✅افرادی که در رابطه با حفظ محیط زیست احساس مسئولیت می کنند، باید کاری کنند تا همسایه ها نیز در این رابطه مسئولیت بپذیرند.این کار موجب ایجاد جوی سالم مابین همسایه ها خواهد شد.  
۸-۱  اقدامات قابل انجام
☑️ از سازمان ها وگروههای فعال در حوزه حفظ و بهبود سلامت  حفظ محیط زیست حمایت کنیم.
☑️درصورت عدم عضویت در  یک گروه محلی حافظ محیط زیست ، بهتر است خودمان را به عضویت یک گروه درآورده  و در آن فعالیت کنیم. حداقل می توانیم با پرداخت هدیه و کمک مالی از این گروهها حمایت نماییم.
☑️اگر در محل سکونت ما، با وجود مشکلات زیست محیطی هنوز گروهی در این رابطه فعالیت ندارد ،می توانیم  گروهی را تشکیل داده و سازماندهی کنیم.
☑️با نگارش مقالات و بیان  نقطه نظرات خودمان پیرامون مشکلات زیست محیطی و انتشار آنها   درنشریات و رسانه های سنتی و دیژیتال محلی ، هم به ارتقای آگاهی شهروندان کمک نموده و هم توجه مدیران دولتی و سایر نهادها  را به حل این مشکلات جلب نماییم.
☑️نگارش نامه و تهیه طومار  برای مسئولان دولتی، شهرداریها و  شوراهای شهر و روستا و نیز مدیران شرکت های خصوصی و بیان نقطه نظرات خود در مورد مشکلات محیط زیستی، ترغیب آنها به رعایت موازین زیست و دعوت از آنها برای تهیه و ارائه خدمات و کالاها برطبق استانداردهای زیست محیطی را وظیفه خود بدانیم.
☑️در همایش های زیست محیطی شرکت کرده و در صورت امکان نقطه نظرات زیست محیطی خودمان را برای حاضرین بیان کنیم.
☑️هنگام  شرکت در انتخابات شوراهای شهری و روستائی، مجلس ، ریاست جمهوری و هر نوع انتخابات دیگر، مواضع و عملکرد کاندیداها را در رابطه با محیط زیست مدنظر قرار دهیم
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
وقتی حالتان بد است این کارها را نکنید
چه نوع آدم‌هایی به طالع‌بینی اعتقاد دارند؟
نظریه شخصیت جورج کلی
ميزان هوش، با توانايى تغيير كردن، اندازه گيرى ميشود. آلبرت انشتين