پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ - 11 Aug 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۰ / ۱۵:۴۲
کد مطلب: 57705
۲

فراوانی «اضطراب» و «افسردگی» در بین مردان جدی است

فراوانی «اضطراب» و «افسردگی» در بین مردان جدی است
به گزارش میگنا دکتر غلامعلی افروز در گفت وگو با ایسنا، همزمان با دومین روز از هفته ملی "سلامت مردان" که با عنوان " پاندمی کووید ۱۹ و سلامت روان مردان" نام گذاری شده است، با بیان اینکه سلامت روان مردان از موضوعات مهم جهانی است، درباره چرایی بی تمایلی مردان به صحبت درباره سلامت روان خود، اظهار کرد: در غربالگری بهداشت روان باید حرمت و کرامت تمام افراد از جمله مردان حفظ شود. مردان برای خود کرامتی قائل اند، احساس خود ارزشمندی دارند و این خدمات روانشناختی برای آنها باید کریمانه و مشفقانه و شفیقانه ارائه شود. 

وی خاطر نشان کرد: نباید مردانی که درباره سلامت روان خود صحبت می کنند را افراد "مشکل دار" تلقی کرد چراکه تکریم مردان در خانواده مهم است و در صورت نیاز هم باید کریمانه و غیر مستقیم غربالگری بهداشت روانی انجام شود. در واقع حفظ حرمت برای مردان مهم تر از این است که با بیان مشکلاتی نظیر بی خوابی شبانه و... برخی افراد به آنها برچسب "اختلال روانی" بزنند و در این امر باید خیلی دقت کرد.

این روانشناس درباره وضعیت بهداشت روان مردان، ادامه داد: در حال حاضر اضطراب، افسردگی، ضعف حافظه، آلزایمر و برخی اختلالات زیستی و فیزیولوژیکی مانند ضعف بینایی، ضعف شنوایی و مشکلات قلبی و عروقی بیشترین اختلالاتی هستند که مردان با آن مواجه‌اند. متاسفانه فراوانی اضطراب و افسردگی در بین بزرگسالان کشور یعنی هم زنان و هم مردان جدی است. بدون تردید سلامت تمام اقشار برایمان مهم است اما سلامت سنگربانان حیات خانواده یعنی مردان مهم تر است چراکه خانواده همانند باغ پر طراوتی است که مادرها باغ بان و پدرها سنگربان امنیت و آرامش آن هستند.

این استاد ممتاز روانشناسی، با تاکید بر اینکه پدران به عنوان سنگربان خانواده باید از خانه آرامش گرفته و در محل کار پویا باشند که در عین حال لازمه این پویایی سلامت زیستی، روانی، شناختی، اجتماعی و اقتصادی مردان است، تصریح کرد: گستره سن مردان و زنان به نسبت ۵۰ سال گذشته افزایش پیدا کرده که از جمله پیامدهای این افزایش گستره سن که پر برکت، مفید و ارزشمند نیز است، مواجه شدن زنان و به ویژه مردان با برخی نارسایی های زیستی نظیر نارسایی های قلبی، تنفسی، سکته‌های مغزی، فلج های حرکتی، ضعف حافظه و ابتلا به اختلال آلزایمر و... است. از این رو در این شرایط اختلالات روانشناختی، زیستی و ارتباطی برای همگان جدی است و همگان و به خصوص مردان بزرگسال نیازمند دریافت خدمات و مداخلات روانشناختی برای پیشگیری از این نارسایی های زیستی هستند.

وی با اشاره به تاثیر پویایی زندگی در کاهش ابتلا به نارسایی های یاد شده، ادامه داد: اگر مردان از زندگی پویا بهره‌مند باشند کمتر به مشکلات و نارسایی‌هایی نظیر آلزایمر مبتلا می‌شوند. اگر ارتباطات آنها کم باشد، اهل مطالعه، صحبت کردن و تعاملات کلامی با نزدیکان نباشند در واقع بهره کافی از حوزه شناختی خود نبرده و چون حوزه شناختی آنها فعال نیست، قدرت حافظه و ارتباطات اجتماعی آنها با دیگران تقویت نمی شود و به نارسایی‌هایی نظیر آلزایمر دچار می‌شوند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

نامه روسای شش انجمن علمی حوزه سلامت روان به رئیس مجلس
سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.